TCL oszalał? Pierwszy monitor dla graczy z rekordowo wysoką częstotliwością odświeżania

Technologie
1862V
TCL
Bartosz Dawidowski | 20.05, 12:27

TCL prezentował ostatnio swoje nowe telewizory na 2024 rok. Firma prezentowała też podczas Display Week 2024 ofertę dla fanów grania na PC.

TCL ujawniło podczas imprezy Display Week 2024 pierwszy monitor z rozdzielczością matrycy 4K i z częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie 1000 Hz. Dotychczas w tej kategorii prowadził Asus ze swoim modelem ROG Swift, pozwalającym na ustawienie odświeżania na poziomie 540 Hz (w rozdzielczości 1080p).

Dalsza część tekstu pod wideo

To na razie tylko prototyp, który nie zostanie jeszcze wprowadzony na rynek. TCL twierdzi jednak, że jest pewne swego i że posiada już technologię do produkcji paneli LED o parametrach 4K/1000 Hz. Pierwsze osoby mogły zobaczyć możliwości tego wyświetlacza podczas Display Week 2024.

Oczywiście warto pamiętać, że by spróbować wykorzystać 1000 Hz w e-sportowych grach potrzebny byłby naprawdę mocny komputer, nie tylko z topowym GPU, ale również z najlepszym na rynku procesorem. Otwartym pytaniem jest również to czy DisplayPort 2.1 poradziłby sobie dobrze z taką częstotliwością odświeżania obrazu w 4K.

Serwis PCGamer sugeruje, że potrzebny może być nowy standard (DP 3.0 lub HDMI 3.0), tak by obraz nie cierpiał na drastyczną utratę głębi barwnej przy ekstremalnie wysokim odświeżaniu. W związku z takimi ograniczeniami można spodziewać się, że pierwsze monitory 1000 Hz, które trafią na rynek, będą oferować znacznie niższą rozdzielczość natywną, na poziomie 1080p.

Źródło: https://www.tomshardware.com/monitors/gaming-monitors/tcl-demonstrates-4k-gaming-monitor-with-a-1000-hz-refresh-rate https://www.pcgamer.com/hardware/gaming-monitors/tcl-smashes-the-refresh-rate-barrier-as-it-demonstrates-a-4k-1000hz-panel/

Komentarze (36)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper