Jedna ładowarka do wszystkich smartfonów. Parlament Europejski wybrał standard

Technologie
3163V
USB-C
Wojciech Gruszczyk | 04.10, 13:50

Już w czerwcu informowaliśmy, że USB-C ma zostać oficjalnie „europejskim standardem” i nowe urządzenia mają wykorzystywać jedno złącze w smartfonach oraz tabletach. Jednak dopiero odbyło się ostateczne głosowanie w Parlamencie Europejskim.

602 europosłów zagłosowało za wprowadzeniem jednego standardu ładowarki i USB-C ma zostać w kolejnych latach wykorzystywane przez wszystkie urządzenia. Tylko 13 polityków było przeciwko wizji, a 8 wstrzymało się od głosowania.

W rezultacie wszystkie nowe urządzenia (smartfony, tablety, aparaty fotograficzne), które będą debiutować na rynku pod koniec 2024 roku mają korzystać z portu USB-C. To jednak nie koniec, ponieważ nowy standard będzie również obowiązywał w przypadku laptopów, ale tutaj producenci otrzymają czas na wprowadzenie nowości do wiosny 2026 roku.

Unia Europejska uważa, że jeden standard nie tylko ułatwi życie klientom, ale będzie to duża oszczędność dla użytkowników – według wyliczeń konsumenci wydają rocznie 250 mln euro na niepotrzebne ładowarki. Decyzja europosłów pozwoli podobno na ograniczenie „tysięcy ton elektrośmieci”.

Nowy standard musi zostać wprowadzony przez wszystkie korporacje, które chcą sprzedawać swój sprzęt w Europie – między innymi Apple będzie musiało przygotować smartfony z USB-C.

Źródło: Money.pl

Komentarze (198)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper