Osiągnięto „historyczne porozumienie” między reżyserami, a studiami w Hollywood. To koniec strajków?

Filmy/seriale
986V
DGA & Hollywood
Łukasz Musialik | 04.06, 20:15

Reżyserzy i hollywoodzkie studia doszli do wstępnego porozumienia w sprawie nowej trzyletniej umowy. Umowa obejmuje podwyżki płac i „76-procentowy wzrost zagranicznych tantiem dla największych platform”, podaje DGA. Porozumienie zostało zawarte w 33. dniu strajku scenarzystów i na cztery dni przed rozpoczęciem negocjacji SAG-AFTRA ze Związkiem Producentów Filmowych i Telewizyjnych – i na dwa dni przed poniedziałkowym terminem głosowania członków SAG-AFTRA za lub przeciw upoważnieniu do strajku. Obecna umowa związku ze studiami wygasa 30 czerwca.

W późnym oświadczeniu DGA powiedziało, że nowa umowa z AMPTP „osiąga przełomowe postępy w zakresie radzenia sobie z międzynarodowym wzrostem branży rozrywkowej i dokonuje znaczących zmian w kluczowych prawach ekonomicznych i twórczych, jednocześnie potwierdzając kluczową rolę reżyserów DGA i ich zespołów”. Wstępne porozumienie zostanie przedstawione Radzie Krajowej Związku do zatwierdzenia na specjalnym posiedzeniu zarządu zaplanowanym na 6 czerwca. Wtedy też zostaną ujawnione dalsze szczegóły umowy z AMPTP.

„Zawarliśmy naprawdę historyczną umowę”, powiedział Jon Avnet, przewodniczący Komitetu Negocjacyjnego DGA. Umowa zapewnia lepsze warunki dla każdego reżysera, asystenta reżysera, kierownika produkcji, zastępcy reżysera i kierownika sceny. Podczas negocjacji uwzględniono podwyżki płac, tantiem za streaming, praw co do wartości intelektualnych, a także zapewniono ochronę pracownikom przed możliwym szkodliwym wpływem sztucznej inteligencji na branżę. Członkowie DGA nie zostaną więc zastąpieni przez postęp technologiczny. 

Pracownicy m.in. otrzymają 5% podwyżki w pierwszym roku umowy, 4% w drugim roku i 3,5% w trzecim roku. Dodatkowe 0,5% na sfinansowanie nowego świadczenia z tytułu urlopu rodzicielskiego. Przełomowe wydaje się być także porozumienie potwierdzające, że AI nie jest osobą i że generatywna AI nie może zastąpić obowiązków wykonywanych przez ludzi.

Źródło: deadline.com

Komentarze (14)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper