Dawid Ilnicki Dawid Ilnicki 18.02.2021
Co oglądać w weekend – Netflix, HBO GO, Amazon Prime
1728V

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO GO, Amazon Prime

Kilka interesujących premier czeka nas w tym tygodniu na stronach streamingowych. Netflix będzie promował nowy serial twórców “Dark”, a także interesująco zapowiadający się film z gwiazdorską obsadą. Na HBO będzie można zobaczyć dwa ciekawe obrazy, o których swego czasu było głośno. Z kolei Amazon przygotował premierę nowego serialu

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO Go i Amazon Prime.

Netflix

Już w piątek można będzie się przekonać co nowego przygotowali dla widzów twórcy serialu “Dark”. Ci bowiem ostatnio pracowali nad świeżą produkcją “Plemiona Europy”, wokół której zdążył się zrobić już spory szum. Rzeczywiście zarys fabuły wygląda co najmniej interesująco, miejscem akcji jest bowiem dystopijna, podzielona na wiele plemion Europa, której przedstawiciele będą próbowali przetrwać zagładę. Czy będzie to europejska odpowiedź na niezłe i chyba nadal niedocenione, brazylijskie “3%”, z którym wiele wspólnego ma również “Bacurau”, znany film mający swą premierę w 2020 roku? W obsadzie kilka znanych twarzy, m.in. grający Ulricha Nielsena w “Dark” Oliver Masucci, a trailery jak dotąd wyglądały nieźle, pytanie tylko ile da się zmieścić w trakcie ledwie sześciu odcinków. 

Inną ciekawą premierą jest kolejny film Netflixa “O wszystko zadbam”, w którym twórcy zestawili dwoje interesujących aktorów: Rosamund Pike i Petera Dinklage’a. To rodzaj czarnej komedii, w której główną bohaterką, graną przez Pike, będzie bardzo nietypowa opiekunka sądowa, która zamiast pomagać swym podopiecznym będzie - delikatnie mówiąc - działała wbrew ich interesom. Pewnego razu trafi jednak na godnego siebie rywala. Reżyser J. Blakeson najpierw zrealizował interesujący thriller “Uprowadzona Alice Creed”, a następnie dużo gorsze science-fiction “Piąta fala”. Od piątku będzie można się przekonać jak poszło siłowanie się z konwencją czarnej komedii. Obsada wzbudza zaufanie, więc pewnie warto będzie sprawdzić ten film.

Dwa ciekawe trendy można zauważyć ostatnio na Netflixie. Z jednej strony to dodawanie do oferty polskich seriali. Po “Ranczu”, “Prokuratorze” i “Paradoksie” do biblioteki trafiają też “Artyści” duetu Monika Strzępka - Paweł Demirski, znanych z awangardowych przedstawień teatralnych. Seria była swego czasu mocno chwalona za oryginalność, o którą nietrudno, bo mówimy o realistycznym serialu, rozgrywającym się w środowisku aktorów scenicznych. Do sprawdzenia od środy. Trwa również desant skandynawskich produkcji, w którym momentami ciężko się połapać. Najbardziej interesująco wyglądają “Młody Andersen”, duński film kostiumowy o wielkim bajkopisarzu, norweski thriller “Mirush”, a także “Zaraza babilońska”, w której zagrał znany z roli Flokiego w “Wikingach” Gustaf Skarsgard.

Intrygującą propozycją jest oryginalny horror “Jako w piekle, tak i na ziemi” (“As above, so below”), któremu za sprawą ciekawego pomysłu, niebanalnych lokacji i sprawnego montażu mimo widocznych, skromnych środków, udaje się skutecznie postraszyć w kilku momentach. Sporo entuzjazmu wzbudził w miłośnikach kina grozy film “Ostatni dom po lewej” będący remakiem słynnego filmu Wesa Cravena z 1972 roku. Z całą pewnością warto obejrzeć również “Wiernego Ogrodnika” całkiem udaną adaptację jednej z książek klasyka literatury szpiegowskiej Johna Le Carre. Wszystkie te filmy można oglądać od wtorku.

Nieco inną propozycją jest film “Więzienny eksperyment” opowiadający o słynnym badaniu, przeprowadzonym na uniwersytecie Stanforda, którego scenariusz został oparty na książce nadzorującego je, słynnego psychologa Philipa Zimbardo. Wspomnieć należy również o dwóch klasykach ery VHS: “Repo Man” Alexa Coxa z Emilio Estevezem (nie mylić z filmem o tym samym tytule, w którym zagrał Jude Law), a także słynni “Przerażacze” Petera Jacksona, z Michaelem J. Foxem. W ofercie również od wtorku. 

HBO GO

Niezwykle interesującą propozycją HBO GO jest film “Nędznicy”, który był francuskim kandydatem do Oscara za rok 2019, ale miał niezwykle mocną konkurencję, bo wygrał wtedy koreański “Parasite” Bong Joon-Ho, który zgarnął statuetkę również w głównej kategorii. W niczym nie umniejsza to wagi filmu Ladja Ly, łączącego w sobie rasowe kino policyjne, z wszelkimi, ogranymi już wielokrotnie schematami, na które składa się m.in. pojedynek żółtodzioba z dużo bardziej doświadczonymi, ale też skorumpowanymi kolegami po fachu, a także typowe kino społeczne. Tytuł nawiązuje rzecz jasna do wielkiej powieści Victora Hugo, ale w filmie można zauważyć również nawiązania do innych podobnych, francuskich obrazów sprzed lat, takich jak “Nienawiść” Mathieu Kassovitza czy “Crack 6T”. Świetny film niedający łatwych odpowiedzi, na HBO od soboty. 

Dużo bardziej rozrywkową propozycją jest seans filmu Stevena Spielberga z 2015 roku, zatytułowanego “Most szpiegów”. Oparta na faktach historia prawnika broniącego sowieckiego szpiega, który następnie bierze udział w akcji mającej na celu wymianę go na amerykańskiego pilota, zestrzelonego nad NRD. Nie jest to szczytowe osiągnięcie Spielberga, roli życia nie gra tu także Tom Hanks, warto jednak zwrócić uwagę na bardzo dobrą grę Marka Rylance’a, a także udanie odtworzone realia epoki. Mimo tego, że nie mamy tu do czynienia z rasowym thrillerem emocji jest tu również całkiem dużo. Do zobaczenia od niedzieli.

Amazon Prime

19 lutego na stronie Amazon Prime pojawi się hiszpański serial “El internado: Las Cumbres”, który jest rebootem dość popularnej na Półwyspie Iberyjskim serii “El Internado”, który moglibyśmy przetłumaczyć jako “Internat”. To połączenie thrillera z teen dramą, opowiadającej o grupie nastolatków z problemami, którzy trafili do specjalnej szkoły, położonej nieopodal starożytnego klasztoru, w której panuje żelazna dyscyplina. Twórcy nowej wersji zapowiedzieli, że będzie ona dużo bardziej mroczna niż pierwowzór i jedyne o co można w jej kontekście pytać to to czy uda jej się trafić do kogoś poza docelową grupą. Serial ma się składać z ośmiu odcinków.

Tagi: Amazon hbo Netflix