Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 22.11.2017 15:34
„Tekst” najnowszą książką Dmitrija Glukhovsky’ego. Powieść trafiła do księgarń
1261V

„Tekst” najnowszą książką Dmitrija Glukhovsky’ego. Powieść trafiła do księgarń

Twórca uniwersum Metro zdecydował się zmierzyć z zupełnie nowym wyzwaniem. Dmitrij Glukhovsky stworzył „Tekst”, który właśnie trafił do księgarń, a zainteresowani z tej okazji mogą spotkać się z autorem, zobaczyć przygotowany spot, czy też nawet przeczytać dwa rozdziały książki za darmo.

Dmitrij Glukhovsky stworzył wybitne „Metro 2033”, jednak tym razem autor zdecydował się na przygotowanie powieści realistycznej, która została zatytułowana „Tekst”. Jak podaje sam twórca jest to proza na styku thrillera psychologicznego, kryminału, a nawet powieści noir.

To bez wątpienia spora ciekawostka, która może zainteresować fanów pracy Glukhovsky’ego, ponieważ w „Tekście” pojawia się tematyka charakterystyczna dla klasyków literatury rosyjskiej:

„Bezsensowna zemsta i niemożliwa miłość. Wina. Niesprawiedliwa kara. Konflikt bohaterów zmagających się ze standardami moralnymi i etycznymi w społeczeństwie wyznającym kult przetrwania najsilniejszych. Odebrałeś mi przyszłość? Ja zabiorę ci twoją.”

Twórca postanowił jednak skonfrontować klasykę ze współczesnością pokazując tym samym zagrożenia płynące z nowoczesnych technologii:

„A wszystko to w czasach, gdy smartfon stał się kopią zapasową duszy. Backupem życia. Pamięcią masową dla najżywszych wspomnień. To w nim zapisujesz swoje uśmiechnięte selfie i nim nagrywasz chwile szczęścia. W skrzynce odbiorczej trzymasz e-maile od matki i całą biznesową korespondencję, kulisy twojej pracy. Historia przeglądarek to wyczerpująca lista twoich aktualnych zainteresowań. A SMS-y i wiadomości w komunikatorach to twoje miłosne wyznania, pożegnania, kłótnie przy rozstaniach, zdjęcia pokus i świadectwa grzechów, łzy, pretensje i żale.

Takie czasy. Obrazy. I tekst. Smartfon to ty. Ktoś, kto zdobędzie twój telefon, może łatwo stać się tobą. Twoi najbliżsi i znajomi nawet nie zauważą niczego podejrzanego. A kiedy w końcu się spostrzegą, będzie już za późno. Dla nich i dla ciebie.”

Fanów Dmitrija Glukhovsky’ego zachęcamy na spotkania z autorem, które odbędą się w 9 miastach:

Dodatkowo w tym miejscu możecie zapoznać się z dwoma rozdziałami „Tekstu”, a poniżej przedstawiam spot promujący.

Źródło: Informacja prasowa

Tagi:

Nie przegap