Patryk Jankowski Patryk Jankowski 28.03.2014 18:01
Square Enix twierdzi, że model abonamentowy ma się całkiem dobrze
494V

Square Enix twierdzi, że model abonamentowy ma się całkiem dobrze

Naoki Yoshida, producent Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, która jest przedstawicielem gatunku MMORPG, wypowiedział się na temat modelu biznesowego gry. Jego zdaniem abonament nadal jest ciekawą alternatywą w tym gatunku gier wideo.

Dla wielu twórców gier MMO model biznesowy free-to-play jest swoistym panaceum na problemy finansowe. Kilka deweloperów, którzy nie byli wstanie utrzymać abonamentu przez dłuższy okres, przeszli właśnie na taki model rozgrywki. Do tego grona nie ma zamiaru dołączyć Square Enix, który również zastosował abonament w wyżej wymienionej produkcji. 

Na temat finansowy wypowiedział się Naoki Yoshida, producent Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, który uważa za błąd, spoglądanie tylko na pierwsze miesiące po premierze gry. Model free-to-play łatwo jest wstanie skusić potencjalnych graczy, ale ma również problemy z dostarczaniem zawartości i utrzymaniem stabilnej ilości graczy. Nie wszyscy wykazują ochotę inwestowania w gry oparte o ten model biznesowy. Oto co Yoshida powiedział w tej sprawie serwisowi GamesIndustry:

''Wiele gier ocenianych jest przez pryzmat pierwszych kilku miesięcy i liczbę opłacanych subskrypcji, a to w mojej opinii błędne myślenie. Twórcy szybko się zniechęcają, nie widzą intratności podjętych decyzji i za szybko przechodzą w model free-to-play. Ludzie podejmują błędne, pochopne decyzje, aby gonić za użytkownikami''

Final Fantasy XIV: A Realm Reborn to czternasta odsłona serii, która pierwotnie została wydana na rynku komputerów osobistych. Dopiero po restarcie i odświeżeniu marki, trafiła ona również do właścicieli PlayStation 3. Może wśród Was znajdują się aktywni gracze A Realm Reborn? Jak oceniacie ten tytuł, czy model abonamentowy mu służy?

Tagi: