AMD RDNA4 trafi wyłącznie do kart graficznych ze średniej półki? Mamy nowe przecieki w tej sprawie

Technologie
611V
Radeon_karty graficzne
Maciej Zabłocki | 02.04, 11:33

W zeszłym roku pojawiły się pierwsze przecieki sugerujące, że nowa architektura opracowana przez AMD - RDNA4, nie trafi do GPU z najwyższej półki. Teraz mamy nowe przecieki w tej sprawie i one również nie napawają optymizmem. 

Chociaż AMD czy Intel regularnie dostarczają na rynek nowe, co raz to wydajniejsze karty graficzne, to na tym polu od wielu lat najlepiej radzi sobie NVIDIA. Pojawiły się właśnie kolejne plotki w sprawie tegorocznego debiutu architektury AMD RDNA4, na którą wielu graczy czeka z niecierpliwością. Wygląda na to, że firma wykorzysta RDNA4 wyłącznie w konsumenckich kartach graficznych ze średniej półki, zachowując największe i najpotężniejsze procesory dla rozwiązań sztucznej inteligencji. To w tym obszarze są znacznie wyższe marże i to tutaj ponoć AMD upatruje swojej szansy na gigantyczne zyski. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Użytkownik platformy X o nicku "All the Watts", który już wcześniej dostarczał sprawdzone przecieki, podzielił się właśnie nowymi informacjami o nadchodzących GPU "czerwonych". W przygotowaniu są układy Navi 48 i Navi 44. Nazewnictwo u AMD wyglądało wcześniej w ten sposób, że im niższa liczba układu, tym wyżej jest on klasyfikowany. W przypadku RDNA3 mieliśmy topowy układ Navi 31, ale o czymś takim, jak Navi 41 nie ma dzisiaj mowy. Według przecieków, najwydajniejsze GPU nowej generacji trafi do niższego segmentu od flagowego dziś Radeona RX 7900 XTX. Ma to być karta przeznaczona głównie do grania w rozdzielczości 1440p. 

Po rozszyfrowaniu powyższej zagadki wiemy, że Navi 44 to układ nieco wydajniejszy do Radeona RX 7600, ale słabszy niż Radeony RX 7800 XT i 7700 XT. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że będzie to karta przeznaczona do grania w rozdzielczości 1080p. To by oznaczało, że AMD, w przypadku kart nowej generacji, będzie celowało tylko w dwie rozdzielczości z dwoma segmentami swoich produktów. To niewątpliwie słaba wiadomość dla największych entuzjastów i osób, które oczekiwały wyrównanej walki na tym flagowym poziomie, w natywnym 4K.

Wiemy jednak, że to właśnie rozdzielczość 1080p pozostaje najpopularniejsza i największa baza graczy jest zainteresowania graniem w takiej jakości. AMD, co dość naturalne, chce w ten sposób zmaksymalizować zyski, odkładając na bok bezpośrednią walkę o najwydajniejsze konsumenckie GPU na świecie.

Źródło: ExtremeTech

Komentarze (10)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper