RARBG zostało zamknięte. To „znak czasów” i „początek końca Torrentów”

Technologie
9140V
RARBG zostało zamknięte
Iza Łęcka | 01.06, 10:40

Platformy SVOD, dzięki którym możemy zapoznać się z najnowszymi filmami, serialami oraz dokumentami, pojawiają się niczym grzyby po deszczu, a kolejne wytwórnie oraz koncerny inwestują w dedykowane serwisy. Nie jest jednak żadnym zaskoczeniem, że jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja prezentowała się zgoła inaczej.

RARBG zostało założone w 2008 roku i przez wiele lat było jedną z najważniejszych stron dla użytkowników torrentów. Serwis przyciągał miliony odwiedzających, a wielu z nich doceniało pracę zespołu, który pomagał w udostępnianiu produkcji oraz dobieraniu właściwych napisów. Najnowszy komunikat twórców kończy jednak pewną erę.

Po 15 latach działalności RARBG zostało zamknięte. Zespół odpowiedzialny za witrynę udostępnił wiadomość, w której przedstawił kilka powodów zdecydowanego zakończenia działalności – okazuje się, że spora część ekipy musi mierzyć się z powikłaniami po COVID-19, koszty utrzymania witryny drastycznie wzrosły, nie bez znaczenia pozostaje także wojna między Rosją a Ukrainą. Jak potwierdzają twórcy, przedstawiciele serwisu znajdują się po obu stronach konfliktu.

Ostatnie 2 lata były dla nas bardzo trudne - niektóre osoby z naszego zespołu zmarły z powodu powikłań związanych z COVID-19, inne nadal cierpią z powodu skutków ubocznych, nie mogąc w ogóle pracować. Niektórzy walczą również w wojnie w Europie - PO OBU STRONACH. Inflacja sprawia, że nasze codzienne wydatki są nie do udźwignięcia. Dlatego nie możemy dłużej prowadzić tej strony bez ogromnych wydatków, których nie możemy już pokryć z własnej kieszeni. Po jednogłośnym głosowaniu zdecydowaliśmy, że nie możemy dłużej tego robić. Przepraszamy :( Żegnajcie.

RARBG był uważany za jeden z największych w historii serwisów torrentowych, w komentarzach dotyczących sprawy możemy przeczytać opinie, że jest to „znak czasów” i kolejny przykład powolnego umierania tej formy pozyskiwania produkcji.

Źródło: TorrentFreak.com

Komentarze (323)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper