Street Fighter V. Poradnik, jak grać, opis postaci, combosy

Street Fighter V. Poradnik, jak grać, opis postaci, combosy

[email protected] | 16.02.2016, 20:56

Poniższy artykuł przybliży wam nie tylko sterowanie w , ale także przedstawi wam każdą z postaci wraz z ich mocnymi i słabymi stronami. Ponadto poruszone są tutaj zmiany w systemie, które objaśniliśmy, oraz to, jak wypada waluta wewnątrz gry i czy warto nastawiać się na mikrotransakcje.

Wstęp i nowości systemowe

System walki został uproszczony. Niektóre postaci zostały mocno przebudowane, przykładem niech będzie Zangief, inne wciąż przypominają swoje dawne wcielenia jak na przykład Ryu. Jeżeli miałbym porównać do jakiejkolwiek innej odsłony Ulicznego Wojownika, to porównałbym go do Street Fighter III 3rd Strike. Gry są podobne z racji swojego surowego systemu walki który każdy może opanować w kilka sekund, a mimo to pozwalają na dużą dozę kreatywności. pod koniec swojego życia miał tego aż za dużo. Wiele barier w poprzedniczce było sztucznym utrudnieniem jak kombosy wymagające precyzji co do klatki. W , tak jak w 3rd Strike poprzez ograniczenie naszych opcji i nakreślenie jasnych zasad, każdy gracz może się odnaleźć. Zacznijmy od nowości systemowych:

V-Skill – zajął on miejsce Focus Attack z czwórki i jest to unikalna umiejętność naszej postaci gdzie po wciśnięciu Średniej Pięści i Średniego Kopnięcia otrzymujemy do niej dostęp. Dla Ryu będzie to jego parry na wzór właśnie 3rd Strike, Ken może biegać, R.Mika wygłasza monolog zwiększający siłę jej rzutów. Jest tego sporo i każdy V-Skill jest mniej lub bardziej przydatny.

V-Trigger – jest dostępny po napełnieniu się czerwonego paska V-Gauge i ładujemy go głównie poprzez odnoszenie obrażeń chociaż niektóre postaci jak na przykład Birdie, mogą ładować ten pasek samodzielnie. V-Trigger to kluczowa umiejętność naszej postaci często zmieniająca sposób jej prowadzenia. Nash dostaje możliwość teleportu, fireballe Ryu mogą szybciej ogłuszyć przeciwnika lub przebić gardę, wspomniana już R.Mika przywołuje zaprzyjaźnioną Nadeshiko aby ta zaatakowała wroga (zupełnie jak asysta w grach Marvel vs Capcom). Zrozumienie jak działa nasz V-Trigger oraz jego wykorzystanie otwiera nam mnóstwo opcji. Podpowiem że niektóre postaci mogą sprawić, że ruchy które w neutralnej sytuacji wydają się bezużyteczne, uzupełnione o V-Trigger pozwalają na znacznie więcej.

V-Reversal – kosztuje jeden bloczek paska V-Gauge i jest tym czym w podserii Street Fighter Alpha był Alpha Counter. Wykonując V-Reversal, możemy wykonać akcję przerywającą ofensywę przeciwnika.

Rzuty, podobnie jak w 3rd Strike, jeżeli chybią zostawiają nas otwartych na kontrę. Postaci nastawione na rzuty wydają się być w bardzo silne, dlatego uważam też że krótki zasięg chwytów oraz odsłonięcie nas na atak w momencie kiedy nie złapiemy przeciwnika jest bardzo dobrą decyzją.

Ostatnią nowością o której wspomnę jest Crush Counter. Jest to ruch który, przy trafieniu wprowadza przeciwnika w stan krótkiego ogłuszenia i pozwala na wyprowadzenie kombinacji. Najwięcej obrażeń możemy zadać właśnie zaczynając od Crush Countera. Każda postać ma ruchy które mają tą właściwość, aby Crush Counter nastąpił musimy odpowiednio wyprowadzić. Jeżeli trafimy ruchem wywołującym Crush Counter przeciwnika który atakuje, to możemy cieszyć się tym efektem. Jest to też uniwersalny sposób na karanie ataków typu Shoryuken. Po zablokowaniu Shoryu możemy za darmo posadzić Crush Counter i zadać obrażenia.

Kolejną istotną informacją jest coś co nazywam systemem priorytetów i jest on zapożyczony ze wspomnianego . System ten to pewnego rodzaju kamień, papier, nożyce z tym że w SFV jest trochę okrojony. W 3rd Strike w równaniu brały udział również ataki specjalny. W jeżeli dwa ataki w normalnych okolicznościach powinny się przeniknąć i wzajemnie trafić, system priorytetów sprawia że ten o większej sile wygra. Atak Mocny wygra ze Średnim, a atak Średni wygra ze słabym i tak dalej. Ataki lekkie są szybsze niż jakiekolwiek ataki Mocne, więc z nimi wygrywają.

Waluta wewnątrz gry

Walutą w są Fight Money, w skrócie FM, oraz Zenny (1$=100 Zenny). FM zarabiamy za wygrywanie walk online, granie w trybie przetrwania, trybie fabularnym, w przyszłości także za wykonywanie dziennych zadań oraz podnosząc poziom naszego profilu oraz postaci. Zenny to waluta reprezentująca fizyczną gotówkę, możliwa do uzyskania tylko i wyłącznie za prawdziwe pieniądze. Służy ona do zakupu kostiumów typu Premium. Tu jest ten kruczek, ze kostium nie jest elementem wpływającym na rozgrywkę,a elementem estetycznym, więc nie musi być darmowy lub dostępny za walutę w grze. Dla tych którzy zastanawiali się na czym Capcom chce zarabiać właśnie podałem odpowiedź.

Zarabianie FM przebiega w różny sposób:

  • Wygrana walka online daje nam 50 FM, nie tracimy pieniędzy jeżeli przegrywamy.
  • Podniesienie poziomu postaci daje nam 1000 FM.
  • Ukończenie prologu naszej postaci daje nam 10 000 FM.

  • Postać DLC kosztuje 100 000 FM lub 600 Zenny.
  • Jeden kostium typu Premium kosztuje 400 Zenny.
  • Kostium z trybu fabularnego kosztuje 40 000 FM.

Tylko walcząc online, zarobienie na postać DLC będzie wymagało 2000 zwycięstw. Nie wiadomo jak dużo pieniędzy zdobędziemy z wyzwań. Capcom informuje, że ukończenie zawartości dla pojedynczego gracza która jest w tej chwili obecna, da nam wystarczająco dużo pieniędzy, aby kupić pierwszą postać DLC oraz kostium. Postaci DLC mają być wypuszczane co miesiąc, zaczynając od marca. Wyjątkiem będzie czerwiec gdzie miejsce postaci zastąpi rozszerzenie trybu fabularnego

Legenda

W Street Fighter V ataki wykonujemy dzięki sześciu guzikom, trzy odpowiedzialne za ataki rękami i trzy odpowiedzialne za nogi. Poniżej znajdziecie terminologię która nie zawsze może być zrozumiała, to powinno pomóc wam zrozumieć niektóre skróty. Terminologia pochodzi z języka angielskiego, pozwoli mi to w łatwiejszy sposób przekazać myśl. Zamiast napisać: Średnia Pięść podczas kucania posłużę się skrótem: cr.MP.

Light Punch czyli Słaba Pięść – LP. Domyślnie: kwadrat.

Medium Punch czyli Średnia Pięść – MP. Domyślnie: trójkąt.

Heavy Punch czyli Mocna Pięść – HP. Domyślnie: R1

Light Kick czyli Lekkie Kopnięcie – LK. Domyślnie: X

Medium Kick czyli Średnie Kopnięcie – MK. Domyślnie: Kółko

Heavy Kick czyli Mocne Kopnięcie – HK. Domyślnie: R2

LP+LK: Uniwersalna metoda wykonania rzutu, dodając do notacji kierunek, możemy wybrać w którą stronę chcemy rzucić oponenta(lewa lub prawa strona).

MP+MK: Uniwersalna metoda aktywacji V-Skill.

HP+HK: Uniwersalna metoda aktywacji V-Trigger

Wyjaśnienie skrótów symbolizujących kierunek

Postaci w mogą poruszać się w ośmiu kierunkach.

U: Góra

D: Down

F: Przód, zbliża nas do przeciwnika

B: Tył, odsuwa nas od przeciwnika

UF: Góra oraz przód jednocześnie

UB: Góra oraz tył jednocześnie

DF: Dół oraz przód jednocześnie

DB: Dół oraz tył jednocześnie

cr.: Crouching, nasza postać musi kucać np. cr.MK to Średnie Kopnięcie podczas kucania.

st.: Standing, nasza postać musi stać np. st.HP lub po prostu HP oznacza Mocną Pięść podczas stania.

Źródło: własne

Komentarze (10)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper