Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 24.10.2021
TOP 10 niskobudżetowych gier z Polski, które odniosły wielki sukces w ostatnich latach
3989V

TOP 10 niskobudżetowych gier z Polski, które odniosły wielki sukces w ostatnich latach

Polskie gry to nie tylko produkcje AAA, takie jak seria Wiedźmin czy Cyberpunk 2077. Coraz odważniej na światowym rynku wydawniczym poczynają sobie małe firmy, które przy pomocy małych budżetów potrafią wyczarować prawdziwe przeboje. Przed wami lista takich najmocniejszych hitów z ostatnich lat.

10. House Flipper

Krakowska ekipa Empyrean stworzyła przy małym nakładzie spory hit. Mowa oczywiście o House Flipperze - jednym z pierwszych tytułów, który zręcznie połączył motywy ekonomiczne, budowlane i rzemieślnicze w jednym pakiecie. W produkcji kupujemy i remontujemy zapuszczone nieruchomości, by później sprzedać je z zyskiem. Oceny na poziomie 92% na Steam mówią same za siebie.

9. Mr. Prepper

Zespół Rejected Games postanowił rozwinąć pomysły z Fallout Shelter - w bardziej realistycznej i poważnej konwencji. Już wiemy, że postawienie na projekt przedstawiający życie "preppera", przygotowującego się na globalny scenariusz zagłady, był strzałem w dziesiątkę. W ciągu zaledwie 3 dni Mr. Prepper trafił do ponad 60 tysięcy graczy. Koszty produkcji zwróciły się już po 12 godzinach od premiery. Gra wydana w marcu 2021 roku do dziś cieszy się sporym zainteresowaniem i mocnymi recenzjami użytkowników Steam (83%).

Grę możecie sprawdzić w formie dema na Steam.

8. Drug Dealer Simulator

Sukces komercyjny Drug Dealer Simulator zdziwiła chyba nawet samych autorów tej niskobudżetowej propozycji. Gra z bardzo prostą grafiką, w której wcielamy się w producenta/dealera wszelkiej maści środków odurzających spotkała się z ogromnie ciepłym przyjęciem graczy (średnia 87% na Steam), którzy tłumnie ruszyli do zakupów na Steam produkcji wycenianej na ok. 70 zł. W maju 2021 roku Movie Games chwaliło się, że sprzedaż Drug Dealer Simulatora przekroczyła 250 tysięcy sztuk. Przy minimalnej kampanii reklamowej to naprawdę imponujący wynik. W drodze są wydania konsolowe gry.

W tym miejscu czeka na was demo Drug Dealer Simulatora.

7. The Tenants 

Polski The Tenants zaraz po premierze rozszedł się w nakładzie ponad 50 tysięcy kopii tylko na Steam. Dzięki małemu budżetowi, który nie przekroczył 1 mln złotych, pozwoliło to na zwrócenie się kosztów produkcyjnych i marketingowych w zaledwie 1 dobę od premiery. Zespół Ancient Forge Studio prowadzony przez Maxa Strzeleckiego i Dushana Chacieja wykonał przy The Tenants kawał dobrej roboty, wykonując nieźle przemyślany gameplay. W grze budujemy swoje "imperium nieruchomości", które restaurujemy i następnie oferujemy na wynajmem klientom, którzy okazują się często mocno problematyczni. Gra, która jest obecnie dostępna w formie Early Access na Steam, uzyskała średnią 82%.

6. Gas Station Simulator

Obok Timberborn Gas Station Simulator to jedna z najnowszych polskich, niskobudżetowych sensacji. O sukcesie tej produkcji dopiero co pisaliśmy w jednym z newsów. W tytule, w którym zajmujemy się renowacją i obsługą zapuszczonej stacji paliwowej, którą przywracamy do świetności, nie brakuje świetnych pomysłów gameplayowych. Deweloperzy włączyli w motywy związane z prowadzeniem stacji wątki znane z Car Mechanic Simulatora (podstawowe serwisowanie maszyn), co sprawiło, że gracze oszaleli na punkcie tej pozycji (średnia 85% na Steam). To przekłada się na rewelacyjny wynik sprzedaży. Produkcja krakowskiego zespołu DRAGO już rozeszła się w nakładzie ponad 300 tysięcy kopii. Polska ekipa spodziewa się, że do końca roku gra znajdzie 600 tysięcy nabywców, a w drodze są wydania konsolowe dla Switch, PS4/PS5 i XOne/XSX.


 
5. Car Mechanic Simulator (seria)

W ostatnich latach okazało się, że wiele osób marzy o karierze samochodowego mechanika. Kolejne odsłony Car Mechanic Simulator, tworzone przez polski zespół Red Dot Games, rozchodzą się jak świeże bułeczki. Nie tylko na PC, ale również na konsolach, gdzie marka cieszy się również sporym zainteresowaniem. W sierpniu 2021 roku PlaWay chwalił się, że Car Mechanic Simulator 2021 rozszedł się w ciągu zaledwie 1 doby w nakładzie, który pokrył koszty produkcji. Gracze przyjęli najnowsza odsłonę serii niezwykle pozytywnie. Tytuł wyrobił sobie średnia na Steam w granicach 95%. Nieco bardziej krytycznie do produkcji podchodzą dziennikarze (7/10 na Metacritic).

4. This War of Mine

This War of Mine to wzór tego, jak powinny wyglądać projekty tworzone przy użyciu skromnych środków. Aż trudno uwierzyć, jak mały był budżet tej wojennej opowieści, traktującej nie o żołnierzach, lecz o cywilach próbujących przetrwać w ekstremalnych warunkach głodu i zimna. Koszty stworzenia i wypromowania This War of Mine wyniosły ok. 3 mln zł. Gra rozeszła się przy tym w nakładzie ponad 4,5 mln kopii.

3. Green Hell

Rodzime studio Creepy Jar podało we wrześniu informację, że sprzedano już ponad 2,5 mln kopii Green Hell, bardzo udanego symulatora przetrwania, rozgrywającego się w dżungli. W wyniku tym nie uwzględniono nawet kopii, które rozeszły się na Switch. Green Hell stał się zatem jedną z najpopularniejszych polskich gier w historii. A wszystko jeszcze przed twórcami tej produkcji, bo zapowiedziano już wydanie VR oraz finalne rozszerzenie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

2. Timberborn

Timberborn to ostatnia sensacja prosto z Polski. Ten City Builder rozgrywający się w świecie opanowanym przez bobry, w którym wyginęli ludzie, wziął we wrześniu szturmem pecetowy rynek Steam. Gra od zespołu Mechnistry z Gdańska uzyskała rewelacyjną średnią na platformie Valve (tytuł ocenia pozytywnie aż 95% użytkowników). A to dopiero początek, bo Timberborn obecnie znajduje się w fazie Early Access, którą opuści dopiero w przyszłym roku. Już teraz gra ma ogromny potencjał - bardzo dobrze zbalansowaną mechanikę zarządzania miastem, świetny pomysł wykorzystywania wody i wreszcie motywy związane ze zmianami klimatycznymi/terraformowaniem. Dajcie temu projektowi szansę!

1. Frostpunk

Frostpunk wygląda i działa obecnie - po wielu aktualizacjach i dodatkach - tak dobrze, że nie kojarzy się z niskobudżetową półką. I faktycznie, ten polski tytuł stworzono przy kilkukrotnie wyższym nakładzie, niż wiele innych produkcji z tej listy. Mimo wszystko ok. 6 mln zł wydanych na projekt (4 mln na produkcję i 2 mln na marketing), to wciąż niewiele. Dlatego uznałem, że ten mocny City-Builder zasługuje na obecność w naszym zestawieniu. Szczególnie, że Frostpunk rozszedł się w oszałamiającym nakładzie ponad 3 mln kopii.

Tagi: 11bit studios drug dealer simulator green hell polska polskie