Typujemy co możemy otrzymać w PlayStation Plus na PS3 i PS4 w nadchodzących miesiącach

Typujemy co możemy otrzymać w PlayStation Plus na PS3 i PS4 w nadchodzących miesiącach

Jaszczomb | 04.06.2014, 14:22

Dziś wchodzi czerwcowa oferta Plusa – nie tylko przynosi nowe tytuły, ale też zmienia koncepcję comiesięcznych gier „za darmo”. Najważniejszym wydaje się być jednak pytanie – kiedy dostaniemy pierwsze pudełkowe produkcje na PS4? I co wpadnie na w przyszłości na PS3?

PlayStation 4 dostaje gry w ofercie PS+ od premiery. Rozpieszczani produkcjami na PS3 i Vitę, gracze narzekają, że to popierdółki, że to nie pokazują mocy konsoli, że to nie zapowiadany , że woleliby XXX (wstaw cokolwiek, co miało właśnie premierę).  

Co dostaliśmy od grudnia?

… a od dzisiaj też i . Świetne mniejsze produkcje, na które prawdopodobnie nie wydalibyście pieniędzy.

Ale przecież na Vicie takie hity, że praktycznie nie trzeba kupować żadnych gier! Kolejkując sobie kolejne produkcje, nawet pomimo braku PS Vity, łatwo można stwierdzić, że wartość zebranych gier stanowi jakąś dwukrotność ceny samej konsoli. I nagle zakup handhelda przychodzi niebywale łatwo. Żeby tak było i na PS4…

I dochodzimy do pytania/prośby/roszczenia, które widzimy w praktycznie pod każdym tekstem czy newsem o usłudze PlayStation Plus – kiedy duże gry? Konsola jest już na rynku pół roku, coś z tytułów startowych powinno się znaleźć. Jak to mówią – dać palec, a odgryzie rękę.

Ale mnie też to interesuje. Knacka raczej nigdy nie kupię, ale gdyby pojawił się w PS+, to na pewno sprawdziłbym o co cały ten hałas (zapomnijcie, 54/100 na Metacritic wyklucza). Killzone: Shadow Fall dostaliśmy już kilkukrotnie za darmo, na weekend czy tydzień, ale tylko multi. Pewny jest tylko Driveclub, który miał być już na start. Także kiedy dostaniemy pudełkowe produkcje?

O ile co do Drivecluba wiemy, że nadjedzie w październiku (w okrojonej wersji), tak reszta pozostaje niewiadomymi. Osobiście liczyłem na wprowadzenie pudełkowych gier rocznych, co ogłoszone miało zostać podczas targów E3 za tydzień, lecz Plus przeszedł ostatnio małe zmiany. Otóż koniec z grami na rok czy kwartał - w zamian będziemy dostawać co miesiąc po dwie produkcje na wszystkie trzy wiodące konsole Sony, także PS4. Stąd i Trine 2, i PixelJunk w tym miesiącu. 24 gry w roku na trzech platformach – łącznie 72 tytuły na rok Ale przecież gra grze nierówna. Co możemy dostać? Postanowiłem zabawić się we wróżenie z kuli, Pachter pożyczył.

Pachter Pachterem, ale zwykłe domysły nie wystarczą. Pierw metodologia. Przeanalizowałem wszystkie dotychczasowe tytuły na PS3 oferty Plusa od czerwca 2012 roku, kiedy to podczas E3 ujawniono nową jakość usługi, oferując z miejsca takie hity, jak , czy .

No  właśnie – wtedy jeszcze hity. NieSławny miał dopiero rok na karku, LBP 2 niecałe półtora, a najstarsze Darksiders – dwa i pół. Im dalej w las, tym drzewa coraz młodsze. (lipiec ’12) – 11 miesięcy, (luty ’13) – 6 miesięcy, (maj ’13) – znów ledwie pół roku. Najmłodsze było (Listopad ’13 – 5 miesięcy), ale przeważnie są to tytuły z przedziału 8-12 miesięcy na rynku. W wypadku PS Vity średnia  jest nieco niższa i oczywiście w obu przypadkach mowa tu wyłącznie o grach pudełkowych.

Nawet topowe produkcje, takie jak , , czy , zaliczały lub zbliżały się do świętowania pierwszych urodzin w trakcie wchodzenia do oferty. To będzie nasza pierwsza wskazówka.

Przy przewidywaniu przyszłych tytułów należy również wziąć pod uwagę, że jest to często marketingowe zagranie. Zbliża się premiera sequela – dostajemy poprzedniczkę. Dodatkowo trzeba uwzględnić wymóg średniej, co najmniej 70/100 w serwisie Metacritic, i warto sugerować się ostatnimi przecenami. Lepiej przecież, żeby zapłacili choć połowę ceny, zanim udostępnimy nieodpłatnie. No i sama gra musi mieć oczywiście cyfrowy odpowiednik w PS Store.

Ostatnią wskazówką, dotyczącą jedynie PS4, będzie najcięższa niewiadoma. Pamiętajmy, że na początku PS+ oferował mniejsze gry dystrybucji cyfrowej na PlayStation 3, m. in. Zen Pinball, Awesomenauts czy Prince of Persia Classic. PS Vita uderzyła od razu z grubej rury z Uncharted: Złota Otchłań, ale sam handheld był obecny na rynku od 9 miesięcy. Tutaj mamy z kolei do czynienia z półroczną konsolą, która od samego początku dostawała solidne pozycje, niemal wszystkie premierowe, choć często indyki.

No nic, dane zebrane, czas więc włożyć turban, korale czy cokolwiek tam noszą Macieje i inni wróżbici. Zaczynamy.

 

PlayStation 3

Tak naprawdę można wziąć po uwagę cały ubiegły rok, wchodząc nawet na początek 2014. W nawiasach data premiery gry, a po myślniku krótki komentarz, dlaczego takie tytuły są wiarygodne.

Możliwe pozycje

 • (luty ’13) – przystępny, piękny RPG, wręcz nasze Pokemony (nie licząc Invizimali). Sporo było okazji, by kupić go za grosze

 • (marzec ‘13) – poniedziałkowy tweet (chyba) zapowiedział nowe przygody Kratosa, a że ostatnia część spełnia wymagania ocenowe – trzeba wypromować nowego GoW-a. Zresztą sequel zobaczymy pewnie nie szybciej niż w przyszłym roku, a wtedy Wstąpienie będzie zwyczajnie za stare, by podkręcić hype po zapowiedzi na E3. Możliwa opcja lipcowa.

 • (kwiecień’13) – Ostatnia promocja batmanowa zaproponowała bijatykę od twórców najnowszego Mortala za grosze. Sam dziewiąty Kombat był już w ofercie (styczeń '13), więc czym wesprą zapowiedź Mortal Kombat X? Wydaje się całkiem możliwe.

 • (maj ’13) – Pod koniec maja dostaliśmy wskazówkę, co do nowego Residenta, chociaż pewni będziemy dopiero po zapowiedzi Capcomu w trakcie trwania E3. Z wynikiem 74/100, RE:R może zasilić ofertę Plusa, szczególnie teraz, po majowym Puppeteer. Chyba że stwierdzą, że obecny Lone Survivor napędzi nam stracha i wystarczy.

 • (czerwiec ’13) – dlaczego mieliby wrzucać jedną z najlepszych (i najlepiej sprzedających się) gier do Plusa? Każdy kto chciał, już zagrał, niebawem Remaster na PS4, a wyrzucenie rocznych tytułów będą chcieli jakoś wynagrodzić. Możliwe wejście do oferty po premierze na peesczwórce.

 •  (sierpień ’13) – nadzwyczaj udana odsłona serii, recenzje zebrała świetne, a w marcu Jade Raymond mówiła o pięciu niezapowiedzianych tytułach Ubisoftu. Musi tam się znaleźć sequel.

 • (wrzesień ’13) – stare dobre Diablo, z serią miał styczność niemal każdy gracz, a wprowadzenie do oferty może być bodźcem, by kupić Ultimate Evil Edition na PS4. Mój osobisty faworyt.

