Neuralink sprawił cud! Sparaliżowana kobieta po 20 latach „napisała” swoje imię

Technologie
1243V
Neuralink
Łukasz Musialik | Wczoraj, 16:45

Niewiarygodny przełom w medycynie! Sparaliżowana od 20 lat kobieta napisała swoje imię wyłącznie za pomocą myśli, korzystając z innowacyjnego implantu Neuralink. 

To pierwszy taki przypadek na świecie, który może zmienić życie milionów osób z niepełnosprawnościami.

Dalsza część tekstu pod wideo


Audrey Crews, która w wieku 16 lat straciła władzę w ciele, została pierwszą kobietą na świecie, której wdrożono eksperymentalny implant Neuralink. Urządzenie pozwoliło jej napisać swoje imię na ekranie komputera bez użycia rąk – wystarczyła sama myśl.

Implant, wielkości monety, został wszczepiony w korze ruchowej mózgu Audrey podczas operacji w Uniwersytecie Miami. Do urządzenia podłączono 128 mikrowłókien, które odczytują sygnały z mózgu i zamieniają je na polecenia cyfrowe.

Audrey nie jest jedyną uczestniczką przełomowego badania. Nick Wray, chory na SLA, już trzy dni po aktywacji implantu odzyskał “częściową samodzielność”, opisując swoje doświadczenie jako „science fiction”.

W mediach społecznościowych Audrey pokazała zdjęcie swojego imienia napisanego kolorem fioletowym na ekranie. Choć implant nie przywróci jej sprawności ruchowej, daje jej nowe możliwości komunikacji ze światem.

Przykład Audrey i Nicka pokazuje, że połączenie sztucznej inteligencji i neurotechnologii otwiera nowe perspektywy dla osób z poważnymi niepełnosprawnościami. Eksperci są zgodni, że to dopiero początek rewolucji w medycynie.

Źródło: X

Komentarze (13)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper