Rosja sfinansowała grę o walkach z Polakami, ale twórcy wzięli pieniądze i przepadli

News
3486V
Rosja sfinansuje grę o walkach z Polakami. Inspiracją Ghost of Tsushima
Wojciech Gruszczyk | 04.07, 14:09

Rosjanie podobnie jak inne kraje inwestują w tworzenie patriotycznych projektów, wśród których nie brakuje gier. Jednak projekt studia Cyberia Unlimited wzbudzał kontrowersje szczególnie w naszym kraju, ponieważ deweloperzy chcieli stworzyć grę o wojnie polsko-rosyjskiej, ale najwidoczniej tytuł nie powstanie.

Smuta to action RPG opracowany przez Cyberia Unlimited, którego deweloperzy inspirowali się Ghost of Tsushimą i chcieli zaprezentować wojnę polsko-rosyjską rozgrywaną w latach 1609-1618. Akcja miała zaprezentować, jak rosyjski książę Jurij Miłosławski wraz z Dmitrijem Pożarskim i Kuźmą Mininem rozpoczęli wojnę z polskimi najeźdźcami, którzy zajęli Kreml.

Twórcy za pomocą Smuty powinni promować patriotyzm wśród rosyjskiej młodzieży i choć zespół otrzymał 260 mln rubli (ponad 21 mln zł) na zrealizowanie projektu, to prawdopodobnie tytuł nigdy nie powstanie.

Jak podaje serwis belsat.eu, deweloperzy pod koniec maja otrzymali pieniądze, a dyrektor generalny wystąpił na forum ekonomicznym w Peterspurbug, ale następnie zespół przestał publikować jakiekolwiek informacje. Studio istnieje podobno od siedmiu lat, ale w tym czasie nie opracowało żadnej gry i stworzyło jedynie prostą stronę, która od czterech lat nie była aktualizowana.

Teraz jednak witryna przestała działać, firma usunęła swój profil w sieci społecznościowej VK.com i w zasadzie deweloperzy przepadli.

Rosjanie uważają, że twórcy „zacierają ślady” o swoim istnieniu, ale po nagłośnieniu sprawy zaczęły pojawiać się sprzeczne komunikaty, według których autorzy tak naprawdę jeszcze nie otrzymali pieniędzy i projekt może powstać – choć można odnieść wrażenie, że ktoś chce po prostu zmniejszyć skalę skandalu.

Źródło: Polskigamedev

Komentarze (69)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper