Paweł Musiolik Paweł Musiolik 05.07.2012
Poradnik: Wszystko co musisz wiedzieć o PlayStation Plus
47345V

Poradnik: Wszystko co musisz wiedzieć o PlayStation Plus

Patrząc po ogromnie pytań i nieścisłości jakie są gdy chodzi o usługę PlayStation Plus, postanowiłem zebrać najważniejsze informacje, odpowiedzieć na większość nurtujących pytań i stworzyć ten mini poradnik w którym zawarte będą wszystkie informacje na temat dodatkowej subskrypcji jaką oferuje Sony wszystkim posiadaczom konsol marki PlayStation...

ps plus1

Może na start najważniejsze. Czym jest PlayStation Plus, zapisywane też PS+ lub PS Plus? Jest to dodatkowa subskrypcja, którą można wykupić z poziomu PlayStation Store. Opcje zakupu są dwie i wiążą się z ceną oraz długością subskrypcji. Pierwsza, tańsza i krótsza obejmuje okres 90 dni użytkowania usługi. Jej cena to 59 złotych. Drugą opcją jest wykupienie usługi na cały rok i w tej usłudze wyniesie nas to 195 złotych, co jest bardziej opłacalne, bo daje nam to 16,25 zł miesięcznie, a przy kupowaniu co 3 miesiące, miesięczny koszt wyniósłby niecałe 20 złotych. Dodatkowo dostępna jest opcja miesięcznego abonamentu za 27 złotych. Tyle słowem wstępu. Co daje usługa PS+?

ps plus 2

Bardzo dużo. Wcześniej otrzymywaliśmy jedną grę z PSOne, 2 minisy, pełne wersje gier z PSN, darmowe motywy, avatary i zniżki. Jednak Sony postanowiło zrestartować kompletnie usługę i zmienić zakres oferowanych rzeczy za darmo. Teraz co miesiąc otrzymujemy:

 

 • Dwie gry na konsolę PS3, dwie gry na PS Vita i dwie gry na PS4
 • Godzinne triale gier, które potem można zakupić.
 • Ekskluzywne obniżki cen sięgające nawet 75%
 • Darmowe motywy i avatary
 • Wcześniejszy dostęp do wersji beta gier

 

Oprócz tego dodatkowe usługi czekają na nas z poziomu XMB i są to:

 

 • Opcja automatycznych aktualizacji gier, gdzie 5 ostatnich granych tytułów może mieć ściągniętą łatkę nawet gdy konsola jest wyłączona. Jak? Ustawiamy sobie z menu Ustawień systemu->Aktualizacja automatyczna i wybieramy w których godzinach konsola się sama włączy i pobierze co trzeba.
 • Opcja wgrywania zapisów gier do chmury. Miejsca na zapisy jest 1 GB w wersji na PS3, oraz 1 GB w wersji na PS Vita, możemy to robić ręcznie poprzez menu kopiuj->Dysk Internetowy, lub w trakcie uruchamiania gry, gdy ta nas zapyta, czy wysyłać zapisy na dysk sieciowy. Wtedy razem z automatyczną aktualizacją zostaną zgrane zapisy gier. Dodatkowo możemy wgrywać tam zabezpieczone przed kopiowaniem na pendrive'a zapisy gier.
   

ps plus 3

 • Automatyczne synchronizowanie trofeów

 

Co dokładniej dostajemy gdy zasubskrybujemy usługę? Przez rok otrzymamy 72 darmowe gry. Co miesiąc, w pierwszą środę miesiąca otrzymamy dwie produkcje na PlayStation 3, dwie na PS Vita i dwie na PlayStation 4.

Kolejne gry będą stopniowo wymieniane z nowymi datami dostępności. Co ważnie, nie musimy pobierać od razu tych tytułów. Wystarczy, że je „kupimy”, czyli dodamy do listy pobierania, by aktywowały się na naszym koncie. Będziemy je mogli ściągnąć tak długo, jak mamy PlayStation Plus wykupiony na swoim koncie.

ps plus 4

Jak kupić usługę PlayStation Plus i o czym pamiętać po jej aktywacji?

 

Opcje zakupu są dwie. Pierwsza z nich wymaga posiadania karty kredytowej, lub karty debetowej z możliwością płatności internetowych (zwykła debetowa nie przejdzie niestety). Po tym jak dodamy informację o karcie do naszego konta SEN (można to zrobić z poziomu PC-ta pod tym linkiem), musimy wejść do sklepu (poniżej przykładowy zrzut z PC-towej wersji) i wykupić interesujący nas okres dostępu do usługi (90 dni lub cały rok).

 

ps plus 90 dni psstore

Usługa automatycznie aktywuje się i zyskamy dostęp do całej zawartości. Jednak trzeba pamiętać, że automatycznie włączy się opcja przedłużenia usługi po jej wygaśnięciu i z naszej karty zostanie pobrana kwota za kolejny okres. By temu zapobiec ponownie musimy zalogować się na nasze konto i usunąć dane karty kredytowej jeśli nie planujemy już nic kupić, lub też wyłączyć automatyczne przedłużenie subskrypcji. Na konsoli zrobimy to w zakładce zarządzania kontem (Zarządzanie kontami > Zarządzanie transakcjami > Lista Usług). Po wykonaniu tej czynności, konsola nie będzie automatycznie przedłużała usługi. Drugą opcją jest zakup specjalnych zdrapek, które dostępne są w sklepach stacjonarnych (Empik, MediaMarkt, Saturn) lub sklepach internetowych. Dostępne są dwie wariacje zdrapek - na 90 dni i na 365 dni. Wpisując kod ze zdrapki w miejscu gdzie realizujemy kody (trzeba to zrobić z konsoli!), system automatycznie wykryje, że chcemy skorzystać z subskrypcji i po aktywowaniu kodu - otrzymamy dostęp do zawartości Plusa.

 

box-playstation-plus-ps3

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

 

 • PlayStation Plus można kupić w dwie osoby, z tym, że dostęp do avatarów i usług nie związanych z PS Store będzie miało konto, na które kupiony został Plus. Wszystkie inne – będzie można ściągnąć na drugie konto, aktywować i spokojnie grać.
 • Abonament usługi się stackuje. Co to oznacza? Gdy pozostało nam 6 miesięcy usługi i dokupimy 90 dni lub 12 miesięcy, do ważność oferty wydłuży nam się o kolejne 90 dni lub 12 miesięcy. Przykładowo, gdy wykupimy abonament na te 90 dni w lipcu, jego ważność przepadnie nam na początku października. Dokupując kolejne 90 dni – wydłużymy jego ważność do początku stycznia. Kupując na rok – do września 2013 roku.
 • Po wygaśnięciu usługi nie możemy grać w gry, które otrzymaliśmy za darmo. Musimy posiadać abonament by w nie grać.
 • Gry, które kupimy ze zniżką PS+ pozostają na zawsze i możemy zawsze w nie grać Podobnie ma się z minis i grami z PSOne.
 • Avatary przypisane są do konta na którym zakupiliśmy usługę.
 • Po wygaśnięciu abonamentu i późniejszym wznowieniu gdy mamy okres przerwy między PS+, wcześniej otrzymane gry stają się dostępne.
 • Nie ma możliwości zakupu/ściągnięcia gier, które były dostępne w ofercie zanim ją wykupiliśmy. Oferta zmienia się co miesiąc i nie jest retroaktywna. Czyli jeśli w kwietniu była dostępna za darmo gra, to wraz z majowym updatem – przepadła.
 • Ważność subskrypcji możemy sprawdzić wchodząc kolejno w Zarządzanie kontami->Transaction Managment->Services List i tam wybieramy PlayStation Plus.

ps plus 5

PlayStation Plus na konsoli PlayStation 4

Wraz z premierą konsoli PlayStation 4, PlayStation Plus zmienił swoje przeznaczenie. Poza grami dodawanymi niejako w ramach gratisu w usłudze, jest on wymagany by korzystać z sieciowej gry. Jakie są zasady na PS4?

 

 • Wykupiony abonament obowiązuje na konsoli PlayStation 3, PlayStation Vita i PlayStation 4 bez dodatkowych opłat
 • Na ten moment nie ma w usłudze czegoś takiego jak "Gra roczna"
 • PlayStation Plus jest wymagany by korzystać z sieciowej rozgrywki w grach dostępnych na PS4 poza produkcjami MMO (Final Fantasy XIV: A Realm Reborn (PS4)) i opartych na modelu F2P (na przykład DC Universe Online (PS4) czy Warframe (PS4))
 • PS+ na PS4 oferuje także wgrywanie zapisów gry w chmurę tak jak na PS3 i PS Vita. Otrzymujemy na to nawet 3GB powierzchni dyskowej (po 1GB na każdy sprzęt)
 • Dostępne są dodatkowe, nierzadko premierowe zniżki cen na gry
 • Co miesiąc otrzymujemy jedną grę. Najczęściej są to produkcje niezależne
 • Opłacenie PS+ na głównym koncie na PS4 powoduje, że wszystkie pozostałe konta mają dostęp do benefitów tej usługi

PlayStation Plus na konsoli PlayStation Vita:

 

Usługa na przenośnej konsoli jest de facto identyczna z tym, co jest na konsoli PlayStation 3. Jednak od 11 czerwca 2014 roku, Sony rezygnuje z dodawania gier rocznych. Aktualnie dostępne, stałe gry to:

 

 • Uncharted: Złota Otchłań (do 11 czerwca 2014)
 • Gravity Rush (do 11 czerwca 2014)

 

Kolejne miesiące przyniosą kolejne nowe tytuły, zgodnie z zasadą - nowy miesiąc, to dwie nowe gry dodatkowo na PS Vita. A co trzeba wiedzieć jeśli chodzi o usługę PS+ na PS Vita?

 

 • Wykupienie oferty na PS3 umożliwia nam jej aktywowanie na PlayStation Vita pod warunkiem, że korzystamy z tego samego konta co na PS3 (główną rolę odgrywa tutaj identyczne PSN id).
 • Usługa na PS Vita jest aktualna wraz z uaktualnieniem oprogramowania do wersji 2.0.
 • Systemowe możliwości, które przynosi subskrypcja to: możliwość wgrywania zapisów gier do chmury (otrzymujemy osobne 1 GB miejsca) oraz funkcja automatycznych aktualizacji gier i systemu.
 • Jest możliwe zakupienie gier darmowych z PS+ na PS3 i późniejsze je pobranie na Vitę.

 

I to by było na tyle. Jeśli będą jakieś wątpliwości – dodam odpowiednie informacje. Ale myślę, że to powinno rozjaśnić niektórym jak działa PlayStation Plus. A na koniec odpowiedź – czy warto, bo o to dużo osób pyta. Popatrzcie na gry, ich wartość i sami sobie odpowiedzcie.

 

Artykuł aktualny na dzień 29.05.2014

Tagi: informacje playstation 3 PlayStation Plus poradnik