15 wartych polecenia filmów z Netflixa

Kącik Filmowy
16394V
15 wartych polecenia filmów z Netflixa
redakcja | 28.12.2018, 12:00

Prezentujemy Wam piętnaście wartych obejrzenia pełnometrażowych filmów, jakie możecie znaleźć na serwisie Netflix.

1922

Film na podstawie opowiadania Stephena Kinga, którego akcja rozgrywa się w tytułowym roku. Żyjący z uprawy kukurydzy w Nebrasce farmer Wilfred James zabija swoją żonę Arlette, której nie w smak jest życie na odludziu, i marzy o wyprowadzce do dużego miasta, gdzie chciałaby otworzyć sklep. Film promowany było jako horror, choć w rzeczywistości niewiele ma wspólnego z tym gatunkiem.

Anihilacja (Annihilation)

Film na podstawie powieści science-fiction Jeffa VanderMeera. Na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w tajemniczych okolicznościach pojawia się coś, co zostaje nazwane Strefą X. Stopniowo pochłania ona coraz większy obszar lądu. Biolog Lena, główna bohaterka grana przez Natalie Portman, bierze udział w kilkuosobowej ekspedycji mającej zbadać zjawisko. Jej motywy są też osobiste - mąż, żołnierz sił specjalnych, który brał udział we wcześniejszej wyprawie, jako jedyny ocalały wraca do domu pozbawiony pamięci i wkrótce zapada na dziwną chorobę.

Apostoł (Apostle)

Akcja rozgrywa się na początku XX wieku. Thomas Richardson wraca do rodzinnego miasta, gdzie dowiaduje się, że jego siostra Jennifer została porwana przez tajemniczą sektę kierowaną przez niejakiego Malcolma. Richardson natychmiast udaje się na pewną odległą walijską wyspę, gdzie znajduje się siedziba sekty, by odbić dziewczynę z łap szaleńców.

Ballada o Busterze Scruggsie (The Ballad of Buster Scruggs)

Zbiór kilku (bardzo) luźno ze sobą związanych historii, których akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Każda z nich skupia się na innych (przeważnie zresztą niezwykle barwnych) postaciach. Za scenariusz i reżyserię odpowiadali bracia Coen, których specyficzny styl jest tu zresztą wyczuwalny na kilometr. Film został po raz pierwszy zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Wenecji.

Druga strona wiatru (The Other Side of the Wind)

Dokonana przez producentów Franka Marschalla i Filipa Jana Rymszę rekonstrukcja filmu, który miał być magnum opus Orsona Wellesa (produkcja trwała latami). Historia głównego bohatera, amerykańskiego reżysera Jake’a Hannaforda, to trochę historia samego Wellesa. Hannaford wraca do Hollywood z dobrowolnego zesłania w Europie, by dokończyć prace nad swoim wiekopomnym dziełem. “Druga strona wiatru” miała mnóstwo założeń (Welles widział w niej arcydzieło), była również satyrą na ówczesny system hollywoodzki.

Gra Geralda (Gerald’s Game)

Psychologiczny horror. Przeżywający kryzys w małżeństwie Jessie i Gerald postanawiają spędzić romantyczny weekend na odludziu, aby uratować związek. Podczas igraszek seksualnych Gerald przykuwa Jessie do łóżka kajdankami i w przypływie emocji spowodowanych kłótnią niedługo później umiera na zawał. Uwięziona kobieta próbuje znaleźć sposób, by się uratować, a w międzyczasie nawiedzają ją niepokojące wizje. Film powstał na podstawie powieści Stephena Kinga.

I Don't Feel At Home In This World Anymore

Obraz nagrodzony na festiwalu Sundance w 2017 roku. Ruth, szpitalna salowa w średnim wieku, zostaje okradziona z komputera, srebrnej zastawy i lekarstw. Policja niespecjalnie chce pomóc złapać złodziei, dlatego bohaterka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Pomaga jej sąsiad Tony, w którego rolę wcielił się Elijah Wood.

Lament (The Wailing)

Świetnie oceniany koreański horror. Akcja rozgrywa się na głębokiej prowincji, gdzie senną sielankę burzy bestialski mord. Początkowo policja, w tym tutejszy bohater Jong-goo, podchodzi do sprawy na odczepnego, tworząc nietrzymający się kupy przebieg zdarzeń z grzybkami halucynogennymi w roli głównej. Wkrótce jednak na jaw wychodzą kolejne okrutne morderstwa, których przyczyną jest tajemnicza choroba.

Machina wojenna (War Machine)

“Machina wojenna” to film inspirowany książką “Wszyscy ludzie generała” (The Operators) napisaną przez Michaela Hastingsa, dziennikarza m.in. magazynu Rolling Stone (zginął w wypadku samochodowym w 2013 roku). Grany przez Brada Pitta czterogwiazdkowy generał Glen McMahon zostaje wysłany do Afganistanu, by zwycięsko zakończyć kontrowersyjną wojnę. Aby jednak osiągnąć ten cel, chce on zwiększyć kontyngent o 40 tys. żołnierzy.  

Miecz nieśmiertelnego (Blade of the Immortal)

“Miecz nieśmiertelnego” to adaptacja mangi o tym samym tytule wyreżyserowana przez Takashiego Miike. Obarczony klątwą nieśmiertelności samuraj Manji zgadza się zostać ochroniarzem Rin Asano (choć nie bez oporów), której rodzice zostali zamordowani przez grupę o nazwie Ittō-ryū. Film dość mocno kondensuje materiał źródłowy, przez co tempo może się wydawać momentami nienaturalnie szybkie, ale mimo to spotkał się on z pozytywnym przyjęciem.

Mudbound

Film powstał na podstawie powieści Hillary Jordan. Akcja rozgrywa się w latach 30. i 40., opowiadając o losach dwóch rodzin - białej i czarnej. Henry i Laura McAllan udają się do Mississippi, gdzie zamierzają rozpocząć nowe życie. Ich sąsiadami są Hap i Florence Jacksonowie, którzy również walczą o lepszą przyszłość, zmagając się przy tym z wszechobecnym rasizmem i sztywną hierarchią społeczną panującą na amerykańskim południu.

Najpierw zabili mojego ojca (First They Killed My Father)

Wyreżyserowany przez Angelinę Jolie film powstał na podstawie biografii Loung Ung. Fabuła opowiada o rządach Czerwonych Khmerów widzianych z perspektywy kilkuletniej dziewczynki. Jej rodzina zostaje wywieziona z Phnom Penh (stolicy Kambodży), pozbawiona majątku, zmuszona zamieszkać w nowych, trudnych warunkach i ciężko pracować fizycznie na rzecz krwawego reżimu.

Okja

Potężna firma Mirando Corporation metodą genetycznych eksperymentów tworzy superświnie, które mają zażegnać kryzys żywnościowy na świecie. Dwadzieścia sześć świń trafia na dziesięć lat do farmerów pod różnymi szerokościami geograficznymi, w tym jedna do Korei Południowej - właśnie tytułowa Okja. Główna bohaterka, nastoletnia Mija, która przywiązuje się do zwierzęcia, postanawia działać, gdy w końcu dochodzi do przymusowej rozłąki.

Przychodzi po nas noc (The Night Comes for Us)

Ito to elitarny zawodowy zabójca pracujący dla Triady. Podczas rzezi w wiosce, której kilku mieszkańców ukradło narkotyki, główny bohater postanawia darować życie dziewczynce, Reinie, i jedzie z nią do Dżakarty, z której wyjechał przed laty. Tymczasem Arian, stary kompan Ito, otrzymuje zadanie, by go zlikwidować.

Roma

Wycinek z życia czteroosobowej rodziny meksykańskiej klasy średniej mieszkającej w dzielnicy Colonia Roma. Fabuła inspirowana była perypetiami rodzinnymi reżysera Alfonso Cuarona (akcja rozgrywa się na początku lat 70.), choć historia koncentruje się na służącej, Cleo, granej przez debiutującą Yalitze Aparicio.

Źródło: własne

Komentarze (51)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper