Mateusz Greloch Mateusz Greloch 23.08.2014 08:32
Wiecie skąd pomysł na symbole na klawiszach pada PlayStation?
3689V

Wiecie skąd pomysł na symbole na klawiszach pada PlayStation?

Jak się okazuje, znane nam od lat kółko, krzyżyk, kwadrat i trójkąt to nie tylko losowo dobrane symbole, którymi posługujemy się po dziś dzień patrząc na kolejne generacje padów do różnych generacji PlayStation, ale stoją za nimi znacznie głębsze przesłania. Japończycy pomyśleli o najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu nawet klawisze na padzie są tak wyjątkowe.

W wywiadzie dla portali 1UP, jeden z projektantów pierwszego kontrolera dla PlayStation, Teiyu Goto, powiedział że okres tworzenia pada to nie tylko zadbanie o jego kształt i ergonomię. Ważne jest również oznaczenie poszczególnych przycisków, do których gracz musi przywyknąć. Dlaczego zdecydowano się na symbole, a nie oznaczenia tylko A/B lub 1/2 jak uczyniła to konkurencja?

Kółko i krzyżyk oznaczają "tak" i "nie". Trójkąt symbolizuje punkt widzenia, a kwadrat przyrównano do kartki papieru, której używano by wejść do menu.

Na pewno zauważyliście, że gry i interfejs konsol wydawanych w Japonii mają odwróconą klawiszologię w przypadku akceptowania i anulowania różnych czynności. Wiąże się to z symboliką, jaka znana jest w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Batsu (x) jest symbolem stosowanym przy błędach i pomyłkach, z kolei Maru (o) oznacza coś dobrego, poprawnego i cennego.

To wiąże się również z usadowieniem symbolu O po prawej stronie [Prawo - right, Racja - right - dop.]. Ot cała filozofia. Prosto, przejrzyście, logicznie. 

*Wpis w ramach ciekawostki na dobre rozpoczęcie soboty.

Źródło: 1UP.com

Tagi: playstation Playstation 2 playstation 3 playstation 4 playstation portable playstation vita Sony Computer Entertainment