 • (wrzesień ’13) – nadchodzi 2.5 ReMIX oraz Kingdom Hearts 3 – czy można w łatwiejszy sposób zapoznać graczy z serią i przypomnieć starszym fanom odświeżone gry? Ciężko przepuścić okazję do zwielokrotnienia hype’u.

 • (październik ’13) – wydać pirackiego Asasyna na PS4 trochę za wcześnie, ale na PS3 mogło by się udać, tym bardziej, że nadchodzi odsłona serii poświęcona ubiegłej generacji pod roboczym tytułem Comet.

 • (październik ’13) – być może nie najlepsza odsłona, ale Arkham City już było, a nadchodzącego Arkham Knighta trzeba promować. Tym bardziej, że ostatnio na przecenie.

Szanse Marne/Żadne

 • / (październik/listopad ’13) – największe FPS-y nie mają za bardzo potrzeby promowania się w ofercie Plusa, ale BF3 się w niej znalazł półtora roku po swojej premierze, a ostatnio był za darmo dla pecetowców. Można by też wrzucić starszego CoD-a, lecz nie łudźmy się – jest za wcześnie, a ludzie dalej kupują.

 • (grudzień ’13) – wrzucić grę wyścigową takiego formatu mogłoby wyjść na dobre – w końcu gra „za darmo”, więc łatwiej wydawać złotówki w mikrotransakcjach. Niebawem jednak dostaniemy Drivecluba, więc pojawienie się GT6 jest wątpliwe.

 • (luty ’13) – Visceral pracuje nad nowym Battlefieldem, a słaba sprzedaż trójki zaprzepaściła szanse na sequel, więc nie będziemy mieć do czynienia z wrzuceniem DS3 jako formy promocji. Była już dwójka i niech tak zostanie.

 • (maj ’13) – nadchodzi Ultimax, ale nie ma znaczenia, czego ta gra nie miałaby promować – europejski wydawca zdjął P4A z PS Store bez słowa wyjaśnienia. I tyle.

 • (wrzesień ’13) – Rockstar trzyma swoje gry przy sobie, za nic ich nie odda. Nawet gdyby nagle zapowiedziano wersję GTA V na PS4. Marka sprzedaje się świetnie i nie trzeba jej dodatkowo promować.

 • (październik ’13) - w kwietniu dopiero gra pojawiła się w cyfrowej formie, do tamtego czasu wyłącznie pudełko. Czyżby szykowano się, żeby dać w Plusie? Wątpliwe. Heavy Raina nie dostaliśmy i podobnie ryzykowne zagranie byłoby w przypadku Beyonda.

 • (luty ’14) – pomijając, że gra jest dość młodziutka, Thief w wersji na PS3 nawet nie ma średniej na Metacritic (muszą być co najmniej 4 oceny, do tej pory pojawiły się dwie – średnia równo 70/100). Chociaż byłaby to szansa, żeby gracze mogli spróbować docenić tego potworka za… coś. Bo darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda.

PlayStation 4

Nie ma tu mowy o promocji do sequelów, konsola jest zbyt młoda. Tak naprawdę ew. pudełkowe produkcje mogłyby jedynie przekonać do zakupu konsoli, bo "zaoszczędzimy na grach" to kusząca myśl. A kiedy moglibyśmy dostać pierwszą większą produkcję? Liczyłbym na E3, na zasadzie "dwie gry na PS4, z czego jedna duża". Ale bądźmy realistami - minęło pół roku, a najmłodsza konsola Sony radzi sobie znakomicie, nie potrzebują takich zagrań. Może Gamescom, może dopiero na koniec roku, świątecznie. Ale jak już się pojawią, to najpierw:

Możliwe pozycje

 • (listopad '13) - nieodpłatny dostęp do multi dostaliśmy już parę razy, więc tak naprawdę tajemnicą dla wstrzymujących się osób jest głównie niedługa kampania dla jednego gracza. Dodatkowo udostępnienie w Plusie dałoby drugie życie rozgrywkom sieciowym, ruszyłoby sprzedaż DLC... dlaczego nie?
 • (listopad '13) - może nie najlepsza odsłona LEGO, ale świetny tytuł startowy, szczególnie do grania z rodzeństwem/potomstwem, a w tej kwestii jest ciężko. W końcu Knack nie spełnia wymagań, ale o tym niżej.
 • (listopad '13) - z bijatykami cienko na nowej generacji, a Injustice'a dali ostatnio za niecałe 6 dyszek. Kto miał głód ten kupił, a Mortal Kombat X przecież trzeba promować. Chyba że przygotują jakąś okrojoną wersję, na wzór Drivecluba, ale nie ma co się kłopotać, najwyżej wywalić wszystkie dodatki zawarte w Ultimate Edition.
 • (listopad '13) - konsola bez FIFY jest jak... no dobra, obejdzie się, ale wypada jakąś pikę kopaną mieć, choćby na kameralne imprezki. Xbox One miał dołączoną fifkę do pre-orderów, my moglibyśmy dostać ją w ramach PS+.
 • (listopad '13) - jasne, będzie Driveclub, ale to żaden pełny produkt. A tutaj mielibyśmy ścigałkę popularnej serii w całości. Bo jeśli ktoś nie wziął na start, to już pewnie nie weźmie, mając na horyzoncie Project Cars i Drivecluba w pudełku. Przy serii trzeba trzymać, w tym roku zaś [nie zobaczymy nowego NfS-a].
 • (marzec '13) - tak, to wciąż gra pudełkowa. I nie ma opcji, że nie dostaniemy jej przed premierą Phantom Paina. Bądźmy szczerzy - to krótkie demo wydaje się przygotowane dla Plusowców, z opcjonalnym wcześniejszym dostępem za zdecydowanie zbyt wysoką cenę. No,ale to i tak dopiero w przyszłym roku.
 • (marzec '14) - zbyt młoda, zbyt dobra, ALE! Czy wrzucenie inFamousa nie obaliłoby wątpliwości co do kupna samego PlayStation 4? Wstrzymujemy się zwykle, bo koszt konsoli to jedno, a gry szybko ten koszt zdublują. A tutaj proszę - konsola od razu z must-have'em! Do przyszłego roku nie ma co śnić o pojawieniu się nieSławnego w ofercie.

Szanse Marne/Żadne

 • (listopad '13) - pomimo słabych ocen, słychać rzadkie zachwyty, a wielu z Was pewnie chciałoby zobaczyć, czy Knack rzeczywiście jest tak słaby, jak mówią. Za darmo słodki jest nawet ocet, ale gra posiada obecnie metacriticową średnią 54/100, co zaprzepaszcza jego szansę na wejście do oferty.
 • (listopad '13) - konsola nie musi kojarzyć Wam się z tańcem, Just Dance uzależnia i dla niektórych jest tą wstydliwą przyjemnością, o której nie wypada mówić wśród porządnych graczy. Problemem jest jednak wymagana kamerka, a wszyscy jej nie mają, stąd nikłe szanse.
 • (listopad '13) - dopiero co dostaliśmy grę na PlayStation 3, poza tym jest to tak naprawdę jedyna opcja koszykówki na nowej generacji - NBA Live porządnie zmieszano z błotem. Prędzej popularniejsza FIFA, szczególnie gdy mówimy o europejskiej ofercie PS Plus.

...

To tyle. Możliwości jest więcej, szczególnie starszych w wypadku PS3, ale postarałem się wybrać te najbardziej prawdopodobne. Ile z tego się sprawdzi? Być może podczas E3 poznamy zupełnie odmienione zasady gier w Plusie? Tak czy inaczej, oferty na następne miesiące to jedna z tych rzeczy, których niecierpliwie wyczekuję, jak kolejnych promocji, chociaż ciężko znaleźć na te gry czas. Nie zapomnijcie wypisać swoich przewidywań!

Jaszczomb Strona autora
cropper