Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 16.02.2021
Filmy o koniach – TOP 10
77V

Filmy o koniach – TOP 10

Dzisiejsze zestawienie jest bardzo nietypowe, ale bez wątpienia niesie ze sobą mnóstwo szczęścia. Skupimy się bowiem na najlepszych filmach o koniach, jakie można obecnie obejrzeć. Wybraliśmy dla Was dziesięć różnych produkcji - kilka pozycji familijnych, nieco dramatów, a nawet jeden dokument! Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie, a poniższy ranking filmów pomoże Wam w wyborze następnego tytułu do obejrzenia! Zapraszamy do lektury.

Temat tego zestawienia szczególnie przypadnie do gustu osobom, które zafascynowane są zwierzętami – w tym przypadku oczywiście końmi. Nawet nie będąc jednak zakochanym w tych czworonożnych stworzeniach, bez wątpienia można polubić produkcje, które w pewnym sensie o nich opowiadają, albo przynajmniej zawierają wątki z nimi związane. Często w doskonały sposób zawarte są tam motywy miłości i przywiązania.

Z tego względu ten ranking filmów skupi się właśnie na rzeczonym zagadnieniu. Przedstawimy najlepsze produkcje o koniach, jakie możecie obecnie obejrzeć. Z racji, iż w całym okresie istnienia kina powstało ich naprawdę dużo, warto wyselekcjonować te najlepsze, na które należy przeznaczyć swój cenny czas. Jestem przekonany, że jeśli tematyka jest Wam bliska, będziecie zadowoleni z seansu któregokolwiek z poniższych.

Jak jednak wspomniałem, najlepsze filmy o koniach to niezwykle otwarta kategoria. Jeśli więc na Waszych prywatnych listach znajdują się tytuły, które nie zmieściły się poniżej, koniecznie wspomnijcie o tym w sekcji komentarzy. Jestem pewien, że mogą zdarzyć się takie przypadki. Tymczasem przejdźmy do naszej listy, albowiem czeka nas prawdziwa przeprawa!

Czarny Rumak (1979) – TOP 10 – Filmy o koniach

Zestawienie otwiera najstarsza produkcja ze wszystkich, które się w nim pojawią – debiutujący prawie 42 lata temu „The Black Stallion”! Świetnie obrazuje przyjaźń pomiędzy jedynymi ocalałymi z zatopionego statku – chłopca Aleca oraz jego konia imieniem Black. Obserwujemy próbę przetrwania dwóch istot z dala od cywilizacji i jakiegokolwiek społeczeństwa. Zdani na siebie, związują więź, która powoli przeradza się w prawdziwą przyjaźń.

Czarny Rumak (1979) – Filmy o koniach

Koń imieniem Sylwester (1985) – TOP 9 – Filmy o koniach

Kolejny na liście jest ponad 35-letni film, albowiem wyprodukowany w 1985 dramat od Tima Huntera. Opowiada o młodej Charlie, którą w życiu spotykają same nieszczęścia – począwszy od śmierci obojga rodziców i konieczności opieki nad rodzeństwem, a kończąc na problemach z prawem. Na szczęście jest na świecie jedna rzecz, która pozwala jej się oderwać od wszystkiego – jeździectwo konne.

Koń imieniem Sylwester (1985) – Filmy o koniach

Czas Wojny (2011) – TOP 8 – Filmy koniach

Bardzo interesujący film w reżyserii Stevena Spielberga przedstawia nam losy konia, Joey’a, który na początku I Wojny Światowej zostaje sprzedany Armii Brytyjskiej. Od tego momentu towarzyszy żołnierzom w wielu bitwach, będąc świadkiem koszmarnych scen i ludzkich tragedii. W produkcji możemy oglądać całą śmietankę głośnych aktorów – Benedicta Cumbermatcha, Toma Hiddlestone’a czy Emily Watson.

Czas Wojny (2011) – Filmy koniach

Niezwyciężony Secretariat (2010) – TOP 7 – Filmy o koniach

Następna pozycja w zestawieniu to bardzo ciekawe kino familijne dosłownie dla każdego! Obserwujemy bowiem młodą dziewczynę (Penny Chenery), która przejmuje stadninę ojca i decyduje poświęcić swoje życie wyścigom konnym. Postanawia skupić się szczególnie na Secretariacie, koniu wyścigowym, w którym dostrzega wielkie możliwości. Bardzo ciepła i niesamowicie podnosząca na duchu opowieść na chwile gorszego nastroju!

