Karty graficzne Intel Battlemage zadebiutują już w drugiej połowie 2024 roku

Technologie
568V
Intel Battlemage
Maciej Zabłocki | 02.04, 12:05

Nowe karty graficzne Intela o nazwie kodowej "Battlemage" powinny zadebiutować już w drugiej połowie 2024 roku. Tak wynika z listów przewozowych, które przypadkiem trafiły do sieci. 

To oznacza, że Intel dostarczy na rynek swoje najnowsze GPU dokładnie dwa lata po debiucie kart graficznych z rodziny "Alchemist". Listy przewozowe z informacją o układach z rodziny "Battlemage" to w zasadzie pierwsze, faktyczne potwierdzenie istnienia tych kart. To także oznacza, że GPU są już wysyłane do partnerów Intela, by przeprowadzić odpowiednie testy i zaprojektować autorskie warianty produktów. Z dużym prawdopodobieństwem można więc założyć, że ich premiera odbędzie się jeszcze w tym roku. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Zdjęcie listu przewozowego opublikował jeden z użytkowników platformy "X" o nicku "Momomo_us". Wynika z niego, że Intel dostarcza swoim partnerom dwa procesory graficzne z rodziny "Battlemage" oznaczone jako G10 i G21. Firma nadal planuje produkować GPU przeznaczone dla dwóch różnych segmentów. Tu mówimy o jednej karcie graficznej z najwyższej półki i jednym średniaku. Wygląda na to, że G10 zastąpi układy A750 i A770, a G21 będzie oferował zauważalnie wyższą wydajność od A380. 

Jakiś czas temu do sieci przedostały się wyniki z bazy danych benchmarku "SiSoft". Wynikało z nich, że obydwie karty graficzne Intela będą wyposażone w 12GB pamięci VRAM. Wcześniej dyrektor generalny firmy powiedział, że ich nowe GPU były testowane w laboratoriach już w styczniu tego roku. Według przecieków, układy Intel "Battlemage" zaoferują zauważalny wzrost wydajności w ray-tracingu, znacznie lepsze skalowanie i udoskonalone możliwości sztucznej inteligencji.

Intel już wcześniej komunikował, że zależy im na utrzymaniu bardzo korzystnego przelicznika wydajności per W, dlatego G10 nadal będą skalowane do maksymalnie 225W, a G21 do 150W. Nie da się ukryć, że konkurencja jest potrzebna, dlatego osobiście z niecierpliwością czekam, co Intel zaproponuje w drugiej połowie tego roku. Możliwe, że nowa architektura stanie się już realną konkurencją dla kart graficznych od AMD i NVIDIA, co zadziała z korzyścią dla wszystkich graczy. 

Źródło: ExtremeTech

Komentarze (16)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper