SKLEP
Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 07.12.2017 13:25
Apocalipsis:​​ Harry ​​at ​​the ​​End​​ of ​​the World zapowiada się na kolejną gratkę dla koneserów
899V

Apocalipsis:​​ Harry ​​at ​​the ​​End​​ of ​​the World zapowiada się na kolejną gratkę dla koneserów

Kolejny ciekawy tytuł od rodzimego studia. Apocalipsis:​​ Harry ​​at ​​the ​​End​​ of ​​the World wygląda, jakby wyszło wprost spod pędzla średniowiecznego artysty, jednak w tej klasycznej przygodówce kryje się coś więcej.

Małe, niezależnie studio z Warszawy, Punch Punk Games, tworzy na pierwszy rzut oka ruchome dzieło sztuki. Wyróżnikiem Apocalipsis:​​ Harry ​​at ​​the ​​End​​ of ​​the World jest bowiem odwzorowanie estetyki rycin z XV wieku. Ba, konkretne lokacje są zresztą oparte na autentycznych malunkach z tamtego okresu choćby Albrechta Dürera czy Michaela Wolgemuta. 

Apocalipsis jest przygodówką pokroju Machinarium, gdzie duży nacisk stawiany jest na rozwiązywanie łamigłówek. Opowiada historię Harry'ego, który utracił ukochaną. Dla niego to równoznaczne z końcem świata, stąd inspiracje Apokalipsą św. Jana i stylistyką Danse Macabre. Gra ma być przepełniona nastrojem nieuniknionej śmierci. Nie brakuje tu też nawiązań do "Boskiej Komedii" Dante Aligheriego. Protagonista ma spotykać na swojej drodze niesamowite istoty i odwiedzić równie niesamowite miejsca. Twórcom, zgodnie ze słowami Krzysztofa Grudzińskiego, reżysera gry, zależało na tym, aby Apocalipsis prowadziło dwie równoczesne narracje - tą bezpośrednią oraz drugą opowiadaną w warstwie symbolicznej.

Zapytany o to, skąd wziął się w ogóle pomysł na produkcję osadzoną w takiej stylistyce, odpowiada:

Inspiracja i pomysł wzięły się z chęci sięgnięcia po środki wizualne, które nie były mocno eksplorowane w grach wideo. Stylistyka Danse Macabre jest mocno nastrojowa, jednocześnie klasyczna, niedopowiedziana, jak i szalenie działająca na wyobraźnię. Do gry, w której nastrój i opowiadana historia są ważne tak samo jak rozgrywka, nadaje się idealnie. Stanowi również dobre tło do opowiedzenia mocnej, archetypicznej historii, w której łączą się elementy uniwersalnej przypowieści i horroru.

Trzeba przyznać, że gra Punch Punk Games wygląda naprawdę nietuzinkowo. Fajnie, gdyby za unikalną estetyką poszedł też ciekawy gameplay oraz emocjonalna fabuła. Będzie okazja, żeby się o tym już niebawem przekonać, bowiem Apocalipsis:​​ Harry ​​at ​​the ​​End​​ of ​​the World zadebiutuje na Steam na początku 2018 roku. Wydawcą gry będzie Klabater.

Tagi: