Szkoła Wiedźminów zostanie zamknięta przez kontakty pracownicy z Ordo Iuris. CD Projekt RED wycofuje licencję

News
12847V
Wiedźmin
Iza Łęcka | 25.05, 12:22

Tworzona przez Agencję artystyczno-eventową 5 Żywiołów Szkoła Wiedźminów niebawem przestanie istnieć. Już kilka miesięcy temu polskie studio rozwiązało umowę z organizatorami – najprawdopodobniej powodem przerwania wieloletniej współpracy jest związek jednej z pracownic z działaniami Ordo Iuris.

Uniwersum wiedźmińskie stworzone przez Andrzeja Sapkowskiego jest bez wątpienia marką o ogromnej popularności – na jego rozgłos bezsprzecznie wpływ miały gry CD Projekt RED, a od kilku lat także działalność Netflixa, który nie tylko rozwija serial poświęcony przygodom Geralta, ale dodatkowo inwestuje w poboczne produkcje.

Do propozycji, które czerpały z potencjału Wiedźmina, należała Szkoła Wiedźminów kreowana przez Agencję artystyczno-eventową 5 Żywiołów na mocy licencji wydanej przez polskie studio deweloperskie. Podczas różnych edycji trwających kilka dni eventów bazujących na motywie LARPA uczestnicy wcielali się w wybranych przez siebie bohaterów żyjących w fantastycznym świecie. W trakcie imprez brali oni udział w lekcjach łucznictwa, treningach sztuki przetrwania czy zajęciach alchemii. Pod okiem wykwalifikowanego personelu mogli usłyszeć historie potworów czy bitew, jakie rozgrywały się w uniwersum.

Okazuje się jednak, że Witcher School będzie musiało zakończyć działalność. Jak wskazuje serwis Eurogamer, CD Projekt RED trzy miesiące temu zerwał współpracę z agencją. Choć powody wydają się niejasne, jest całkiem prawdopodobne, że głównym z nich było powiązanie jednej z pracownic przedsiębiorstwa z Ordo Iuris, czyli z katolicką organizacją przeciwną aborcji, która wielokrotnie przedstawiała swoje homofobiczne stanowiska i systematyczne wpływała na pogorszenie się stanu praw reprodukcyjnych kobiet w Polsce.

Ania Wawrzyniak, bo o niej mowa, jest żoną założyciela agencji Dastina Wawrzyniaka i pracowała dla przedsiębiorstwa w latach 2017-2019 w zakresie pomocy prawnej. W ostatnim czasie, zajmując się kwestiami prawnymi w Ordo Iuris, wykonywała ekspertyzy dotyczące dwóch tematów - prawnych mechanizmów wprowadzenia i egzekwowania obowiązku szczepień i możliwych konsekwencji jego niewypełnienia oraz projektu ustawy wprowadzającej penalizację dokonania przez kobietę nielegalnej aborcji. Choć przedstawiciele 5 Żywiołów podkreślają, że mamy do czynienia z przestrzenią prywatną ich pracownicy, te tłumaczenia najwyraźniej nie przemówiły do włodarzy CD Projekt RED, którzy przerwali współpracę z firmą. Bez licencji kolejne edycje Szkoły Wiedźmina nie będą mogły być organizowane.

„Niestety takie stanowisko nie zostało zaaprobowane przez naszego strategicznego partnera CD PROJEKT RED, który w trybie natychmiastowym odebrał nam licencję do Witcher School z trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowy. Dlatego właśnie edycje wiosenne WS, które odbędą się w zapowiadanych wcześniej terminach, będą ostatnimi edycjami naszego larpa. Straty spowodowane pandemią oraz wypowiedzenie umowy to ciężar, który najprawdopodobniej zakończy się bankructwem firmy” - możemy przeczytać w oświadczeniu 5 Żywiołów zamieszczonym na profilu w mediach społecznościowych.

Dziennikarze Eurogamera nawiązali kontakt z polskim studiem i uzyskali potwierdzenie, że dalsze kontakty z agencją nie będą możliwe. Twórcy gier przedstawili szereg powodów powstałej sytuacji, lecz nie odnieśli się bezpośrednio do kwestii katolickiej organizacji.

„W lutym podjęliśmy decyzję o zakończeniu współpracy z organizatorami Witcher School. A teraz zakończył się trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy – potwierdził przedstawiciel CD Projekt RED.

Nie od dzisiaj wiadomo, że polska korporacja dąży do zapewnienia jak najlepszych warunków pracy swoim specjalistom - mając na uwadze równość, niezależnie od płci, orientacji seksualnej czy religii. Wielokrotnie informowaliśmy o inicjatywach CD Projektu mających na celu wspieranie kobiet w branży gier.

Źródło: Eurogamer

Komentarze (341)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper