RDNA 4: AMD ma zamiar pobić rekord prędkości GPU?

Technologie
2540V
AMD
Łukasz Musialik | 12.02, 20:19

AMD pracuje nad nową generacją procesorów graficznych, które mają być oparte na architekturze RDNA 4. Według nieoficjalnych informacji, karty mają osiągać bardzo wysokie taktowania, nawet do 3,3 GHz. To oznaczałoby, że AMD znacznie przewyższyłoby konkurencję pod względem wydajności (bez podkręcania).

Informacje te pochodzą od znanego leakera Moore’s Law is Dead, który twierdzi, że ma dostęp do wewnętrznych dokumentów AMD. Z nich wynika, że inżynierowie AMD testują obecnie próbki inżynieryjne GPU RDNA 4, które mają trzy poziomy taktowania: 3,0 GHz, 3,15 GHz i 3,3 GHz. To o wiele więcej niż obecne karty RDNA 3, które nie przekraczają 2,8 GHz.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jednak nie należy się zbytnio ekscytować tymi liczbami, ponieważ są one tylko teoretycznymi możliwościami architektury, a nie gwarancją tego, co znajdziemy w finalnych produktach. AMD już wcześniej zapowiadało, że RDNA 3 będzie w stanie przekroczyć 3 GHz, ale żadna z kart tej generacji nie osiągnęła takiego wyniku. Możliwe, że AMD napotka na podobne problemy z RDNA 4, takie jak ograniczenia termiczne, energetyczne lub stabilnościowe.

RDNA 4 ma być oparte na procesie technologicznym 4 nm firmy TSMC, co ma zapewnić lepszą wydajność i efektywność energetyczną. AMD ma też wprowadzić rozwiązania, które mają zwiększyć ilość rdzeni i pamięci na jednym chipie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy AMD zaprezentuje swoje nowe karty, ale spekuluje się, że może to nastąpić jeszcze w tym roku.

Źródło: Youtube.com

Komentarze (67)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper