Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 13.12.2017 09:10
PlayerUnknown's Battlegrounds to techniczny koszmarek na Xbox One i Xbox One X. Analiza grafiki
4279V

PlayerUnknown's Battlegrounds to techniczny koszmarek na Xbox One i Xbox One X. Analiza grafiki

Wersja Early Access PlayerUnknown's Battlegrounds to bez cienia wątpliwości największa komercyjna sensacja 2017 roku. Tytuł, który kupiło już ponad 20 mln graczy, wziął szturmem Steam. Czy tak samo będzie z wersją Game Preview dla Xbox One? AKTUALIZACJA

Niestety pierwsze wrażenia płynące z rozgrywki w PlayerUnknown's Battlegrounds, w wersji Game Preview dla Xbox One, nie są pozytywne. I dotyczy to zarówno standardowych Xboksów One jak i potężnego Xbox One X. Wygląda na to, że deweloperzy nie poradzili sobie z okiełznaniem tej mocy.

Battlegrounds trafi również na smartfony

Takie wnioski można wysnuć po sprawdzeniu analizy graficznej PlayerUnknown's Battlegrounds, wykonanej przez niezmordowany zespół DigitalFoundry. Redakcja stwierdziła, że PlayerUnknown's Battlegrounds ma często problem na Xbox One, by przekroczyć wartość 20 fps. W istocie gra często działa nawet z niższym frameratem, w okolicach 15 fps. Zwolnienia odbywają się jednak w miejscach, w których ich byśmy się nie spodziewali, np. po wejściu do budynku. DigitalFoundry nie potrafi znaleźć wytłumaczenia dla takiego zachowania silnika gry.

Tytuł wygląda lepiej na Xbox One X dzięki teksturom w znacznie wyższej rozdzielczości. Niestety mocniejszy sprzęt ma również problemy z frameratem, osiągając maksymalnie 30 fps. Generalnie można powiedzieć, że w tych samych sytuacjach Xbox One X ma ok. 5-klatkową przewagę nad Xbox One (np. podczas przejazdów wozem XOne generuje 20 fps a Xbox One X 25 fps).

W tym miejscu trzeba jednak powiedzieć, że jeszcze niedawno PlayerUnknown's Battlegrounds działało również kiepsko na pecetach. Dopiero ostatnie patche zapewniają w miarę dobrą optymalizację gry na komputerach. Miejmy nadzieję, że z podobną sytuacją będziemy mieć na Xbox One i że deweloperzy dopracują swoją strzelaninę Battle Royale do czasu finalnej konsolowej premiery, która odbędzie się prawdopodobnie w 2018 r. Obecnie produkcja w wersji Game Preview kosztuje na Xbox One 129 zł.

 

AKTUALIZACJA: Gra dorobiła się zwiastuna premierowego dla wersji XOne.

Tagi: analiza grafiki grafika pc PlayerUnknown's Battlegrounds xbox one xbox one x