Czy chińskie procesory wreszcie dogonią Intela i AMD? Firma Loongson szykuje coś specjalnego

Technologie
1103V
Loongson CPU
Maciej Zabłocki | 17.05, 17:35

Do tej pory chińskie procesory nie radziły sobie najlepiej. Przegrywały z kretesem nie tylko z najnowszymi jednostkami od Intela i AMD, ale często nie potrafiły dorównać tym znacznie starszym układom. Teraz ma się to zmienić, a wszystko za sprawą dokonań firmy Loongson. 

Przedsiębiorstwo zakomunikowało, że jej procesory nowej generacji będą dorównywały pod względem wydajności procesorom Intel Core i7 oraz i5 12. generacji. Nadal to nie to samo, co 14. generacja, ale postęp w tym przypadku jest ogromny. Dyrektor generalny Loongson twierdzi nawet, że możliwy jest 50% wzrost wydajności w 8-rdzeniowych jednostkach względem poprzedników. Poniższy wykres może nie mówi zbyt wiele, ale aktualne jednostki oznaczone kodami "3B6600" i "3B7000" już zyskały do 30% wydajności względem poprzednich układów. A to nie koniec.

Dalsza część tekstu pod wideo

Chińskie procesory - roadmapa

Chociaż nie mamy dostępu do szczegółowej specyfikacji, to firma przewiduje, że układy wprowadzone na rynek w przyszłym roku osiągną poziom wydajności 12. generacji procesorów Intela i nawiążą walkę z układami AMD Zen 3. Największą zaletą chińskich CPU będzie ich cena, bowiem ta ma być nawet kilkukrotnie niższa od cen konkurencji. Czekamy więc na dalsze informacje w tej sprawie, bo jeśli wszystkie te przewidywania się potwierdzą, to chiny mogą powoli zyskiwać przewagę w bardzo wielu regionach na całym świecie.

Źródło: WCCFtech

Komentarze (15)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper