redakcja PPE redakcja PPE 17.12.2013 13:29
PPE 2.1 - świąteczna paczka dodatków!
1568V

PPE 2.1 - świąteczna paczka dodatków!

Witamy! Ostatni raz newsa podobnej treści pisaliśmy niespełna 8 miesięcy temu, gdy 22 kwietnia startowało PPE 2.0. Niezmiernie miło nam poinformować, że zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami (acz z lekką obsuwą, za którą przepraszamy) nadszedł czas na rozbudowanie PPE o dodatkowe funkcje, o których często wspominaliście. Wierzymy, że zaproponowane nowości pozwolą Wam jeszcze milej spędzać czas na portalu!

[roz]Nim przejdziemy do przeglądu nowości, jesteśmy winni Wam przeprosiny w temacie wersji mobilnej, która na pewno będzie, ale jeszcze nie w tej porcji dodatków. Przygotowanie satysfakcjonującej nas odsłony mobilnej PPE (czyli czegoś, co nie będzie tylko zbiorem linków do newsów, ale pozwoli na korzystanie z licznych funkcji portalu), wymaga bardzo dużo czasu, a tego czasami po prostu brakuje. Nie ukrywamy także, iż zależy nam na maksymalnym dopieszczeniu obecnej wersji, aby możliwie najefektywniej móc wykorzystać ją do przygotowania wersji mobilnej. Ponadto przygotowujemy również zmiany w Levelomanii, ale te pojawią się już po zakończeniu obecnego miesiąca, aby nie mieszać w aktualnej "rozgrywce". 

Prace nad pierwszą tak dużą porcją dodatków zajęły nam sporo czasu, ale wierzymy, że te wszystkie - większe i mniejsze - nowości, sprawią, iż czas spędzony na PPE będzie dla Was jeszcze przyjemniejszy niż dotychczas. Nie przedłużając - zapraszamy do lektury miniprzewodnika, w którym przedstawiamy PPE w wersji 2.1.

Nim zaczniecie lekturę, sugerujemy odświeżenie strony przy pomocy kombinacji CTRL + F5. 
 

ZMIANY WIZUALNE
 

Na pierwszy ogień idą zmiany i dodatki wizualne. 

 • polska flaga w Premierach - ten drobny dodatek pozwoli Wam szybciej sprawdzić, czy premiera danej gry obejmuje również Polskę.

 • nowy wygląd cytatów - tutaj komentarz zbędny :).

 • galeria zdjęć widoczna na stronie głównej - rozwiązanie to znane jest osobom, które pamiętają je ze starej odsłony PPE. Na stronie głównej i w Newsroomie pokazane są, jeśli zostały dodane do newsa, zdjęcia z galerii. Dzięki temu możecie przejrzeć materiał foto od razu z poziomu strony głównej lub sekcji newsów. 

 • nowy wygląd oceniaczki - nasz werdykt przeszedł lekki lifting. Pojawiła się okładka recenzowanej gry, ponadto nie będzie już problemu z ucinanym komentarzem autora. 

 • zakładka Oceny w Społeczności i boksie Osiągnięć - w Społeczności znajdziecie nową zakładkę, w której umieściliśmy ostatnio dodane oceny użytkowników. Wraz z pojawieniem się tej zakładki, rozbudowaliśmy również box Ostatnie osiągnięcia (teraz jako Osiągnięcia i oceny), który pokazuje, obok osiągnięć, także ocenione gry.

 • box Najnowsze newsy - w rozwinięciu newsa znajdziecie teraz w prawej kolumnie box Najnowsze newsy, dzięki któremu macie pod ręką wszystkie najnowsze wiadomości opublikowane na stronie głównej.
 • ikony społecznościowe - znane Wam ikony społecznościowe (Facebook, G+) zostały teraz przeniesione na lewą stronę. 
   

KOMENTARZE I DYSKUSJE
 

Również sekcja komentarzy doczekała się zmian. Podziękowania należą się w dużej mierze Wam, bo niektóre rozwiązania to wynik Waszych pomysłów. Co nowego?

 • możliwość obserwacji komentarzy/dyskusji/profilów - uczestniczycie w wymianie zdań i chcecie być na bieżąco? Dodajcie dyskusję do Obserwowanych i czekajcie na powiadomienia o nowych komentarzach. Obserwować możecie komentarze, dyskusje w Encyklopedii oraz profile innych userów. Listę obserwowanych materiałów znajdziecie w nowo powstałej zakładce w swoim profilu
 • sortowanie komentarzy - opcja umożliwia posortowanie komentarzy po najlepszych (najwięcej plusów), najgorszych (najwięcej minusów) i domyślnie (według daty dodania).

 • podgląd plusów i minusów - interesuje Cię, kto i jak ocenił Twój komentarz (lub chcesz sprawdzić ocenę innej wypowiedzi)? Wystarczy, że klikniesz kursorem na wynik komentarza i... gotowe.

 • przycisk Zgłoś - przy każdym komentarzu, obok Opowiedz i Cytuj, pojawił się przycisk Zgłoś. Uważasz, że któryś komentarz narusza zasady PPE? Zgłoś to nam, a nasza moderacja zdecyduje o dalszych krokach.
 • przesuwane okno komentarza - koniec problemów ze statycznym oknem, które przysłaniało treść komentarzy. Teraz można dowolnie przesuwać polem do wpisywania wiadomości.
 • edycja komentarza - zwiększyliśmy czas edycji do 10 minut.[/roz][roz]
   

ENCYKLOPEDIA, RECENZJE I BLOGI
 

Sporo zmian zaszło również w Blogach, a także Encyklopedii i Recenzjach. Cieszy nas, że pomysł z blogami i Waszymi recenzjami się spodobał i praktycznie nie ma dnia, aby nie pojawiły się nowe notki. 

 • system ocen w blogach i recenzjach - znany Wam system ocen komentarzy (tzw. "łapki") zaimplementowaliśmy także w recenzjach i blogach. Opcję znajdziecie na końcu danej recenzji i notki (oceny dotyczą zarówno materiałów redakcyjnych, jak i dodawanych przez Was). Z czasem rozważymy rozszerzenie systemu ocen o kolejne działy. 
 • sortowanie recenzji i blogów - w związku z systemem ocen, postanowiliśmy również wprowadzić systemy sortowań, które ułatwią Wam znalezienie np. najlepszego lub najpopularniejszego (bateria) materiału. 

 • Chcę zagrać i recenzje z poziomu Encyklopedii - na karcie gry w Encyklopedii pojawił się przycisk Napisz recenzję - funkcjonalność ta pozwoli Wam z miejsca napisać recenzję wybranej gry, bez konieczności przebijania się przez system recenzji w profilu. Jeśli zaś chodzi o Chcę zagrać, to mamy tu do czynienia ze swoistą "listą życzeń". Wystarczy, że zaznaczycie wybraną grę, aby trafiła ona do nowej zakładki w Waszym profilu. System powiązany jest ze znamy Gram/Mam - jeśli zaznaczycie ten znacznik, to automatycznie nie skorzystacie z Chcę zagrać. Natomiast mając zaznaczone Chcę zagrać i klikając Gram/Mam, wybrany tytuł przejdzie z "listy życzeń" do gier, które już macie. 

 • usuwanie komentarza z notki - autorom wpisów blogowych udostępniliśmy możliwość usuwania komentarzy ze swoich wpisów. Uznaliśmy, iż blog jest autorskim projektem danego użytkownika, więc powinien mieć możliwość moderacji komentarzy swojej notki. 
 • limit znaków dla pojedynczej notki - wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, zdecydowaliśmy się wprowadzić dolny limit znaków - od teraz publikowane notki muszą mieć minimum 300 znaków, co, mamy nadzieję, wyeliminuje często krótkie notki, które służyły jedynie nabijaniu osiągnięć. 
 • rotator w Blogach - po wejściu w dział z blogami zauważycie (bo trudno nie zauważyć :)), że pojawił się tam rotator znany z innych sekcji PPE. O pojawieniu się notki w rotatorze, decyduje redakcja. 
 • blogi i recenzje na stronie głównej - ostatnią nowością z tej sekcji jest opcja, która pozwoli redakcji na umieszczanie wybranych blogów i recenzji użytkowników na stronie głównej PPE. Chcemy w ten sposób docenić autorów, którym ciężko przebić się ze swoimi, często dobrymi, tekstami z sekcji recenzji użytkowników czy blogów. O tym, który wpis trafi na stronę główną, decyduje redakcja. 
   

PROFIL UŻYTKOWNIKA
 

Przy okazji PPE 2.1 nie mogło się obejść oczywiście bez dodatków w profilu użytkownika. 

 • prywatne wiadomości - jedna z kluczowych nowości, które pojawiły się na PPE. Powtarzaliście często, że brakuje Wam możliwości kontaktu z innym użytkownikiem/użytkownikami - od teraz macie możliwości skorzystania z wewnętrznej poczty PPE. System jest bardzo prosty - przy awatarze na górze pojawił się link do Wiadomości, który będzie Was również informował o tym, gdy ktoś do Was napisze. Wiadomość możecie wysłać z poziomu skrzynki, jak również z poziomu profilu usera (pojawił się tam link "wyślij wiadomość"). 

 • "czarna lista" - w swoim profilu odnajdziecie również zakładkę z listą ignorowanych userów. Jak działa system? Wystarczy, że z rozwijanej listy wybierzecie interesujący Was nick. Efekt? W komentarzach wszystkie wpisy tego autora będą ukryte (bez względu na ilość plusów/minusów). Ponadto ignorowany użytkownik nie będzie mógł wysłać Wam prywatnej wiadomości (ani Wy jemu).

 • filtrowanie gier w profilu - filtrowanie, które znacie z Encyklopedii, umieściliśmy również w Waszych profilach. Chcesz sprawdzić, jak oceniłeś gry na PS3? A może interesuje Cię, jakie gry na Xboksa 360 ma w swojej kolekcji Twój znajomy? Teraz wystarczy ustawić filtr i... gotowe. 
 • statystyki użytkownika - kolejna nowość to statystyki usera. Teraz od ręki można sprawdzić, ile mamy komentarzy, plusów/minusów, ocenionych gier, napisanych blogów itd. Opcja dostępna jest ogólnie, tym samym możecie sprawdzić zarówno swoje dane, jak i innych userów. 

 • pokój gracza - chcecie podzielić się zdjęciem swojego pokoju gracza? Nic prostszego. W edycji profilu znajdziecie nową zakładkę, dzięki której możecie dodać 3 zdjęcia swojej, jak to mawia Roger, jaskini gracza. Zdjęcia będą widoczne w Waszym profilu. 
 • opisy konsol - znacie już opcję, dzięki której możecie dodawać posiadane konsole do kolekcji. Rozszerzyliśmy teraz tę funkcjonalność o podgląd opisów konsol, co powiązane jest z niedawno powstałym cyklem Historia konsol w Publicystyce. Najedźcie na wybraną konsolę i, jeśli opis jest dostępny, kliknijcie, aby przeczytać jej historię. Na razie dostępne są opisy PlayStation i PlayStation 2, ale już niebawem dojdą kolejne. 

 • usuwanie komentarzy z profilu - dotychczas, aby "wyczyścić" swój profil z komentarzy, należało każdy z nich usunąć osobno. Teraz wystarczy skorzystać z nowego przycisku, dzięki któremu jednym kliknięciem skasuje wszystkie komentarze powiązane z Waszym profilem. 
   

ZMIANY OGÓLNE
 

Na koniec naszego przewodnika zostawiliśmy nowości, których może za wiele nie ma, ale na pewno powinny ułatwić i urozmaicić Wasze przebywanie na PPE

 • 22 nowe osiągnięcia - fanów kolekcjonowania osiągnięć ucieszy fakt, że wraz ze wspomnianymi nowościami dodaliśmy nowe osiągnięcia. Tradycyjnie nie zdradzamy, jakie one są, ale podpowiemy, że chodzi m.in. o blogi i prywatne wiadomości. 
 • otwieranie hotów w nowym oknie - interesował Was materiał, który był w rotatorze, ale denerwowaliście się, że nie można otworzyć go w nowym oknie? No to już nie musicie się denerwować :). 
 • Shoutbox - z ostatnią prezentowaną nowością jest podobnie jak z prywatnymi wiadomościami - często wspominacie, że brakuje Wam możliwości natychmiastowego kontaktu, rozmowy live. Problem ten rozwiązuje Shoutbox, który niektórzy znają choćby z forum psxextreme.info. Chcecie umówić się na grę online? Polecić ciekawy film? Shoutbox to idealne miejsce na wymianę krótkich spostrzeżeń. Nie narzucając jednak tego dodatku nikomu, umożliwiliśmy ukrycie go na stronie Społeczności

Uff, to już wszystkie nowości, które dodaliśmy na PPE w ramach tego świątecznego - bezpłatnego! :) - DLC. Tradycyjnie czekamy na Wasze spostrzeżenia, uwagi, prosząc jednocześnie o zgłaszanie ewentualnych błędów. Oczywiście czekamy również na kolejne pomysły, które na pewno z czasem będziemy starali się wdrożyć na PPE. Dziękujemy i życzymy udanego testowania nowych opcji!

[/roz]

Tagi: ppe 2.0 ppe 2.1 redakcja