Niezwyciężony Secretariat (2010) – Filmy o koniach

Zaklinacz Koni (1998) – TOP 6 – Filmy o koniach

Tę produkcję powinni obejrzeć wszyscy fani Scarlett Johanson – bez wyjątku! Jest to jednak z jej pierwszych, głośnych ról i trzeba przyznać, że już wtedy wykazywała niemały talent do sztuki aktorstwa. Wciela się tam bowiem w dziewczynę, która traci nogę w wyniku wypadku drogowego. Co więcej, poważne obrażenia zbiera także jej koń. Rozpocznie się więc długa i żmudna walka o to, by młoda kobieta ponownie była w stanie żyć tak, jak kocha. 

Zaklinacz Koni (1998) – Filmy o koniach

Hidalgo – Ocean Ognia (2004) – TOP 5 – Filmy o koniach

Pierwszą piątkę otwiera bardzo ciekawy film przygodowy z Viggo Mortensenem w głównej roli. Mężczyzna, wcielając się w jeźdzzca konnego, Franka Hopkinsa, decyduje się na wzięcie udziału w niezwykle trudnym wyścigu przez pustynie. Jego ukończenie to prawdziwa mordęga – zarówno dla bohatera, jak i jego konia. Obaj zdają się jednak wierzyć, iż jest to możliwe. Zdecydowanie warto dać szansę!

Hidalgo – Ocean Ognia (2004) – Filmy o koniach

Buck (2011) – TOP 4 – Filmy o koniach

Na czwartym miejscu znalazł się film dokumentalny o Buck Brannamanie – zaklinaczu koni, którego misją życiową jest nauczyć ludzi porozumiewać się z tymi mądrymi zwierzętami. Chce robić to za pomocą ich instynktu, a nie kar, jak ma to  zwyczaju wiele osób. W produkcji obserwujemy głównego bohatera, który przemierza świat, głosząc swoje nauki ze stoickim przekazem i spokojem na miarę azjatyckiej filozofii zen. Warto dać szansę.

Buck (2011) – Filmy o koniach

Wyścig Marzeń (2005) – TOP 3 – Filmy o koniach

Podium otwiera nam bardzo interesujący film od Johna Gatinsa. Historia skupia się na próbie przywrócenia do zdrowia konia wyścigowego, Sonadory. Jak wiadomo, takie zwierzaki, niezdatne do dalszej rywalizacji, często zostają uśpione. W tym przypadku zrządzenie losu sprawia, iż rozpoczyna się długa i żmudna walka o przywrócenie uroczej klacz do zdrowia. Piękna produkcja dla całej rodziny, któramocno rozgrzewa serducha.

Wyścig Marzeń (2005) – Filmy o koniach

Mustang z Dzikiej Doliny (2002) – TOP 2 – Filmy o koniach

Nie mogło tu oczywiście zabraknąć głośnej i niezwykle pięknej produkcji od Dreamworks. Film świetnie obrazuje to, jak ważna dla niektórych zwierząt jest wolność. I choć jako ludzie często wykorzystujemy je do własnych celów, niekiedy mogą zwyczajnie czuć się lepiej, gdy mają większą swobodę. Gdy więc Ogier, główny bohater produkcji, zostaje porwany przez kowbojski gang, robi wszystko, by się uwolnić. Ah, nie mogę zapomnieć o genialnym udźwiękowieniu!

Mustang z Dzikiej Doliny (2002) – Filmy o koniach

Niepokonany Seabiscuit (2003) – TOP 1 – Filmy o koniach

Na najwyższym miejscu w naszym zestawieniu ląduje dramat sportowy od Gary’ego Rossa. Ów opowiada o czasach Wielkiego Kryzysu i trzech przyjaciołach  - Johnie (Tobey Maguire), Charlesie (Jeff Bridges) i Tomie (Chris Cooper), którzy podejmują się trenowania konia pod kątem wyścigów. Wspólnymi siłami chcą sprawić, aby tytułowy Seabiscuit został prawdziwym championem, do którego na początku jest mu zdecydowanie daleko.

Niepokonany Seabiscuit (2003) – Filmy o koniach

Filmy o koniach – Podsumowanie

I tak oto dotarliśmy do samego końca naszego rankingu o koniach. Jak wspomniałem we wstępie – jestem przekonany, że fani tego typu produkcji będą zadowoleni. Wyróżniliśmy dziesięć, które naszym zdaniem najlepiej nadają się do nadrobienia i cechują się swego rodzaju uniwersalnością. Nie trzeba bowiem być wielkim znawcą tych uroczych zwierząt.

Najlepsze filmy o koniach świetnie nadają się do oglądania w pojedynkę albo wspólnie z bliskimi. Koniecznie spróbujcie! A jeśli mieliście już okazję oglądać jakiś z powyższych projektów (co jest bardzo prawdopodobne), koniecznie pochwalcie się w sekcji komentarzy. I oczywiście dajcie znać, jak wrażenia związane z seansem!

Tagi: filmy o koniach konie ranking