Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 01.12.2017 08:21
Z niszy na wielką scenę. Rewelacyjna sprzedaż Persona 5 daje nadzieję na więcej mocnych jRPG-ów
1075V

Z niszy na wielką scenę. Rewelacyjna sprzedaż Persona 5 daje nadzieję na więcej mocnych jRPG-ów

Persona 5 to jeden z najlepszych jRPG-ów ostatnich lat. Gra cieszy się takim uznaniem w Azji, że trafiła zarówno w 2016 jak i 2017 r. do grona tytułów z najwyższymi ocenami użytowników na gali PlayStation Awards. Nie gorzej idzie jednak tytułowi również w innych regionach.

Najpierw małe wytłumaczenie: jak możliwe jest, że Persona 5 uzyskała dwa razy zaszczytny tytuł w trakcie imprezy PlayStation Awards? Stało się to z tego powodu, że tytuł trafił pierwotnie na rynek japoński już we wrześniu 2016 roku. Dopiero w kwietniu 2017 roku z Persony 5 mogła się cieszyć reszta Azjatów, dzięki czemu tytułowi udało się dwa razy zgarnąć nagrodę publiczności, czego nie dokonał jeszcze chyba żaden inny tytuł na PlayStation Awards.

Microsoft zgarnął główną nagrodę na gali PlayStation Awards

Trzeba jednak powiedzieć, że Persona 5 okazuje się dużym sukcesem komercyjnym również na innych rynkach. Atlus USA podał właśnie, że sprzedano już ponad 2 miliony kopii rzeczonego role-playa. Prezes firmy stwierdził w komunikacie z taką informacją, że znacząco wzrasta zainteresowanie grami z tego gatunku

"To jest niesamowity rok dla naszej firmy. Rok, który reprezentuje nasze ambicje w kontekście japońskich gier wydawanych na Zachodzie. Przeżywamy aktualnie ogromny rozwój a wysoka sprzedaż Persona 5 pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie fanów na gry z tego gatunku. Dawniej postrzegana jako tytuł niszowy, Persona 5 stała się jednym z najważniejszych tytułów 2017 roku. Już wyczekujemy możliwości, by dostarczyć naszym fanom więcej wspaniałych gier w przyszłym roku" - napisał Naoto Hiraoka, prezes Atlus USA.

Ostatnim wyczynem Persona 5 jest wspomniane już zdobycie nagrody Użytkowników w trakcie gali PlayStation Awards. Persona 5 została też nominowana do nagrody najlepszej gry 2017 roku na prestiżowej gali Game Awards. Zainteresowanie tym jRPG-iem jest na tyle wysokie, że już ujawniono pierwsze zwiastuny serialu animowanego od bardzo zdolnego studia A-1 Pictures (autorów doskonałego Your Lie in April z 2014 roku). Anime zadebiutuje w 2018 r.

 

Tagi: anime atlus atlus usa jrpg persona Persona 5 sprzedaż