Coraz mniejszy popyt na hardware. Ceny kart graficznych i pamięci DRAM spadną w drugiej połowie 2022 roku

Gry
1562V
NVIDIA
Bartosz Dawidowski | 21.06.2022, 11:17

Wciąż napływają do nas mało wesołe wieści dotyczące zaopatrzenia sklepów w konsole, np. o tym, że przez cały 2022 rok będą występować problemy z dostępnością Xbox Series X, co ostatnio zapowiedział dyrektor finansowy Microsoftu. Na szczęście z rynku PC płyną optymistyczne sygnały.

Przede wszystkim zaczęły tanieć high-endowe karty graficzne. Zapewne w związku z krachem na rynku kryptowalut, co sprawia, że ich „kopanie” z pomocą potężnych GPU staje się mniej opłacalne. Serwis Tom’s Hardware napisał ostatnio, że ceny kart graficzny spadły o 15% tylko w maju 2022 roku. Dziś pojawił się kolejny pozytywny sygnał (z punktu widzenia konsumentów). Okazuje się, że niedługo zmniejszą się ceny pamięci DDR5 i DDR4.

Analitycy z TrendFordce przyjrzeli się rynkowi pamięci DRAM. Okazuje się, że zaopatrzenie w te komponenty wzrosło wyraźnie w ostatnich miesiącach. Obecnie istnieje zdecydowanie większa podaż, niż popyt na DRAM typu DDR4 i DDR5. Coraz więcej sklepów ma mieć problemy z niesprzedanymi, powiększającymi się zapasami DRAM w magazynach. W związku z tym TrendForce spodziewa się obniżki cen hardware’u tego typu nawet o ok. 8% w drugiej połowie 2022 r.

Informacja dotyczy nie tylko rynku PC, ale również smartfonowych układów. Na tym polu analitycy z TrendForce również obserwują w ostatnich miesiącach wyraźne osłabienie popytu. Klienci mogą zatem spodziewać się obniżek cen smartfonów w drugiej połowie 2022 roku.

Źródło: https://wccftech.com/ddr5-ddr4-dram-prices-to-drop-by-up-to-8-due-to-inflation-russian-ukrainian-war-crisis/ https://www.digitaltrends.com/computing/gpu-prices-are-falling-below-msrp-due-to-the-crypto-crash/

Komentarze (62)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper