Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 06.10.2019
Warsaw. Klasy postaci i ich różnice bojowe - poradnik na start
1525V

Warsaw. Klasy postaci i ich różnice bojowe - poradnik na start

Warsaw jest wyjątkową produkcją nie tylko pod kątem tematyki jaką porusza, ale także jako gra sama w sobie, bo reprezentuje styl podobny do Darkest Dungeon - jednego z najtrudniejszych RPG ostatnich lat.

Dzieło Pixelated Milk stawia przede wszystkim na wysoki poziom trudności, który oddaje realia prawdziwego życia warszawskich powstańców - podczas rozgrywki musimy tutaj podejmować szereg bardzo trudnych decyzji, które przyczyniają się do przetrwania całej stolicy. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym podpowiadamy jak poszczególne klasy postaci mogą wspomóc wasze działania bojowe.

Balans to podstawa

W związku z tym, że Warsaw jest turową grą RPG kładącą nacisk na współpracę naszych jednostek i ich odpowiedzialne wykorzystywanie, jedną z najważniejszych zasad o jakich musicie pamiętać podczas składania waszej brygady jest zachowanie balansu umiejętności bojowych, obronnych i wspomagających.

Na daną akcję możecie początkowo zabierać jedynie 4 powstańców, lecz z czasem odblokujecie kolejne "sloty" i zwiększycie limit do 8 postaci - do czego być może nigdy nie uda Wam się dojść, jeśli będziecie nierozważnie prowadzić walki. Aby oddać ciężar spoczywającej na Was odpowiedzialności deweloperzy zdecydowali się na zaimplementowanie mechaniki śmierci permanentnej, co oznacza, że jeśli stracicie jakiegokolwiek powstańca, nie będziecie mieli żadnej możliwości przywrócenia mu życia.

Dodatkowo każdy wypad na miasto trwa co najmniej kilka dni, podczas których jesteście zdani wyłącznie na siebie i zasoby jakie zabieracie ze sobą na akcję - jeśli zatem dana misja nie wymaga bezpośredniego kontaktu z wrogiem, najlepiej jest unikać zbędnych potyczek i skupić się na zadaniu! Polecamy zatem, abyście za każdym razem mieli w swojej drużynie co najmniej jednego medyka - gdy limit postaci wynosi 4 osoby, jedna sanitariuszka wystarczy, gdy limit się zwiększa, proporcjonalnie dobrze jest mieć ze 2-3. Oprócz nich warto mieć jedną postać o dalekim zasięgu ataków, jedną o bliskim, i taką, która potrafi używać ataków obszarowych.

Wszyscy na pozycje!

Pole każdej bitwy w Warsaw jest podzielona na 16 pozycji, na których mogą stanąć postacie - po 8 dla każdej ze stron. Dobierając swoją ekipę do wyjścia na akcję musicie pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. 

 • Pozycja na jakiej stoi powstaniec ma wpływ na jego umiejętności
 • Obecność osłony przed jego pozycją może go uratować
 • Flankowanie wrogów ma duże znaczenie taktyczne
 • Źle ustawiona postać jest bezużyteczna!

Ostatni z powyższych punktów jest tak naprawdę najważniejszy, ponieważ poprzez zły układ na polu bitwy bądź niewłaściwą kolejność przeprowadzanych ataków, możecie zrobić sobie niemałą krzywdę. Jako przykład niech posłuży nam postać Kazimierza jakiego mamy w naszym powstańczym zespole od godziny W. Starszy jegomość jest świetny w posługiwaniu się broniami maszynowymi o krótkim zasięgu rażenia, a co za tym idzie jest w stanie ranić kilku okupantów na raz, gdy ci stoją na kilku pierwszych liniach po swojej stronie - daje to nam przewagę w postaci silnych ataków i możliwości wykorzystania okazji do zniszczenia zasłon, za jakimi skrywają się oponenci.

Niestety jeśli postawicie wszystkie karty na Kazimierza i uczynicie z niego filar waszej siły bojowej, znajdziecie się w dramatycznie złej sytuacji, gdy wrogowie ustawią się na tyłach - Kazik stanie się wówczas bezużytecznym balastem, który nie zada żadnych obrażeń, a w dodatku będziecie musieli dbać o jego zdrowie, marnując ruchy medyków. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby posiadać w zespole przynajmniej jedną osobę wyposażoną w karabin o większym zasięgu działania.

Żołnierz, lekarz, mechanik... harcerz

W Warsaw znajdziecie kilka głównych "klas" postaci - choć szczerze nie jestem pewien, czy słowo "klasa" odpowiednio oddaje pełnię tego, co reprezentują jej przedstawiciele. Postacie w grze Pixelated Milk zostały podzielone na dwa rodzaje - istotnych działaczy dla naszej jednostki o mocnych umiejętnościach specjalnych, a także na losowych rekrutów przyjmowanych z ulicy.

Każdy z głównych powstańców reprezentuje bardzo ważną klasę postaci, której specjalizacja może znacząco wpłynąć na nasz sukces bądź porażkę - znajdziemy tu między innymi takich fachowców jak:

 • Zawodowy żołnierz Armii Krajowej
 • Mechanik
 • Sanitariuszka
 • Doktor
 • Snajper
 • Przemytnik
 • Harcerz

Każdy z nich poza omawianymi już zdolnościami bojowymi, ma kilka umiejętności dających pozytywne efekty naszym sojusznikom bądź też negatywne nakładane na okupantów.

My możemy między innymi uleczyć rannych przyjaciół, zwiększyć ich odporność na krwawienie bądź podpalanie czy też zmylić przeciwników tak, że będą dostawać większe obrażenia. To samo tyczy się jednak okupantów, przez co i oni mogą nas zastraszyć, podnieść morale swojego oddziału, czy też wymusić zmianę pozycji naszych jednostek. Warto przy tym pamiętać również, że wszystkie efekty mogą się na siebie nakładać, więc możemy mieć więcej niż 1 podobnie działający efekt pozytywny i negatywny.

W przypadku takich gier jak Warsaw ciężko jest zarekomendować jedyną słuszną taktykę działania, albowiem w różnych sytuacjach sprawdzać się będzie zupełnie co innego, a poza tym jak powszechnie wiadomo, każdy z nas ma inny styl prowadzenia rozgrywki - jedni będą chcieli najpierw wyeliminować niemieckich oficerów i medyków, inni zaś skupią się na żołnierzach liniowych i specjalistach z ciężkim sprzętem. 

Niemniej jednak miejcie w głowie jedną główną myśl - od Was zależy los całego powstania, więc walczcie dzielnie, pomagajcie tam gdzie jest to najbardziej potrzebne i unikajcie zbędnych konfrontacji.

Materiał powstał na zlecenie wydawcy gry Warsaw.

Tagi: Gaming Company Pixelated Milk Warsaw