Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 16.10.2014 16:15
PlayStation 4 posiada dwa razy mocniejszy procesor graficzny od Xboksa One?
3131V

PlayStation 4 posiada dwa razy mocniejszy procesor graficzny od Xboksa One?

Taki wniosek przedstawił Alexis Vaisse, główny programista w Ubisoft Montpellier, w trakcie swojej prezentacji na Game Developers Conference. 

Zacznijmy od tego, że według Vaisse’a obie konsole obecnej generacji mają bardzo słaby CPU (procesor na płycie głównej) i z tego powodu twórcy zastanawiają się, jak można przenieść symulację fizyki (w tym przypadku symulacji tkaniny) z CPU na GPU (procesor na karcie graficznej).

Warto tutaj wspomnieć, że Ubisoft stworzył specjalny system, który pozwala na odpowiednie odwzorowanie ruchu tkanin we wszystkich nadchodzących produkcjach francuskiej korporacji – Assassin's Creed: Unity, Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, Far Cry 4, Tom Clancy's The Division

Twórcy muszą „odciążyć” CPU, ponieważ wyniki tego procesora są bardzo słabe w przypadku PlayStation 4 i Xboksa One. Jak zobaczycie na poniższym zdjęciu nawet PlayStation 3 radzi sobie lepiej niż PlayStation 4.

Jednak po przeniesieniu zadania na GPU sytuacja jest odwrotna – PlayStation 4 radzi sobie zdecydowanie lepiej od Xboksa One, a obie konsole ósmej generacji w zasadzie deklasują swoich poprzedników. Trzeba przy tym zauważyć, że sprzęt Sony może pochwalić się dwukrotnie lepszym wynikiem niż urządzenie Microsoftu. 

Źródło: http://www.worldsfactory.net/2014/10/15/ps4-gpgpu-doubles-xb1-gpgpu-ubisoft-test

Tagi: CPU gpu PlayStation 4 Ubisoft Montreal xbox one