Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 09.02.2018 11:17
Supersampling w aktualizacji 5.50 dla PS4 Pro. Wyraźnie lepsza grafika w 1080p
5681V

Supersampling w aktualizacji 5.50 dla PS4 Pro. Wyraźnie lepsza grafika w 1080p

Wiemy już, że główną atrakcją w becie firmware'u 5.50 dla PlayStation 4 jest tryb supersamplingu. Pora sprawdzić, jakie profity zapewnia ta opcja dla osób, które nie dorobiły się jeszcze telewizora 4K.

Temat postanowili sprawdzić specjaliści od tematu grafiki z DigitalFoundry. Ekipa zainstalowała na jednym systemie firmware 5.50 (na razie tylko w wersji beta) a drugie PlayStation 4 Pro pozostawiła z poprzednią aktualizacją systemową. Następnie zestawiono jakość obrazu z obu konsol w tych samych produkcjach, korzystając z trybu supersamplingu i telewizora 1080p.

Beta firmware'u 5.50 już dostępna. Supersampling główną atrakcją

Co wyszło z tego porównania? To czego się spodziewaliśmy. PS4 Pro dzięki supersamplingowi generuje lepszy obraz nawet na wyświetlaczach 1080p. Tryb działa trochę jak narzucona odgórnie forma antyaliasingu SSAA. Po włączeniu supersamplingu gry zachowują się tak, jakby wykryły telewizor 4K. Konsola dokonuje jednak finalnie downsamplingu obrazu, dzięki czemu zyskujemy gładsze krawędzie obiektów, a w niektórych przypadkach trochę więcej detali.

Niestety z używaniem supersamplingu trzeba czasem uważać. Tak jest wg DigitalFoundry z The Last Guardian, który generuje gorszy framerate w supersamplingu (dokładnie taki, jakby działał w rozdzielczości 4K). Otrzymujemy więc na wyświetlaczach 1080p odrobinę lepszy obraz, ale kosztem framerate'u. Podobnie jest w Call of Duty: Black Ops 3. W trybie 4K trzeba pogodzić się z gorszą płynnością animacji niż w opcji 1080p.

Supersampling wywołuje problem w postaci zmniejszonego interfejsu, który wygląda na bardziej rozmazany, niż przy renderowaniu w natywnej rozdzielczości 1080p. Generalnie jednak DigitalFoundry jest zadowolone z działania tej opcji, twierdząc, że to świetna atrakcja dla osób, które kupiły PS4 Pro, ale nie mają jeszcze wyświetlacza 4K.

W naszej galerii znajdziecie screenshoty porównujące zrzuty ekranowe ze standardowego trybu 1080p na PS4 Pro oraz z trybu supersamplingu na wyświetlaczach 1080p.

Premiera firmware'u 5.50 dla wszystkich posiadaczy PS4 powinna odbyć się w najbliższych tygodniach. Obecnie aktualizacja znajduje się w fazie beta testów.

Źródło: http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2018-ps4-pro-super-sampling-tested-big-boosts-for-1080p-users

Tagi: