Roger Żochowski Roger Żochowski 20.03.2014 14:19
CryEngine, silnik napędzający Ryse, dostępny za darmo i dla każdego - Pokaz mocy z GDC
1141V

CryEngine, silnik napędzający Ryse, dostępny za darmo i dla każdego - Pokaz mocy z GDC

To już druga ciekawa wiadomość o silnikach napędzających gry w dniu dzisiejszym. Rano Zax informował o debiucie Unreal Engine 4, teraz dowiadujemy się, że Crytek postanowił udostępnić swój silnik wszystkim chętnym. 

Niemiecka firma mająca na swoim koncie takie tytuły jak Crysis czy Ryse poinformowała, że rusza z programem Engine-as-a-Service (EaaS), dzięki któremu niezależni deweloperzy będą mogli wejść w posiadanie silnika CryEngine. Aby korzystać z niego komercyjnie wystarczy miesięczna opłata w wysokości 9,90 euro. Oczywiscie cena ta dotyczy tylko jednego użytkownika, jednak wnosząc taką opłatę deweloper dostaje wszelkie dostępne narzędzia, pomoc techniczną i może zabrać się za tworzenie "kolejnego Ryse". 
 
Program ruszy już w maju i będzie na bieżąco usprawniany. Firma nie zamierza też pobierać żadnych opłat od sprzedanych gier, które korzystać będą z jej programu. Crytek przygotował też wersję darmową silnika, która wprawdzie nie będzie tak często aktualizowana jak płatna i można ją wykorzystywać tylko w niekomercyjnych celach, ale pewnie znajdzie się niejeden domorosły amator tworzenia gier, który zapragnie spróbować swoich sił. 
 
Dla porównania Epic oferuje swój najnowszy silnik w cenie 19 euro miesięcznie, jednak nalicza także 5% marzę od sprzedanych gier. Poniżej możecie zobaczyć próbkę mocy nowego silnika Crytek prosto z trwającego Game Developers Conference.Tagi: