Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 12.11.2017
Xbox One X - rozwiązywanie problemów
5944V

Xbox One X - rozwiązywanie problemów

"Najpotężniejsza konsola na rynku" niedawno wylądowała na półkach sklepowych i pierwsze egzemplarze powędrowały do największych zapaleńców. Premiera nowego sprzętu Microsoftu przebiegła gładko, co nie oznacza, że idealnie. Jak zwykle w takich sytuacjach, tak i nowego X-a trapią problemy wieku dziecięcego. Zebraliśmy dla Was kilka najbardziej typowych problemów oraz porady, jak sobie z nimi poradzić. 

To najgorsze z możliwych uczuć - właśnie kupiliście nowiutkiego XOX-a, w salonie czeka wypasiony telewizor 4K, zaś rodzina została wysłana na Księżyc na przymusowy urlop. Wszystko idealnie, gdy nagle okazuje się, że coś nie działa...

Testujemy Xbox One X!

To oczywiście musi frustrować. Choć Xbox One X wydaje się póki co wyjątkowo udanym sprzętem, pojawiają się jak zawsze jakieś problemy. Na szczęście większości z nich da się w dość prosty sposób zaradzić. Poniżej znajdziecie informacje na ich temat:

Obraz nie wyświetla się w 4K

Objawy: Obraz przy wybranych (albo wszystkich) grach wyświetlany jest w zwykłej rozdzielczości HD, pomimo tego, że konsola została podłączona do telewizora oferującego 4K

Porada: To dość banalna sprawa, która wynika z kilku rzeczy. Jeśli to dotyczy każdej gry, to problemem może być po prostu niewłaściwe podłączenie XOX-a do telewizora. Niektóre odbiorniki mają tylko pojedynczy port przystosowany do przesyłania sygnału 4K, więc jeśli wepniecie kabel do zwykłego portu HDMI, to obraz będzie się wyświetlał w standardowym HD. Większość telewizorów ma wyraźnie oznaczony port przystosowany do 4K, ew. można zerknąć do instrukcji, w której powinno być wskazane, gdzie go znaleźć. Jeśli z kolei podpinacie konsolę do odbiornika poprzez soundbar, to może się zdarzyć, że on również nie przesyła sygnału 4K. Wówczas trzeba podłączyć XOX-a bezpośrednio do telewizora.

Jeśli problem z niewyświetlaniem obrazu 4K dotyczy tylko wybranych gier, to należy sprawdzić, czy została ściągnięta odpowiednia łatka dotycząca gry. Deweloperzy, żeby podbić grafikę starszych tytułów do 4K, wypuścili odpowiednie łatki (ważące nawet i 100 GB!), więc trzeba je najpierw ściągnąć na dysk. Wreszcie, może się zdarzyć, że dana produkcja (nawet ta z listy "Xbox One X  Enchanced" nie posiada wsparcia dla rozdzielczości 4K. W sklepie cyfrowym Xboxa przy danej grze powinno się pojawić oznaczenie "4K", jeśli faktycznie jest dostępne.

Obraz nie wyświetla się w HDR

Objawy: Obraz przy wybranych (albo wszystkich) grach nie wyświetlany jest w kontraście kolorów wynikającym z HDR

Porada: To bardzo podobna sytuacja jak w przypadku 4K - nie wszystkie gry dostępne na XOX wspierają tę technologię. Tutaj podobnie trzeba się upewnić, że przy danej produkcji widnieje oznaczenie "HDR". Jeśli w HDR nie działa żadna gra, to trzeba się upewnić, czy nasz telewizor wspiera tę technologię.

Czarny ekran w grach

Objawy: Niektóre gry zawieszają się zaraz po odpaleniu. Objawia się to czarnym ekranem, który najczęściej po chwili wyrzuca nas z powrotem do menu konsoli. Nie pomaga reinstalacja gier.

Porada: To stosunkowo rzadko występujący problem, który jednak coraz częściej zgłaszany jest przez graczy. Dotyczy on starszych gier, jak np. obie części najnowszych Tomb Raiderów, albo Wiedźmin III. Najpierw upewnijcie się, że ściągnęliście najnowszą aktualizację systemu. Jeśli tak i mimo to problem występuje nadal, to jedyną skuteczną metodą jest wówczas usunięcie gier z dysku a następnie przywrócenie konsoli do ustawień fabrycznych. Potem należy ponownie zainstalować problematyczne gry i wszystko powinno śmigać bez zarzutu.

Nie można dokończyć instalacji gry

Objawy: Instalacja gry z sieci czy z dysku w pewnym momencie się zatrzymuje. Wskaźnik procentowy instalacji zamiera na jednej wartości i nie idzie dalej

Porada: To - jak się okazuje - dość powszechny problem XOX. Zanim zajmiemy się tym problemem, musimy się upewnić, czy aby na pewno właściwie go rozpoznaliśmy. Dane gier do Xboxa One X potrafią ważyć naprawdę bardzo dużo. Przestoje w instalacji mogą więc czasem się zdążyć, a dłuższe świadczyć o tym, że mamy słabe łącze. Dlatego warto czasem chwilę odczekać, bo jest prawdopodobieństwo, że wskaźnik procentowy wreszcie ruszy.

Można się zacząć martwić, gdy nie drgnie nawet przez dłuższy czas. Jest kilka rozwiązań w takiej sytuacji. Najbardziej inwazyjne jest skasowanie zapisanych danych gier (w tym save'ów) z dysku konsoli. Należy wejść do menu Ustawienia następnie System i Magazyn pamięci. Stamtąd wybieramy opcję Wyczyść gry zapisane lokalnie. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli nie jesteś połączony z Xbox Live, stracisz zapisane dane. 

Alternatywą jest chwilowe wyłączenie połączenia z siecią oraz anulowanie instalacji. W tym samym menu Ustawień wchodzimy w Sieć i wybieramy opcję Przejdź offline. Następnie wyjdź z menu Ustawień, wybierz Gry i aplikacje i przy wybranej grze, której instalacja utknęła wybierz Anuluj. Na koniec zrestartuj konsolę, potem włącz ponownie sieć i rozpocznij instalację od nowa.

Ostatnia opcja to tzw. hard reset konsoli, czyli przytrzymanie przycisku Xbox na konsoli. Po ponownym odpaleniu powinno się udać zainstalować grę.

 

To tyle, jeśli chodzi o najczęstsze problemy związane z Xbox One X. Mam nadzieję, że pomoże to niektórym z Was wyjść z tarapatów i cieszyć się ostrą jak żyletą grafiką, którą zapewni Wam potwór od Microsoftu. Jeśli przydarzyły Wam się inne nieprzyjemne problemy, które powyżej opisałem, koniecznie dajcie znać w komentarzach!