Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 14.03.2017 16:06
Postać z Cyberpunk 2077
7040V

Cyberpunk 2077 może przebić Wiedźmin 3: Dziki Gon. O grze wypowiedział się jeden z założycieli CD Projekt

CD Projekt świętuje kolejne sukcesy, firma zgarnia nagrody, zyskuje kolejne miliony na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale możemy mieć pewność, że to dopiero początek. Bardzo ciekawe informacje o korporacji przedstawił Michał Kiciński, jeden z założycieli CD Projekt, a zarazem współtwórca growych adaptacji Wiedźmina.

Trzecia część Wiedźmina pozwoliła poznać historię Geralta graczom z całego świata. Tytuł osiągnął olbrzymi sukces, jednak gra zdaniem  Michała Kicińskiego mogła osiągnąć lepsze rezultaty. Założyciel CD Projektu udzielił bardzo ciekawego wywiadu redakcji Gazeta.pl, w którym zdradza interesujące informacje.

Cyberpunk 2077 w Encyklopedii PPE.pl

Tytułem wstępu warto na pewno wspomnieć, że Michał Kiciński choć założył CD Projekt, nadal posiada 11% udziałów i przyczynił się do powstawania growych adaptacji Wiedźmina, to jednak od pięciu lat nie działa już aktywnie w firmie. To z powodu znalezienia innych hobby nie miał okazji zagrać w Wiedźmin 3: Dziki Gon, ale jego zdaniem produkcja mogła osiągnąć większy sukces – przynajmniej pod względem sprzedaży:

"Myślę, że nikt z nas nie spodziewał się tak niewiarygodnego sukcesu  "Wiedźmina" i samego CD Projektu. Mówimy o grze, która zdobyła praktycznie wszystkie nagrody i wyróżnienia, jakie tylko można zdobyć w tej branży.

Jeśli moglibyśmy oczekiwać czegoś więcej, to jeszcze lepszej sprzedaży tej gry.  Mówił o tym mój brat Adam (prezes spółki CD Projekt – red.) podczas jednej konferencji inwestorskich „Wiedźmin 3” był oczywiście gigantycznym komercyjnym sukcesem, ale pod względem sprzedażowym wciąż jest pole do rozwoju. Ambicją CD Projektu jest to, aby również w tym obszarze zrównać się z największymi deweloperami na świecie."

Ten wynik może osiągnąć Cyberpunk 2077, który zdaniem Kicińskiego ma szansę na jeszcze lepsze rezultaty:

"Uważam, że jest to absolutnie realne. "Wiedźmin" był fantastycznym materiałem na grę, ale nakładał na nas oczywiste ograniczenia. Po pierwsze, mieliśmy do czynienia z historią osadzoną w świecie fantasty. Po drugie, promowaliśmy markę, która była znana przede wszystkim w Europie Środkowo-Wschodniej, a nie w krajach zachodnich.

Jestem przekonany, że "Cyberpunk 2077" może być dużo większym sukcesem komercyjnym od "Wiedźmina 3". Futurystyczny świat "Cyberpunka" jest bliższy temu co znamy z codziennego życia. Jest też bardziej popularny, masowy, o czym świadczy jego obecność w wielu filmach, książkach, komiksach oraz grach. Trzeba pamiętać, że fantasy, to jednak zdecydowanie bardziej niszowy temat.

Uważam, że w przypadku "Cyberpunka" CD Projekt będzie mógł powalczyć nie tylko o prestiżowe nagrody i wyróżnienia, ale również o wielki sukces komercyjny. Połączenie tych dwóch elementów w branży gier jest trudne, ale jak najbardziej możliwe, o czym dziś świadczy przykład Rockstara, a wcześniej też i Blizzarda."

Nie możemy oczywiście liczyć, że przedstawiciel CD Projekt zdradzi cokolwiek na temat daty premiery, ale kolejny raz otrzymujemy wiadomość o „krótkiej kampanii promocyjnej”:

"Ha ha ha... Mam tyle samo informacji, co każda inna osoba, więc po prostu cierpliwie czekam. Natomiast z wypowiedzi Adama na którejś konferencji inwestorskich jasno wynikało, że okres od ogłoszenia daty premiery do samej premiery może być bardzo krótki. Zrobienie krótkiej – powiedzmy około półrocznej – ale intensywnej kampanii promocyjnej jest takim ciężko osiągalnym ideałem. Mogą sobie na to pozwolić tylko firmy o bardzo mocnej renomie i odpowiednich zasobach finansowych. To trochę taki komunikacyjny "blitzkrieg". Trzeba być świetnie przygotowanym. Wtedy można naprawdę dużo wygrać."

Michał Kiciński zdradził, że to Blizzard był w swoim czasie wielkim wzorem dla CD Projektu, ponieważ korporacja od zawsze przekłada jakość nad ilość, a podobnie pracuje teraz między innymi Rockstar. Deweloperzy zawsze dbają o najmniejsze detale, ale mogą dzięki temu liczyć na wyjątkową sprzedaż.

Cały wywiad znajdziecie w tym miejscu – serdecznie polecam, bo Michał Kiciński zdradza szczegóły swojego nowego projektu, a mianowicie własnej restauracji.  

Materiał: Cyberpunk 2077 Teaser Trailer

Tagi: CD Projekt RED Cyberpunk 2077 michał kiciński