Assassin's Creed Shadows to pokaz „równości i poprawności”? Japończycy ostro krytykują grę

Gry
6552V
Assassin’s Creed Shadows
Iza Łęcka | 17.05, 07:03

Assassin's Creed Shadows zostało oficjalnie pokazane w tym tygodniu, a dla wielu graczy palącą kwestią pozostaje wybór Ubisoftu dotyczący przedstawienia historii czarnoskórego samuraja.

Wczoraj wspominaliśmy, że osadzona w Japonii, najnowsza część serii Assassin's Creed mierzy się z krytyką, której przyczyną jest wybór głównych bohaterów produkcji. Deweloperzy po raz kolejny skoncentrowali się zarówno na męskiej, jak i kobiecej postaci, lecz podobno pierwotnie mogliśmy się spodziewać innego tła fabularnego.

Dalsza część tekstu pod wideo

Grummz, producent Diablo 2 i StarCrafta oraz główny deweloper odpowiedzialny za sukces World of Warcraft, chętnie podjął się tematu Assassin's Creed Shadows. Twórca skontaktował się z byłym pracownikiem Ubisoftu, który miał potwierdzić, że początkowo francuski gigant rozwijała zupełnie inną historię.

Ubisoft miał odrzucić oryginalną historię i zaoferować graczom Yasuke jako głównego bohatera. Zmiana podobno była dokonana chęcią wprowadzenia większej różnorodności oraz inkluzywności w produkcji. Tak przynajmniej twierdzi Grummz.

Tak więc @Ubisoft najwyraźniej ZMIENIŁ Assassin's Creed Shadows, odrzucając oryginalną historię i zamiast tego czyniąc Yasuke, tajemniczego czarnego sługę Nobunagi, głównym bohaterem.

Pisarz Ubisoftu, który pracował nad grą, twierdzi, że oryginalna historia była zupełnie inna. (Dzięki @MangaLawyer)

Zgadza się to z tym, co mówią mi pracownicy Ubisoftu: Ubisoft jest całkowicie zamknięty w DEI [Diversity, equity, and inclusion - różnorodność, równość i integracja - przyp. red.] i jest najbardziej opresyjnym studiem do pracy, ponieważ DEI jest wszędzie.

Sam Yasuke jest przypisem w historii Nobunagi. Nobunaga był zafascynowany kolorem jego skóry i był trzymał go jako służącego, dopóki Nobunaga nie został zdradzony i zabity. Yasuke walczył w tej bitwie, ale poddał się i został uwięziony. Niewiele o nim wiadomo, ale Ubisoft i tak zdecydował się na tę postać.

Część graczy nie tylko zwraca uwagę, że tworząc grę osadzoną w japońskich realiach wybrano czarnoskórego protagonistę, lecz podkreśla, że opisane dzieje Yasuke są owiane pewną tajemnicą. Mężczyzna afrykańskiego pochodzenia faktycznie zjawił się w Kraju Kwitnącej Wiśni w początkowej fazie japońskiego okresu Azuchi-Momoyama, ale jego życie nie zostało wnikliwie i dokładnie opisane.

Ubisoft wykorzystał sytuację, a niektórzy odbiorcy z Japonii bardzo ostro zareagowali na tę decyzję, ponieważ dotychczas Assassin's Creed w przynajmniej pewnym stopniu zachowywało wierność wydarzeniom historycznym. W innych grach z serii ludzie z tego miejsca i okresu byli zgodni z historią i różnymi kulturami.

Zobaczmy, jak dobrze zostanie przyjęty najnowszy, oszałamiający i odważny Assassin's Creed Shadows w Japonii. Jestem pewien, że wszystko będzie dobrze... omg

Ubisoft został nawet oskarżony o przywłaszczenie kulturowe.

Odbiór najnowszej gry wideo firmy Ubisoft, Assassin's Creed Shadows, wśród Japończyków.

Jeden z japońskich użytkowników powiedział: „Po raz pierwszy zrozumiałem, czym jest przywłaszczenie kulturowe”.

Mamy tu bardzo zróżnicowanych neokolonialistów

Źródło: Forbes

Komentarze (295)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper