Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 12.01.2018 09:00
PlayStation i modchipy. Jak piraci próbowali łamać zabezpieczenia 20 lat temu
4167V

PlayStation i modchipy. Jak piraci próbowali łamać zabezpieczenia 20 lat temu

Autorzy filmu dokumentalnego "Biały Wilk", w którym opowiedziano o kulisach przygotowywania pierwszego Wiedźmina, tym razem wzięli na warsztat temat kultowego Szaraka, a dokładnie piractwa, które szalało na tym sprzęcie.

Polska ekipa Arhn.eu stworzyła po dokumencie "Biały Wilk" kolejny ciekawy materiał wideo, który wyróżnia się na polskim YouTube jakością. Tym razem grupa postanowiła opowiedzieć o tzw. modchipach z pierwszego PlayStation, czyli o układach wlutowywanych w celu odpalania gier z innych regionów lub pirackich kopii.

10 najlepszych gier z PlayStation

Aby uniemożliwić odpalanie skopiowanych gier na Szaraku Sony postawiło na tzw. informację kontrolną. PlayStation sprawdza po wrzuceniu płyty do czytnika czy na dysku znajduje się odpowiednia sekcja ATIP (Absolute Time in Pregroove), której nie da się zmodyfikować tanimi, domowymi metodami. W ten sposób rozwiązano nie tylko zabezpieczenie antypirackie ale również blokadę regionalną.

Skoro nie można było pogrzebać w ATIP, piraci postanowili spróbować zmodyfikować wnętrzności konsoli Sony. W konsolę w okolicach 1996 roku wlutowano pierwszy moduł (nazwany modchipem), który "wstrzykiwał" do jednostki kontrolującej sekcję ATIP właściwy ciąg informacji. Oczywiście Sony rozpoczęło po tym zdarzeniu ostrą batalię z piratami, o czym możecie posłuchać w poniższym materiale wideo.

 

Źródło: Youtube: Arhn.eu

Tagi: historia konsol modchip piractwo playstation retro sony szarak