Gran Turismo Sophy zaprezentowane. Sony pokazuje „zapierający dech w piersiach” projekt

Gry
5893V
Gran Turismo Sophy
Wojciech Gruszczyk | 09.02.2022, 17:42

Sony SI, Polyphony Digital i Sony Interactive Entertainment właśnie zaprezentowały „przełom w dziedzinie sztucznej inteligencji” zatytułowany Gran Turismo Sophy (GT Sophy). Firma zaprezentowała technologię, która ma zapewnić graczom wyjątkowe wrażenia.

Sony kilka dni temu zapowiedziało wielką prezentację i właśnie pokazano Gran Turismo Sophy – jest to „pierwszy SI o nadludzkich zdolnościach, który prześcignął najlepszych kierowców świata” w Gran Turismo Sport na PlayStation 4.

Dalsza część tekstu pod wideo

„GT Sophy to autonomiczny agent sztucznej inteligencji, wyszkolony z wykorzystaniem nowej platformy głębokiego uczenia się przez wzmocnienie, opracowanej we współpracy Sony AI, PDI i SIE. Każda z grup przyczyniła się do sukcesu projektu, łącząc wiedzę z zakresu podstawowych badań i rozwoju sztucznej inteligencji, hiperrealistyczny symulator wyścigów samochodowych oraz infrastrukturę do szkolenia sztucznej inteligencji na masową skalę”.

Gran Turismo Sophy to SI, które zostało wyszkolone, by podczas rozgrywki móc konkurować z najlepszymi kierowcami na świecie. Twórcy sztucznej inteligencji podczas pracy skupili się na trzech obszarach:

  1. Kontrola samochodu wyścigowego: Głębokie zrozumienie dynamiki samochodu, linii wyścigowych i precyzyjnych manewrów, aby pokonać wymagające tory.
  2. Taktyka wyścigowa: Umiejętność podejmowania decyzji w ułamku sekundy w odpowiedzi na szybko zmieniające się sytuacje na torze. GT Sophy pokazała mistrzostwo w taktykach, takich jak mijanie w ślizgu, mijanie poprzeczne, a nawet niektóre manewry defensywne, takie jak blokowanie.
  3. Etykieta wyścigów: Niezbędna dla zachowania fair play, GT Sophy musiała stosować się do wysoce wyrafinowanych, ale nieprecyzyjnie określonych zasad sportowej rywalizacji, w tym unikania kolizji i respektowania linii jazdy przeciwnika.

Sony potwierdziło, że Gran Turismo Sophy będzie wykorzystywane w „przyszłych odsłonach serii Gran Turismo”, by zapewnić graczom wyjątkowe wyzwania. SI wygrało z najlepszymi kierowcami na świecie:

„Sony SI przetestowało możliwości GT Sophy, ścigając się z czterema najlepszymi na świecie kierowcami Gran Turismo w dwóch wyścigach Race Together 2021 Challenge, które odbyły się 2 lipca 2021 r. i 21 października 2021 r. Wprowadzając ulepszenia do agenta na podstawie wyników pierwszego wyścigu, GT Sophy przewyższała najlepszych ludzkich kierowców GT zarówno w wyścigach na czas, jak i w certyfikowanym przez FIA wyścigu w formacie Mistrzostw Gran Turismo podczas drugiego wydarzenia w październiku”.

Tak o SI wypowiedział się Kenichiro Yoshida, prezes, prezydent i dyrektor generalny Sony Group Corporation:

„Celem Sony jest 'wypełnić świat emocjami, dzięki sile kreatywności i technologii', a Gran Turismo Sophy jest tego doskonałym ucieleśnieniem. Ta współpraca, w ramach której stworzyliśmy SI dla graczy, jest naprawdę wyjątkowa dla Sony jako firmy zajmującej się kreatywną rozrywką. Sygnalizuje znaczący skok w postępie AI, a jednocześnie oferuje lepsze doświadczenia fanom GT na całym świecie”.

 

 

 

 

 

 

 

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Gran Turismo 7.

Źródło: Sony

Komentarze (112)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper