Square Enix sprzedało studia za 300 mln dolarów, by wejść w blockchain, SI i chmurę. Ujawniono zatrzymane IP

Gry
3282V
Yosuke Matsuda Square Enix
Iza Łęcka | 02.05.2022, 09:12

Japoński producent i wydawca poinformował o sprzedaży zachodnich studiów, jednocześnie przedstawiając jeden z celów tak śmiałego posunięcia. Wśród wielu obserwatorów branży suma transakcji opiewająca na 300 mln dolarów została bezceremonialnie określona mianem „kradzieży”, lecz okazuje się, że SE ma o wiele większe plany i preferuje rozszerzać swoją działalność o nowe obszary rynku, niż skupiać się na zachodnich grach.

Embracer Group ogłosiło spore przejęcie, które wprawiło w osłupienie dosłownie wszystkich. Od pewnego czasu można było natrafić na zakulisowe doniesienia, według których Square Enix chce się pozbyć zachodnich studiów, więc umowa nie jest dużą niespodzianką, jednak kwota na poziomie 300 mln dolarów wywołała ogromne poruszenie.

Square Enix wydało oświadczenie dotyczące transakcji, w którym Yosuke Matsuda (prezes firmy) potwierdza, że celem sprzedaży jest przystosowanie się do współczesnych realiów branży.

„Transakcja ma pomóc Spółce w dostosowaniu się do zmian zachodzących w globalnym środowisku biznesowym poprzez bardziej efektywną alokację zasobów, co zwiększy wartości korporacyjne poprzez przyspieszenie rozwoju głównych obszarów działalności Spółki w dziedzinie rozgrywki cyfrowej. Ponadto, transakcja umożliwia rozpoczęcie nowych przedsięwzięć poprzez inwestycje w takie dziedziny jak blockchain, SI i chmura. Posunięcie to opiera się na polityce optymalizacji struktury biznesowej, którą Spółka określiła w ramach średnioterminowej strategii biznesowej ogłoszonej 13 maja 2021 roku”.

Na początku roku Japończycy zapowiedzieli, że zamierzają zdecydowanie wejść na rynek NFT i blockchain - decyzja spotkała się z mocną krytyką ze strony graczy, w przeciwieństwie do reakcji inwestorów, którzy z zadowoleniem przyjęli świeży plan działania. Możemy podejrzewać, że firma pozbyła się zachodnich studiów i IP, by skupić uwagę oraz środki na innych dziedzinach.

Dodatkowo Square Enix poinformowało, że nieustannie będzie zajmować się trzema zachodnimi markami: Just Cause (Avalanche Studios), Outriders (od polskiego People Can Fly) i Life is Strange (rozwijane przez Dontnod Entertainment).

Źródło: Square Enix

Komentarze (92)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper