Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 17.11.2017 10:26
Analityk z IDC: loot boxy musiały zastąpić Przepustki Sezonowe. Zbyt duże wpływy, by to zatrzymać
1038V

Analityk z IDC: loot boxy musiały zastąpić Przepustki Sezonowe. Zbyt duże wpływy, by to zatrzymać

Dzisiejsze wieści o tymczasowym wyrzuceniu mikrotransakcji ze Star Wars: Battlefront II z pewnością mogą cieszyć. Pytanie jednak czy krytyka graczy, z którą spotkała się produkcja DICE, może przekuć się w coś więcej - w ogólny trend "antylootboxowy"?

Loot boxy wrzucane są dzisiaj gdzie tylko można - nawet do gier skoncentrowanych na trybie singleplayer, takich jak Śródziemie: Cień Wojny, Need for Speed Payback i do Forza Motorsport 7. Czy jest szansa na ich zatrzymanie poprzez krytykę wyrażaną przez graczy i recenzentów? Wg analityka rynkowego Lewisa Warda nie ma na to większych szans.

Lewis Ward, dyrektor badań nad rynkiem gier w IDC, stwierdził w rozmowie z Glixel, że Przepustki Sezonowe się nie sprawdziły, więc wydawcy musieli na ich miejsce wrzucić inny "produkt", zapewniający im dodatkowe profity. Loot boxy są dla nich idealne, bo nie odcinają części graczy od nowej zawartości i nie powodują , że społeczność fanów multiplayera kurczy się z każdym nowym DLC.

"System loot boxów generuje zbyt dużo pieniędzy, by mógł się zatrzymać. Gracze oczywiście będą go krytykować, bo to duża zmiana, a oni nie wiedzą, jak to dokładnie działa.

Gry naprawdę stają się usługami. Premiera to tylko początek monetyzacji. Największe pieniądze płyną z posiadania wielkiej społeczności, dużej bazy użytkowników, która gra przez wiele, wiele lat.

Jeśli chodzi o Przepustki Sezonowe, to wydawcy zauważyli, że pula graczy wciąż się zmniejsza, wraz z wydawaniem kolejnych DLC. Jeśli jesteś ograniczony do zabawy tylko z tymi osobami, które kupiły daną paczkę map, to dla wydawcy zmniejsza pulę potencjalnych klientów" - wyjaśnił Lewis Ward, analityk z IDC.

EA póki co zawiesiło działanie systemu mikrotransakcji w Star Wars: Battlefront II. Firma zapowiada, że dokładnie przeanalizuje sytuację i przywróci działanie mechanizmu w zmodyfikowanej formie. Idealnym rozwiązaniem byłoby oczywiście w ogóle usunięcie tego systemu, ale na to - jak wyjaśnił Lewis Ward - nie ma raczej szans.

Tagi: idc loot boxy mikrotransakcje przepustki sezonowe Star Wars: Battlefront II

Nie przegap