Rosja sfinansuje grę o walkach z Polakami. Inspiracją Ghost of Tsushima

Gry
2779V
Rosja sfinansuje grę o walkach z Polakami. Inspiracją Ghost of Tsushima
Iza Łęcka | 27.05.2022, 09:56

Siberia Limited podejmie się nowego projektu, którego celem jest krzewienie patriotyzmu wśród rosyjskiej młodzieży. Gra Smuta przedstawi historię wojny polsko-rosyjskiej, do której doszło na początku XVII wieku.

Gry wideo to potężne medium, które od lat przenika do świadomości wielu odbiorców i bezsprzecznie może wpłynąć na rozpowszechnianie wiedzy historycznej i takich wartości jak patriotyzm. Szczytne założenia przyświecały także Kremlowi, który już na początku tego roku przedstawił rządowy program, którego przebieg nadzoruje Alexander Khinshtein, szef Komitetu Polityki Informacyjnej. Na dotacje może liczyć Siberia Limited.

Dalsza część tekstu pod wideo

Studio przygotuje grę action RPG zatytułowaną Smuta, która będzie bazować na powieści historycznej autorstwa Michaiła Zagoskina „Jurij Miłosławski, czyli Rosjanie w 1612 roku” i opowie o wojnie polsko-rosyjskiej rozgrywającej się w latach 1609-1618, w której Polacy byli najeźdźcą.

Wydarzenia będą przedstawiać losy państwa w trakcie tzw. Wielkiej Smuty, czyli okresie bezkrólewia po śmierci cara Fiodora Rurykowicza – w tym czasie polskie wojska na około 2 lata przejęły Moskwę. Wśród bohaterów produkcji będą Dmitrij Pożarski oraz Kuźma Minin, którzy zorganizowali pospolite ruszenie przeciwko Polakom, zatrzymując oddziały hetmana Jana Chodkiewicza.

W wywiadzie dla gazety Kommiersant Aleksiej Kopciew, współzałożyciel Siberia Limited, podkreśla, że ogromną inspiracją dla twórców była gra Sucker Punch Ghost of Tsushima, w której samurajowie również próbowali przeciwstawić się wrogim wojskom.

„U nas będzie podobny motyw walki niewielkiej liczby patriotów, którym udało się pokonać wojska polskie”.

Smuta w około 75% zostanie sfinansowana przez rosyjskie władze w ramach specjalnego funduszu wspierającego branżę, którego budżet opiewa na 7 mld rubli (ok. 500 mln złotych). Głównym założeniem dofinansowanych projektów ma być krzewienie „prawdziwych wartości: patriotyzmu, zainteresowanie historią kraju i umiejętność prawidłowej oceny sytuacji politycznej”. Na produkcję zostanie przeznaczone około 260 mln rubli.

Źródło: Belsat.eu

Komentarze (120)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper