Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 01.05.2021
Najlepsze filmy SF – TOP 15 (Netflix, HBO Go i inne)
1755V

Najlepsze filmy SF – TOP 15 (Netflix, HBO Go i inne)

Dzisiejszy ranking filmów skupi się na najważniejszych produkcjach science fiction, jakie debiutowały w kinach na przestrzeni ostatnich dekad. Jestem przekonany, że wielu z Was rozpozna całą masę pozycji z poniższych. Najlepsze filmy SF to po prostu kawał świetnej rozgrywki. Sprawdźcie, co znalazło się w naszej piętnastce.

Mieliście okazję sprawdzić już ranking seriali science fiction, który pojawił się wczoraj na portalu (jeśli nie, koniecznie nadróbcie – znajduje się w tym miejscu)? Jeżeli tak, to pora na kolejną dawkę fantastyki naukowej, albowiem tym razem na tapet weźmiemy najlepsze filmy SF, jakie mogliśmy oglądać w kinach! I bez cienia wątpliwości mogę stwierdzić, że to naprawdę mocny kawał produkcji, które po prostu warto poznać.

Oczywiście, jak to zawsze bywa, muszę zaznaczyć, iż ranking filmów SF nie jest wolny od pewnych subiektywnych wyborów – trudno bowiem znaleźć obiektywne elementy samej oceny. Jeśli natomiast wśród piętnastu pozycji na liście nie ma takich, które w Waszym przekonaniu powinny się na niej znaleźć, koniecznie podrzućcie je w sekcji komentarzy. A tymczasem przejdźmy już do sedna i zacznijmy od czegoś nowszego.

Na Skraju Jutra (2014) – TOP 15 – Filmy SF

Pętla czasowa to tematyka, którą podjęła już masa twórców – w serialach, książkach, komiksach i oczywiście filmach. Zaskakujące było jednak to, że jeszcze w 2014 roku można było pokazać nieco świeżości w tym aspekcie. A jednak się udało i „Na Skraju Jutra” zebrało masę dobrych ocen, a widzów zachwyciło pomysłem na realizację wątków fabularnych.

Na Skraju Jutra (2014) – Filmy SF

Coś (1982) – TOP 14 – Filmy SF

John Carpenter... I czy trzeba dodawać coś jeszcze? Znakomity horror z lat 80. ubiegłego wieku, który rozkochał w sobie widzów z tamtego okresu i właściwie czaruje nawet dziś. Świetna atmosfera zaszczucia, a pewien archaizm efektów specjalnych sprawia, że obecnie wszystko zdaje się nawet bardziej przerażające niż dawniej.

Coś (1982) – Filmy SF

RoboCop (1987) – TOP 13 – Filmy SF

Choć ów tytuł nigdy nie był zaliczany do najlepszych produkcji z gatunku science fiction, to uważam, ze po prostu zasłużył, aby trafić do naszego rankingu. Mówimy przecież o bardzo głośnej produkcji, która dość szybko urosła do miana klasyka. Gdyby istniał kanon obowiązkowych filmów SF, które dyktowały warunki, to bez wątpienia ten by się w takim znalazł.

RoboCop (1987) – Filmy SF

Ghost in the Shell (1995) – TOP 12 – Filmy SF

A jeśli mówimy o produkcjach z gatunku science fiction, to przecież nie może zabraknąć głośnego anime sprzed 26 lat! Historia od Mamoru Oshiiego opowiada o parze agentów, którzy gonią za przestępcą nazwanym „Władcą Marionetek”. Tajemnice, jakie zostaną odkryte po drodze, zmrożą krew w żyłach. I to nie tylko ludziom.

Ghost in the Shell (1995) – Filmy SF

Strażnicy Galaktyki (2014) – TOP 11 – Filmy SF

Pierwszą dyszkę otwiera jedna z lepszych produkcji wchodzących w skład Marvel Cinematic Universe, za którą odpowiada znakomity James Gunn! Guardians of the Galaxy to film bardzo różniący się od innych i stosujący bardzo ciekawą zagrywkę z rzuceniem muzyki i dźwięków na pierwszy plan całej produkcji.

Strażnicy Galaktyki (2014) – Filmy SF

Powrót do przyszłości (1985) – TOP 10 – Filmy SF

Prawdziwy klasyk, którego po prostu nie można tu pominąć. Sam oglądałem całą sagę kilka razy i czasem mam wrażenie, że znam ją już na pamięć. Ale nie przeszkadza mi to, by dalej czerpać przyjemność z kolejnych seansów. Cudowna historia i bardzo innowacyjna pod względem fabularnym.

Powrót do przyszłości (1985) – Filmy SF

Akira (1988) – TOP 9 – Filmy SF

Cudowne anime od Katsuhiro Otomo, które uznawane jest za jedno z najważniejszych dział animacji Kraju Kwitnącej Wiśni. I nie jestem tym zaskoczony. Sama fabuła oraz świat wykreowany na potrzeby ukazania wartości ganów motocyklowych i różnego rodzaju ludzkich modyfikacji były znakomite. I choć premiera miała miejsce 33 lata temu, do dziś można się znakomicie bawić.

Akira (1988) – Filmy SF

Interstellar (2014) – TOP 8 – Filmy SF

Jeden z moich ulubionych filmów wszech czasów i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Christoper Nolan pokazał tu prawdziwy kunszt i raz jeszcze udowodnił, że ma naprawdę zawiłe pomysł, ale potrafi je zgrabnie domknąć. Świetna produkcja związana z kosmosem i klasyczny przykład fikcji naukowej.

Interstellar (2014) – Filmy SF

Terminator 2: Dzień Sądu (1991) – TOP 7 – Filmy SF

Pierwszy Terminator był świetny, ale sequel przypadł mi do gustu jeszcze bardziej! To, ile się tu działo, jest prawdziwą poezją. James Cameron wspiął się na wyżyny swoich możliwości w kwestii kina akcji i zaserwował coś, co pamięta się do końca życia. T-800 chroniący Johna Connora to coś, co mógłbym oglądać każdego tygodnia. 

Terminator 2: Dzień Sądu (1991) – Filmy SF

Gwiezdne Wojny (1977-) – TOP 6 – Film SF

Nie, nie jeden film – cała saga. I nawet pomimo wszystkich wzlotów i upadków, które miały miejsce (zakończenie dziewiątego epizodu będę wypominał zawsze...), to wciąż ikoniczne uniwersum, które bawi kilka różnych pokoleń. Dziewięć filmów, które rozkochały w sobie miliony ludzi i nie może zabraknąć tej marki w takim zestawieniu.

Gwiezdne Wojny (1977-) - Film SF

The Matrix (1999) – TOP 5 – Filmy SF

Ależ to  było przełomowe! Nigdy nie zapomnę mojego pierwszego zatknięcia z tą produkcją i cudownych sekwencji zwolnionego czasu. Znakomity pomysł na fabułę, świetni aktorzy (genialny Keanu) i cała masa kapitalnych pojedynków. Bardzo mocno czekam na czwartą część i wierzę, że raz jeszcze będę się znakomicie bawił.

The Matrix (1999) – Filmy SF

Incepcja (2010) – TOP 4 – Filmy SF

Wspominałem już o jednym filmie Christophera Nolana, ale ten był jeszcze lepszy. „Incepcja” to nie tyle zwykły projekt, ile całe przeżycie związane z jego oglądaniem. Zawiłość jeszcze większa, niż przy „Interstellarze”, a przy tym genialna gra aktorska – ze znakomitym Leonardo Di Caprio na czele. Trzeba obejrzeć!

Incepcja (2010) – Filmy SF

Obcy (1979) – TOP 3 – Filmy SF

Podium otwiera nam projekt, który wrzucałem już w wielu rankingach. Najlepsze horrory, najlepsze filmy o kosmosie, najlepsze o kosmitach... I pewnie jeszcze kilka innych. Ale nie ma w tym nic dziwnego, albowiem mówimy o jednym z najlepszych tytułów w historii. „Alien” to pozycja obowiązkowa dla każdego.

Obcy (1979) – Filmy SF

Blade Runner (1982) – TOP 2 – Filmy SF

Jeśli szukacie produkcji, z której klimat cyberpunka wręcz się wylewa, musicie sprawdzić jeden klasyków od Ridleya Scotta! Świetna produkcja rozgrywająca się w 2019 roku (co w momencie premiery filmu było odległą przyszłością), a poznajemy Ricka Deckarda. Bohatera, który na zawsze zapisał się na kartach kina.

Blade Runner (1982) – Filmy SF

2001: Odyseja Kosmiczna (1968) – TOP 1 – Filmy SF

Tytuł, którego nie muszę nikomu przedstawiać i pozycja, którą można potraktować jako jeden z największych hitów science fiction – bez podziału na formę wydania. Stanley Kubrick kolejny raz pokazał swój kunszt i udowodnił, że żaden gatunek filmowy nie jest mu straszny. Co więcej, podszedł do wszystkie z trzech różnych perspektyw. Prawdziwy geniusz. Jeśli nie oglądaliście, koniecznie nadróbcie.

2001: Odyseja Kosmiczna (1968) – Filmy SF

Filmy SF – Podsumowanie

No i cały ranking filmów już za nami! Jak tam? Kojarzycie wszystkie produkcje? Koniecznie dajcie znać, które z wymienionych najbardziej przypadły Wam do gustu, jeśli mieliście okazję z nimi obcować. Jestem przekonany, że każdy widział przynajmniej kilka, bo to po prostu ikoniczna część samego kina oraz tytuły, które cieszą się niebywałą popularnością.

Najlepsza filmy SF to idealna opcja na spędzenie wolnego czasu, więc mam nadzieję, że wśród powyższych trafiliście przynajmniej na kilka takich, które mogą Wam umilić najbliższy spokojny wieczór. A być może zamierzacie obejrzeć jakiegoś przedstawiciela gatunku, ale spoza samego zestawienia? W takim wypadku również dajcie znać!

Tagi: science fiction seriale sci-fi SF