Elon Musk pozywa OpenAI i Altmana za zdradę i wielomiliardowy sojusz z Microsoftem

Technologie
2168V
Elon Musk
Łukasz Musialik | 01.03, 15:38

Elon Musk, współzałożyciel OpenAI, pozwał do sądu firmę zajmującą się sztuczną inteligencją i jej dyrektora generalnego Sama Altmana. Powodem jest naruszenie umów zawartych w 2015 roku, kiedy Musk pomagał tworzyć OpenAI jako organizację non-profit, która miała rozwijać AI dla dobra ludzkości, a nie zysku.

W pozwie złożonym w czwartek w San Francisco, prawnicy Muska zarzucili Altmanowi i innym założycielom OpenAI, że zmienili cel firmy na dążenie do zysków, co było sprzeczne z pierwotnym założeniem. Dodali też, że firma utrzymywała w tajemnicy projekt GPT-4, najbardziej zaawansowanego modelu AI, który stworzyła.

Dalsza część tekstu pod wideo

„OpenAI, Inc. zostało przekształcone w spółkę zależną o zamkniętym kodzie źródłowym de facto największej firmy technologicznej na świecie: Microsoftu. Pod nowym zarządem nie tylko rozwija, ale także udoskonala AGI, aby zmaksymalizować zyski dla Microsoftu, a nie dla dobra ludzkości”- napisali prawnicy Muska w pozwie przekazanym w czwartek do sądu w San Francisco.

Musk współfinansował OpenAI od 2015 roku, ale odszedł z zarządu w 2018 roku. Jest on także szefem producenta samochodów elektrycznych Tesla i firmy rakietowej SpaceX. W październiku 2022 roku kupił Twittera za 44 miliardy dolarów.

OpenAI jest twórcą ChatGPT, chatbota, który stał się najszybciej rozwijającą się aplikacją oprogramowania na świecie w ciągu sześciu miesięcy od premiery w listopadzie 2022 roku. Wywołało to powstanie konkurencyjnych chatbotów od Microsoftu, Alphabet i wielu startupów, które wykorzystały hype, aby zdobyć miliardy dolarów finansowania.

ChatGPT jest używany przez firmy do wielu zadań, od podsumowywania dokumentów po pisanie kodu komputerowego, co wywołało wyścig wśród gigantów technologicznych, aby wprowadzić na rynek własne oferty oparte na generatywnej AI.

Źródło: ft.com

Komentarze (20)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper