Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 28.08.2014 11:52
Nowe technologie: przejrzyste panele słoneczne przyszłością urządzeń mobilnych?
1841V

Nowe technologie: przejrzyste panele słoneczne przyszłością urządzeń mobilnych?

W zeszłym tygodniu pisaliśmy w "Nowych Technologiach" o przełomowych wynalazkach IBM, które planuje wdrożyć na rynek procesor przypominający swoją strukturą mózg. Taki chip jest bardzo energooszczędny. Idealnie pasowałby do niego patent naukowców z Michigan State University.

Czy niedługo będziemy mogli cieszyć się mobilnym sprzętem, zasilanym z małych baterii stale ładowanych przez energię słoneczną? To całkiem możliwe. Tradycyjne panele słoneczne są nieprzejrzyste i ciężko znaleźć dla nich miejsce np. na powierzchni smartfona. Naukowcy z Michigan State University zaproponowali inne rozwiązanie - panel słoneczny wbudowano bezpośrednio w platik, który zachowuje wysoki stopień przejrzystości. Taką powierzchnię można by stosować na powierzchni wyświetlaczy OLED lub LCD.

Odkrycie jest przełomowe, bo poprzednie takie "transparentne" panele zachowywały tylko niewielki stopień przejrzystości, albo zabarwiały przenikające przez nie światło. Richard Lunt, który przewodzi grupą wynalazców z Michigan, twierdzi, że jego technologia będzie mogła być wykorzystywana zarówno w oknach naszych domów, jak i przenośnych urządzeniach, takich jak smartfon, e-reader, konsola czy okulary.

Przejrzystość paneli słonecznych uzyskano dzięki technologii TLSC („transparent luminescent solar concentrator”). Dzięki temu patentowi światło ultrafioletowe i podczerwone kierowane jest do krawędzi plastikowej lub szklanej powierzchni, gdzie kumulują je cienkie paski konwencjonalnych komórek słonecznych. Jeśli przyjrzymy się blokowi plastiku, to można zauważyć właśnie na krawędziach czarne paski, które przemieniają światło w energię słoneczną.

Efektywność przemieniania światła w energię takiego rozwiązania nie jest na razie wysoka. To ok. 1%, ale naukowcy uważają, że wynik można zwiększyć do 5%. To powinno jednak pozwolić np. na kilkadziesiąt minut dodatkowej zabawy na kieszonsolce, albo na ładowanie urządzeń w domu przez duże powierzchnie szyb.

Naukowcy uważają, że technologia sprawdzi się nie tylko w budynkach, ale i w urządzeniach konsumenckich i zachowa przy tym atrakcyjny poziom cenowy.

źrodło

Tagi: badania naukowe handheldy nowe technologie smartfony technologie