PS Site Planet: Z DualShockiem wśród zwierząt – Małpy

PS Site Planet: Z DualShockiem wśród zwierząt – Małpy

Jaszczomb | 17.05.2014, 13:26

Taka małpa prawie człowiek, a jednak bardziej małpa. Tą sentencją zapraszam na kolejny wykład PS Site Planet, podczas którego dowiecie się co nieco o małpach, ich rolach w grach wideo oraz co mają wspólnego z gimnazjalistami i dlaczego nas wszystkich rozstrzelają

Studenci. Sesja coraz bliżej i radosny czas wylegiwania się na majowym słońcu powoli zastępuje stres. Jak co roku, czas ten przychodzi nagle i można dostać małpiego rozumu (ha!). A jaki ten rozum jest? I w których grach w ogóle szukać małp? Tego wszystkiego dowiedziecie się z dzisiejszego wykładu, którego tematem przewodnim są...

 

MAŁPY

Owłosione ssaki naczelne dzielące się na wąskonose, szerokonose oraz toruńskiego rapera. Nowoczesny gołąb pocztowy wiadomości elektronicznych. Po wyuczeniu się umiejętności picia i palenia, małpa dorównuje inteligencją przeciętnemu gimnazjaliście. Co więcej, brak jakichkolwiek badań doprowadził do „Twierdzenia o nieskończonej liczbie małp”, według którego zwierzę wciskające losowo przyciski na klawiaturze jest w stanie przepisać  w całości dorobek literacki Williama Szekspira, dając jej odpowiednio długi (czyt. nieskończony) czas.

Małpy człekokształtne nie posiadają ogona, reszta zaś wykorzystuje go do zwinnego poruszania się po drzewach bądź sięganiu po leżącego w odległym miejscu pilota, szczególnie drobne czepiaki (Spider Monkeys), których czubek ogona potrafi udźwignąć cały ich ciężar. Małpy dźwigają również ciężar kompleksów rasy ludzkiej, która poddaje je testom na inteligencję, by poczuć swoją wyższość. W końcu się zdenerwują i wszystkich nas wystrzelają:

Rozchwytywane do wszelkiej maści gier we Flashu, małpy w wolnych chwilach słuchają funku i tańczy doń całą noc za banana. Bywa jednak, że te proste flashówki nie wystarczają i trzeba znaleźć sobie porządną pracę. Kuszone historiami Donkey Konga, który zaczynał jako osiłek rzucający beczki, a obecnie założył rodzinę, zaciągają się do dużych gier. Legendą Nintendo nie będziemy się jednak zajmowali, a skupimy się na cichszych bohaterach platform PlayStation.

Czas na najważniejsze role małp na konsolach PlayStation. 

A zaczniemy od...

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

 

Niektórzy mówią, że Little Gray został dodany do Drebina, by jego postać się wyróżniała. Pewnie, czarnoskóry blondyn handlujący bronią i robiący granato-jabłkowe sztuczki magiczne to w sumie standard. Tak czy inaczej, małpka urozmaica długaśne cutscenki pijąc colę, paląc papierosy czy nawet proponując Snake’owi zdrowszy tryb życia. Bezczelna!

 

Spyro 3: Year of the Dragon

 

Spyro potrafi szarżować, ziać ogniem i jeździć na deskorolce, pewnie, ale czy posiada broń laserową Mr. Laser Blaster? Bo kosmiczna małpa, Agent 9, posiada. Do tego pełen jest pogardy dla Rhynoców, rzuca dwuznacznymi tekstami odnośnie ich królowej i, gdy Spyro już wykupił go z niewoli i uczynił wolną małpą, mści się na misiu-kapitaliście, Mr. Moneybagsie.

 

Enslaved: Odyssey to the West

 

Co ma wspólnego Monkey z Son Goku, bohaterem Dragon Balla? Obie postaci oparte są na królu małp z klasyka chińskiej literatury, Wędrówki na Zachód. Stąd podobieństwa – walka długim kijem czy latanie na chmurce. A oprócz tego? Wielki bydlak, który musi chronić drobną Trip albo ta… zabije swojego niewolnika-obrońcę. Ale wojownik z niego niezły:

 

God Hand

Zbyt często małpy ograniczane są do zabawnych wstawek w trakcie gry, lecz co poradzić – to zwykle bohater pełni rolę tego „mniejszego i zwinnego”. Na pomoc przychodzi kuzyn goryl.  W God Hand z PS2 jeden taki, przebrany za luchadora, postanowił obronić honoru rodziny. Może nie był to najmocniejszy przeciwnik, ale kto w trakcie potyczki jest w stanie zrobić sobie przerwę na banana (Alves ukradł pomysł!)?

 

Seria Ape Escape

 

Od pierwszej części z PSX-a, gdzie małpka Specter pod wpływem eksperymentalnego hełmu postanowiła zostać przywódcą małpiej Nowej Ziemi, aż po ostatnie Łap Małpy dla PS Move z ciągłym „ŁAP MNIE, ŁAP MNIE” do porzygu – zwierzaki w żółtych spodenkach serii Ape Escape są maskotkami konsol Sony i nikogo nie zdziwi, jeśli jedną z pierwszych produkcji na Project Morpheus będą właśnie uciekające małpy.

 

NBA 2K14

Far Cry 3

 

Nie przypominacie sobie małpek w FC3? Te zarezerwowane były dla dodatku Monkey Business jako preorderowy bonus. W pakiecie cztery misje z Hurkiem, który lubi przylepiać do swoich podopiecznych ładunki wybuchowe, oraz dwa specjalne poniżenia do multi, w tym jedno dość… ekstremalne:

 

Seria TimeSplitters

 

Mogliście nie grać w serię TimeSplitters, ale na pewno słyszeliście o którejś z tamtejszych małp. Ta pierwszoosobowa strzelanka już w drugiej części wprowadziła małpy, lecz dopiero w trójce mogliśmy powalczyć z małpami w wersjach Ninja, Cybernetycznej oraz Zombie. Poza tym wyzwania, gdzie ścigały nas płonące małpy czy odstrzeliwanie noszonych przez nie arbuzów. A kto pamięta głównego bohatera gry…? No właśnie. Zapowiedź czwartej części przedstawiała zwierzaka w stroju Master Chefa i tylko tyle z niej zostało:

 

...

Na dziś to tyle. Wielu z Was uczy się na ostatnią chwilę, więc jeśli potrzebujecie szybkiej powtórki z rekinów, pszczół, psów, kurczaków, świń lub pająków - wystarczy w nie kliknąć.

Które z małp w grach najprzyjemniej wspominacie? Z którymi się utożsamiacie? Które działają Wam na nerwy?

Nie zapominajcie stale poszerzać horyzontów wiedzy, bo nie wypada być na poziomie tej małpy-gimnazjalisty.

Dr Antoni Jaszczomb

Komentarze (10)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper