Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 24.05.2018
Dark Souls Remastered. Porady dla początkujących
7621V

Dark Souls Remastered. Porady dla początkujących

Już jutro będziesz miał okazję zanurzyć się w mroczny i nieprzystępny świat Dark Souls Remastered. Już jutro będziesz umierał, płakał i przeklinał pod nosem. Ale z naszymi poradami będziesz też miał szansę, by powstać i walczyć dalej...

Jeśli jeszcze nigdy nie grałeś w Dark Souls i remaster będzie dla Ciebie okazją, żeby wreszcie sprawdzić to, czym od wielu lat tak zachwycają się media oraz gracze, to poniższe porady mogą się okazać dla Ciebie wybawieniem, nie psując jednocześnie zabawy z samodzielnego odkrywania świata. Doświadczeni w soulsach gracze nie znajdą tu dla siebie niczego, o czym by już wcześniej nie wiedzieli, ale oni przechodzili niegdyś dokładnie taką samą drogę, jaką jutro przejdziesz i Ty, drogi graczu i świeży soulsowy śmiałku.

Dark Souls. Mroczny świat rozjaśniony słońcem

Na początek musisz sobie zdać sprawę z tego, że Dark Souls to gra, która nie prowadzi nas za rączkę, nie wybacza błędów i nie toleruje głupoty. Takie są szorstkie fakty. Skoro już mamy te formalności za sobą, przejdźmy do samych porad:

Bierz co chcesz - Dark Souls poradnik

W DS jak to w erpegu - całe zatrzęsienie klas do wyboru. Na szczęście nie jest tak, że wybór tej startowej uwiąże Cię do konkretnego stylu gry. Klasy tutaj jedynie inaczej rozdzielają poszczególne punkty do poszczególnych atrybutów (które i tak później rozwiniesz w wybranym przez siebie, a nie narzuconym przez klasę kierunku) i zapewniają Ci inny sprzęt na początek (który i tak szybko zmienisz). Mimo wszystko dobrym rozwiązaniem dla początkujących graczy jest wybór Rycerza (Knight). Ma zrównoważone statystyki z naciskiem na witalność (dużo punktów życia) oraz startuje z bardzo dobrą zbroją.

Klucz do wszystkiego - Dark Souls solucja

Po wybraniu klasy na początku przygody będziesz mógł dodatkowo wybrać jeden z tzw. Darów, czyli przedmiotów, które w jakiś sposób wspomogą Cię szczególnie w pierwszych godzinach zabawy. Najlepsza opcja? Główny klucz (Master key), który od razu otwiera drzwi do różnych przejść i lokacji. Normalnie - aby się do nich dostać - musiałbyś odnaleźć osobny klucz w świecie gry, a wraz z Master key (do wielokrotnego użytku) masz ułatwioną robotę.

To nie ucieczka, to taktyczny odwrót! - Dark Souls poradnik

W Dark Souls przeciwnicy biją, że aż miło. Nie ma tu mięsa armatniego, które wpada Ci pod miecz. Tu nawet najmniejszy gnojek może Cię zabić w ułamku sekundy. W niektórych sytuacjach starcie może się po prostu okazać za trudne, lub przynajmniej na tyle wyniszczające, że wychodzisz z niego mocno poobijany. Czasem więc lepiej jest ominąć przeciwników, przebiec im pod nosami (bowiem zazwyczaj jesteś szybszy) i przejść do kolejnej lokacji bez większego draśnięcia. Powrót w późniejszym etapie gry do tego miejsca może się okazać o wiele przyjemniejszy.

Trzymaj miecz w pochwie - Dark Souls solucja

Dark Souls (i w ogóle cała soulsowa seria)  to jedna z nielicznych gier, w których przez przypadek można zabić kluczowego NPC. Wystarczy nieopatrznie machnąć mieczem w pobliżu np. kowala, by do końca przygody zapomnieć o jego usługach. Dlatego wyrób sobie nawyk i w pobliżu tych postaci trzymaj palce z dala od spustów na padzie!

Wiedz, czym siekasz - Dark Souls poradnik

Dobór broni oraz odpowiednich do tego statystyk jest kluczowy. O co chodzi? O skalowanie. Każdy oręż w grze czerpie korzyści z innych statystyk i skaluje się do nich. Oznacza to, że zwiększając daną statystykę, broń skalująca się do niej będzie miała większą siłę ataków. Poziom skalowania do konkretnej statystyki oznaczany jest przy opisie broni literą, z czego "S" jest najwyższym poziomem, zaś "E" najniższym. Dlatego jeśli nastawiamy się np. na zwiększanie Zwinności, to powinniśmy korzystać z broni, które się pod tę statystykę dobrze skalują.

Czytanie ze zrozumieniem - Dark Souls solucja

W Dark Souls opisy przedmiotów nie są wbrew pozorom zlepkiem literek wrzucanym dla ozdoby, które można olać. W przypadku większości z nich są kluczowe dla zrozumienia ich natury, co jest szczególnie ważne, ponieważ gra nie tłumaczy nam wprost większości swoich mechanik oraz zależności. Dlatego czytanie i niejednokrotnie rozszyfrowywanie dość zagadkowych opisów jest bardzo istotne.

Masz nową wiadomość - Dark Souls poradnik

Wiadomości, reprezentowane przez specjalne runy na ziemi, to kluczowa część online'owej natury gry From Software. W większości wypadków będą to informacje pozostawione przez innych graczy w swoich światach (Ty też będziesz je mógł zostawiać). Czasem stanowią ważną wskazówkę, ostrzeżenie itp. Czasem są żartem albo formą trollingu wprowadzającą Cię w błąd. Nie powinieneś ich jednak bagatelizować, zwłaszcza, że przydatność danej wiadomości można zweryfikować na podstawie Ratingu, bowiem każdy gracz może ocenić daną wiadomość pozytywnie lub negatywnie. Warto też uaktywniać obrazy z plam krwi, gdyż pokazują one śmierć innego gracza w danym miejscu i mogą stanowić wskazówkę na temat stojącego przed nami wyzwania.

Szanuj dusze bossów - Dark Souls solucja

Bossowie w Dark Souls to prawdziwe, niewybaczające słabości skurczybyki. Ich pokonanie to każdorazowo wielkie wyzwanie i wielka satysfakcja. Nagradzani jesteśmy wówczas specjalną duszą bossa, która - użyta - zapewnia nam pokaźny zastrzyk dusz potrzebnych do rozwoju. Nie rób jednak tego pochopnie! To podstawowy błąd nowicjuszy, bowiem dusze bossów mają jeszcze inne zastosowanie. Gdy dotrzemy do Olbrzymiego Kowala w Anor Londo, będziemy mogli z nich (oraz odpowiednio ulepszonego, konkretnego zwykłego oręża) wykonać specjalne, potężne, a zarazem unikalne dla danej duszy uzbrojenie.  

Korzystaj z doświadczenia innych - Dark Souls poradnik

Piękno Dark Souls polega też na tym, że na przestrzeni lat gra obrosła w aktywną społeczność wymieniającą się wartościowymi informacjami oraz podpowiedziami. Na sieci znajdziesz masę porad oraz wypasione wiki, dzięki którym dowiesz się wszystkiego, co jest Ci potrzebne do zakończenia przygody. Nie bój się zanurzyć w tym morzu informacji.

Tagi: Bandai Namco Dark Souls Remastered From Software