Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 11.05.2021
Najlepsze filmy o duchach – TOP 15
1105V

Najlepsze filmy o duchach – TOP 15

Dziś na tapet weźmiemy najlepsze filmy o duchach! Nie myślcie jednak, że zamkniemy się wyłącznie w ramach horrorów! O nie, zestawienie będzie zawierało wiele różnych gatunków, aby każdym mógł znaleźć coś dla siebie. Sprawdźcie koniecznie nasz ranking filmów, aby przekonać się, co wybraliśmy! 

Halloween mamy już za sobą, ale najlepszy filmy z duchami można obejrzeć zawsze. I w każdej chwili porządny seans takiej produkcji ma szansę dać nam naprawdę sporo frajdy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak często i chętnie twórcy sięgają po wątki związane z tymi pozagrobowymi zjawami. W przeciągu ostatnich dekad dostaliśmy naprawdę masę genialnych pozycji ogrywających tę tematykę, które warto poznać. 

Jak to jednak bywa, można utopić się w zalewie tego typu pozycji. Jak wspomniałem, były prawdziwie genialne, ale pojawiały się też kompletne wtopy. I w dzisiejszym rankingu filmów chciałbym to przesiać, by przedstawić Wam wyłącznie tę lepszą stronę tytułów o duchach. Postaram się nie zamykać w jednym gatunku, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tak więc, bez zbędnego przedłużania, jedziemy z tym! 

Casper (1995) – TOP 15 – Filmy o duchach

Zaczynamy od klasycznego kina familijnego, w którym poznajemy doktora Harveya oraz jego nastoletnią córkę. Gdy zamieszkują w nawiedzonej rezydencji, bardzo szybko okazuje się, że tamtejsze zjawy nie są wcale tak straszne, na jakie same siebie malują. A wśród nich jest jeden, który po prostu szuka przyjaciół. 

Casper (1995) – Filmy o duchach

Nie oglądaj się teraz (2007) – TOP 14 – Filmy o duchach

Gdy para państwa Baxterów wybiera się na wakacje do Wenecji, nie wiedzą jeszcze, co ich tam czeka. Szybko poznają dwie kobiety, z których jedna twierdzi, że cały czas widzi córkę małżeństwa. I jest to sytuacja o tyle dziwna, że ta od jakiegoś czasu nie żyje. Sprawy zaczynają przybierać wtedy nieoczekiwany obrót, a wszystko zaczyna się robić naprawdę mroczne. 

Nie oglądaj się teraz (2007) – Filmy o duchach

Opowieść o dwóch siostrach (2003) – TOP 13 – Filmy o duchach

Nie jest żadną tajemnicą, że koreańskie horrory potrafią być dużo bardziej pokręcone, niż amerykańskie. I w tym przypadku się to potwierdza. Dramat w reżyserii Jee-woon Kima opowiada o dwóch siostrach, które zostają zwolnione z pobytu w zakładzie psychiatrycznym. Gdy jednak wracają do domu, okazuje się, iż wcale nie jest z nimi dobrze. 

Opowieść o dwóch siostrach (2003) – Filmy o duchach

Obecność (2013) – TOP 12 – Filmy o duchach

W tym przypadku bez wątpienia możemy mówić o jednym z najgłośniejszych horrorów minionej dekady. Film przedstawia bardzo znaną i skuteczną parę badaczy zjawisk niewyjaśnionych, która zostaje wezwana do nawiedzonego domu przez terroryzowaną rodzinę. Szybko okazuje się, że z tak trudną sprawą nie mieli jeszcze do czynienia. 

Obecność (2013) – Filmy o duchach

Inni (2001) – TOP 11 – Filmy o duchach

Intrygująca produkcja, która debiutowała równo dwadzieścia lat temu, opowiada o nawiedzonej posiadłości, w której nagle zaczyna dochodzić do dramatycznych i bardzo strasznych sytuacji. Pani domu, Grace Stewart (Nicole Kidman) postanawia stawić im czoła, ale będzie musiała przekonać się o tym, z czym się mierzy. 

Inni (2001) – Filmy o duchach

Coco (2017) – TOP 10 – Filmy o duchach

Warto wspomnieć tu także o oscarowej animacji od Disneya i Pixara, w której poznajemy Miguela – nastoletniego chłopca z Meksyku, który decyduje się zgłębić tajemnice swojej rodziny. Ta wymaga od niego lepszego zrozumienia życia pozagrobowego i właśnie z tym przyjdzie mu się mierzyć – wszystko oczywiście w cudownej oprawie i z przekazem. 

Coco (2017) – Filmy o duchach

Candyman (1992) – TOP 9 – Filmy o duchach

Bardzo znany film z lat 90., który opowiada o tytułowym Candymanie – postaci, o której krążą miejskie legendy. Jest to rzekomy duch z hakiem zamiast ręki, który nawiedza jeden z akademików niedaleko uniwersytetu w Chicago. Jedna ze studentek postanawia zbadać tą sprawę, co okaże się dla niej traumatyczną decyzją. 

Candyman (1992) – Filmy o duchach

W kleszczach lęku (1961) – TOP 8 – Filmy o duchach

Zdecydowanie najstarsza pozycja w zestawieniu (w listopadzie minie 60 lat od kinowego debiutu), ale w pełni zasługuje, by się tu znaleźć. Pokazuje nam historię Panny Giddens, która dostaje pracę w jednej w wiejskiej posiadłości. I choć początkowo wszystko opływa sielanką, z czasem okazuje się, iż miejsce jest nawiedzone. 

W kleszczach lęku (1961) – Filmy o duchach

Sok z żuka (1988) – TOP 7 – Filmy o duchach

Obiecałem, że w rankingu będą różne gatunki i podtrzymuję moje słowa – ten filmy Tima Burtona jest komedią, choć zdecydowanie czarną! Gdy do domu, w którym mieszkają duchy, wprowadza się para nowożeńców, ci postanawiają wypowiedzieć im wojnę. Zjawy wzywają z zaświatów bioegzorcystę, który ma im pomóc w wypędzeniu nowych domowników. 

Sok z żuka (1988) – Filmy o duchach

Ghost Story (2017) – TOP 6 – Filmy o duchach

Najnowsza pozycja w całym zestawieniu opowiada o kobiecie, którą zaczyna nawiedzać duch zmarłego męża. I choć jest to schemat bardzo utarty i wykorzystany w wielu filmach, to tutaj sprawdził się naprawdę dobrze. Nie jest to bowiem w żadnym stopniu horror, a po prostu dramat, który pokazuje cierpienie i ból po stracie. 

Ghost Story (2017) – Filmy o duchach

Ring (1998) – TOP 5 – Filmy o duchach

Muszę komuś przypominać o tym filmie? Jeden z największych klasyków sztuki horroru i produkcja, która pokazała na globalną skalę, co znaczą azjatyckie straszne filmy. Obserwujemy tu Reiko, która podejmuje się zbadania tajemniczej kasety VHS. Kto ją bowiem obejrzy, ginie w przeciągu najbliższych siedmiu dni. 

Ring (1998) – Filmy o duchach

Szósty zmysł (1999) – TOP 4 – Filmy o duchach

Były horrory, dramaty, komedie i filmy familijne – pora więc na thriller! Nie byle jaki, warto dodać. Mówimy przecież o niezwykle popularnym filmie z Brucem Willisem, w którym wciela się w psychologa próbującego pomóc małemu chłopcu zmagającym się z dużym problemem – potrafi on widzieć duchy zmarłych osób. 

Szósty zmysł (1999) – Filmy o duchach

Pogromcy Duchów (1984) – TOP 3 – Filmy o duchach

Podium otwiera nam prawdziwy klasyk, którego nie da się nie znać! Opowieść o doktorach parapsychologii, którzy pałają się zwalczaniem duchów i różnych zjaw, znana jest prawie każdemu. Świetny mix horroru i komedii, który doczekał się całej masy spin-offów, wersji i form dystrybucji. To trzeba obejrzeć, najlepiej kilka razy! 

Pogromcy Duchów (1984) – Filmy o duchach

Poltergeist (1982) – TOP 2 – Filmy o duchach

Kolejny klasyk, który wypada kojarzyć! Horror od Tobe Hoopera o rodzinie Freelingów, która wprowadza się do zupełnie nowego domu, nie zdając sobie sprawy, z czym przyjdzie im się mierzyć. Gdy po czasie dowiadują się, że wszystko zbudowane zostało na terenie dawnego indiańskiego cmentarza, nie ma już odwrotu...

Poltergeist (1982) – Filmy o duchach

Lśnienie (1980) – TOP 1 – Filmy o duchach

Mógłbym napisać tu tylko „Stanley Kubrick” i byłoby to najlepszym powodem, dla którego to właśnie produkcja z 1980 roku znalazła się na pierwszym miejscu. Historia Jacka, który podejmuje pracę w hotelu Overlook, znana jest na całym świecie i wielu pokoleniom. Gdy wszystko zaczyna zamieniać się tam w koszmar, dostajemy prawdziwe nadprzyrodzone trzęsienie ziemi! 

Lśnienie (1980) – Filmy o duchach

Filmy o duchach – Podsumowanie 

Cały ranking filmów o duchach już za nami! Udało Wam się znaleźć coś dla siebie? Mam nadzieję, że tak! Możecie wybierać wśród filmów familijnych, komedii i horrorów (które zdecydowanie przeważały)! Jeśli natomiast któraś z powyższych produkcji szczególnie przypadła Wam do gustu, dajcie znać w komentarzach, o którą chodzi! Jestem ciekaw, która z nich jest według Was tą najlepszą! 

A jeśli owa nie znalazła miejsca na mojej liście, podrzućcie ją poniżej. Jak to bywa przy tego typu rankingach, niestety trudno odeprzeć się kierowania gustem. I choć starałem się w pewnym stopniu posiłkować ogólnym przyjęciem wśród opinii publicznej, to nie jest możliwe dogodzić każdemu. Mam jednak nadzieję, że wybrane powyżej najlepsze filmy o duchach przynajmniej częściowo pokryją się z Waszymi. 

Tagi: duchy filmy filmy o duchach Ranking