"Anthem był ważniejszy od Mass Effect Andromeda". Kulisy zniszczenia BioWare przez EA okiem kluczowego twórcy

Wydaje się, że prace nad nowym Mass Effectem przebiegają według planów, natomiast teraz były szef marki Dragon Age - Mark Darrah - ujawnił kulisy ciężkich czasów dla BioWare, które zaczęły się jeszcze pod koniec 2016 roku i trwały przez kolejne minimum 12 miesięcy.
Kilka lat temu Electronic Arts postanowiło całkowicie zmienić kierunek, w którym zmierzało BioWare. Zamiast tworzyć cenione RPG-i dla jednego gracza, takie jak Dragon Age czy Mass Effect, korporacyjna uwaga skupiała się niemal wyłącznie na Anthem - projekcie nastawionym na rozgrywkę sieciową i monetyzację.
Jak wspomina były producent wykonawczy Dragon Age, Mark Darrah, rok 2017 był szczególnie trudny dla jego zespołu (odpowiadającego za markę DA), który czuł się porzucony i pozbawiony wsparcia zarówno ze strony BioWare, jak i samego EA.




Darrah wyjaśnił, że w czasie końcowych prac nad Mass Effect: Andromeda kierował tzw. „drużyną ostatniej szansy”, której celem było doprowadzenie gry do premiery (tworzonej finalnie zaledwie kilkanaście miesięcy). W tym samym czasie rozwój nowej części Dragon Age został wstrzymany, a kluczowi członkowie zespołu oddelegowani do ratowania Andromedy. Według producenta, było to ryzykowne i demotywujące działanie, a jego zespół miał wrażenie, że nikomu na nim nie zależy.
Co więcej, Darrah twierdzi, że samo EA nie było specjalnie zainteresowane Andromedą - sukces gry nie dawał firmie wiele do zyskania, a jej porażka nie niosła większych konsekwencji. Prawdziwe nadzieje wiązano z Anthem, które miało stać się żyłą złota dzięki modelowi gry-usługi. Jak wiemy dziś, Anthem okazało się spektakularną porażką, która niemal natychmiast po premierze przestała istnieć w świadomości graczy.
Po tej lekcji BioWare zaczęło wracać do swoich korzeni. Ostatecznie porzucono pomysł rebootu Anthema, a studio skoncentrowało się ponownie na tworzeniu dużych RPG-ów dla jednego gracza - czego jesteśmy świadkami dzięki Dragon Age: The Veilguard i prac nad nadchodzącym i jednocześnie wspomnianym wyżej Mass Effect 5.