Marek Kłos Marek Kłos 08.12.2014 12:55
Zmarł Ralph Baer - ojciec gier wideo
922V

Zmarł Ralph Baer - ojciec gier wideo

Bez kilku zapaleńców, którzy przetarli szlaki w nieznanym kiedyś świecie cyfrowej rozrywki, gry nie byłyby w miejscu, w którym znajdują się obecnie. Jednym z pionierów, który umożliwił im taką ekspansję był Ralph Baer, który zmarł 6 grudnia w wieku 92 lat.

Największym osiągnięciem, z którego znany jest Ralp Baer, jest pierwsza domowa konsola do gier - Magnavox Odyssey.

Jego pasja do gier rozwinęła się podczas pracy w Sanders Associates Inc. Jako inżynier, zaczął badania nad przeniesieniem gier na ekran telewizora. W latach 1967 - 1969, Baer wraz z kolegami - Billem Harrisonem oraz Billem Ruschem stworzyli kilka prototypów maszyn do grania. Wśród niech znalazła się też testowa wersja Magnavox Odyssey.

Konsola trafiła na rynek w 1972 roku i sprzedała się w 700,000 sztuk, otwierając drogę do masowej sprzedaży kolejnym systemom elektronicznej rozrywki.

Baer był także odpowiedzialny za koncept rozgrywki, jednej z najbardziej charakterystycznych gier wszech czasów - Pong, którego autorem jest Nolan Busnell.

Podczas swojej kariery Baer, zarejestrował ponad 150 patentów i nigdy nie opuścił branży growej. W 2008 roku przekazał swoje jednostki testowe i produkcyjne konsol oraz wszelkie notatki i schematy do Narodowego Muzeum Amerykańskiej Historii, będącego częścią instytutu Smithsona w Waszyngtonie. Wcześniej, w 2004 roku został odznaczony przez Prezydenta Georga W. Busha Narodowym Medalem Technologii.

Bear pozostawił po sobie lata wspaniałej pracy i stworzył podwaliny pod branżę, która zapewnia obecnie rozrywkę milionom graczy na całym świecie. Będzie go nam bardzo brakowało.

Źródło: http://www.dualshockers.com/

Tagi: historia konsol konsole magnavox odyssey pong ralph baer zmarł