Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.02.2018 11:26
Wczesne polskie gry. Założyciel Seven Stars opowiada o Kajko i Kokoszu oraz Wackach
1573V

Wczesne polskie gry. Założyciel Seven Stars opowiada o Kajko i Kokoszu oraz Wackach

Jarek Łojewski ponad 30 lat temu założył firmę ASF a później Seven Stars. Dzięki jego działalności na polskim rynku powstało kilka oryginalnych gier.

Autor kanału youtubowego Szafa z Grami przygotował kolejny ciekawy, bardzo nostalgiczny materiał wideo. W najnowszym filmiku z serii Retro Stories występuje Jarek Łojewski, osoba odpowiedzialna za założenie gdańskiego Seven Stars, które wyprodukowało takie polskie hiciory jak Kajko i Kokosz oraz Wacki. W materiale pojawiają się jednak wspomnienia również innych wczesnych polskich gier. Łojewski wspomina m.in. o Monstrum z Atari.

Kajko i Kokosz wraca w komiksowej formie

Najciekawsze są tutaj wypowiedzi na temat współpracy z Januszem Christą, autorem znakomitych komiksów "Kajko i Kokosz". Okazuje się, że deweloperzy mieli duże problemy z przełożeniem bardzo barwnych plansz Christy do ograniczonej palety kolorystycznej na PC i Amidze. Artysta nie był zachwycony z takiego obrotu spraw. Ciekawa jest też wypowiedź o podkręceniu poziomu trudności Kajka i Kokosza. Polscy deweloperzy uznali, że ich przygodówkę point'n'click można przejść zbyt szybko, dlatego zdecydowano się na kontrowersyjne patenty utrudniające wyzwanie (takie jak np. konieczność szukania przedmiotu zajmującego... 1 piksel na planszy).

Obecnie Jarek Łojewski zajmuje się informatyką, obsługując m.in. systemy bankowe.

Źródło: Szafa z Grami - YouTube

Tagi: