Rosja stworzy własną Wikipedię. Władimir Putin zapewni tylko „wiarygodną wiedzę”

Technologie
2320V
Władimir Putin i wikipedia
Wojciech Gruszczyk | 06.05, 17:30

Twórcy Wikipedii nie zareagowali na prośby i groźby rosyjskiego rządu dotyczące zmian informacji związanych z inwazją Rosji na Ukrainę, więc Władimir Putin oficjalnie w negatywnych słowach wypowiedział się na temat internetowej encyklopedii. W dodatku specjaliści gromadzą wiedzę, by przygotować alternatywę.

1 marca rosyjski Roskomnadzor zażądał od Wikipedii usunięcia treści dotyczących inwazji Rosji na Ukrainę. Właściciele encyklopedii odmówili, więc 31 marca Rosjanie zagrozili wystosowanie kary dla Fundacji Wikimedia w wysokości 4 mln rubli (około 61 000 dolarów), ponieważ strona ma „dezinformować” rosyjską społeczność.

Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że Rosjanie nie nazywają wojny na Ukrainie „wojną” oraz „inwazją”, a wykorzystywanie tych słów w kraju Władimira Putina w temacie trwającego ponad 70 dni ataku jest karane grzywną lub nawet więzieniem.

W konsekwencji Władimir Putin podczas ostatniego wywiadu w kilku słowach skrytykował Wikipedię:

„Oczywiście, obiektywna, ważna, dogłębna informacja, a nawet pięknie, z talentem przedstawiona, jest bardzo poszukiwana, ponieważ nie można korzystać wyłącznie z Wikipedii. Sami wiemy, jaka jest jakość tych informacji. Kiedy pojawiają się utalentowani ludzie, którzy są profesjonalistami i których opinii można zaufać, to oczywiście jest to bardzo wiele warte. To jest jak encyklopedia, tylko na żywo”.

Słowa prezydenta Rosji miały głębszy powód, ponieważ okazuje się, że Maxim Dreval (dyrektor generalny Stowarzyszenia Wiedzy) potwierdził w rozmowie z Putinem powstanie „bazy wiedzy”, która pod wieloma względami jest podobna do Wikipedii, ale będzie zawierać „tylko wiarygodne dane”, a jej autorami będą „autoryzowane osoby”.

Maxim Dreval zasugerował również zwiększenie treści edukacyjnych na temat kraju w rosyjskich kanałach telewizyjnych, na co zgodził się Władimir Putin.

Źródło: republicworld

Komentarze (106)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych