Punisher utracił swoje kultowe logo. Marvel wywołał burzę ze względu na polityczne przywłaszczenie?

News
3402V
Punisher utracił swoje kultowe logo. Marvel wywołał burzę ze względu na polityczne przywłaszczenie?
Wojciech Gruszczyk | 27.12.2021, 20:50

W 2022 roku na rynku pojawi się nowa seria komiksów, w której Frank Castle będzie biegał po mieście i wykonywał misje w zaskakującym stroju. Zamiast kultowej czaszki, na jego stroju pojawi się „diabeł z kłami”. Twórcy mogli zdecydować się na zmianę ze względu na sytuację w Stanach Zjednoczonych.

Punisher powróci w marcu 2022 roku z nową, 13-zeszytową serią, której zakończenie zapowiedziano na kwiecień 2023 roku. Fani poznają rozbudowaną historie – jej twórcami zostali Jason Aaron, Jesus Saiz oraz Paul Azaceta. Marvel opublikował pierwsze fotki, które bardzo szybko wywołały duże poruszenie wśród fanów postaci.

Frank Castle ma ponownie założyć czarny strój, ale zamiast kultowej i znanej czaszki – na jego piersi pojawi się zupełnie nowe logo, które przypomina... Demona z rogami i kłami? Autorzy tłumaczą zmianę wydarzeniami, ponieważ Punisher będzie teraz przywódcą klanu japońskich zabójców – Hand. Ta rola została mu podobno „przeznaczona”, a cała historia ma przedstawić zmiany, jakie postać przeszła na przełomie wszystkich lat.

Punisher utracił swoje kultowe logo. Marvel wywołał burzę ze względu na polityczne przywłaszczenie 1

Fani jednak dostrzegają, że „czaszka” Punishera jest dla Marvela pewnym problemem, ponieważ logo zostało przywłaszczone przez różne grupy ideologiczne i polityczne. W Stanach Zjednoczonych grafika jest wykorzystywana przez między innymi grupy stojące w opozycji do ruchu Black Lives Matter.

Logo Punishera jest teraz w USA kojarzone z brutalnością policji, ale z drugiej strony pojawia się na ubraniach oraz naklejkach – wszystko, by pokazać pewien ruch, który ma potwierdzać słuszne działania funkcjonariuszy prawa.

Gerry Conway, współtwórca Punishera, skrytykował takie działania twierdząc, że policja nie powinna utożsamiać się z Punisherem, ponieważ jest to „hańba dla poważnych policjantów na całym świecie” i osoby naklejające logo na swoje mundury mają „wykazywać się idiotycznym poziomem nieodpowiedzialności i powinni zostać natychmiast zwolnieni”.

Trudno powiedzieć, czy właśnie z tego powodu Marvel zmienił logo na stroju Punishera, ale wiele na to wskazuje, że wydarzenia z USA mogły skłonić twórców do działania.

Opublikowano nawet wymowny kadr, który jest odbierane jako pożegnanie Punishera ze starym logo:

Punisher utracił swoje kultowe logo. Marvel wywołał burzę ze względu na polityczne przywłaszczenie 2

Źródło: https://www.cbr.com/marvel-replaced-punishers-skull-logo/ https://naekranie.pl/aktualnosci/marvel-punisher-logo-nowe-symbol-kontrowersje-1640602638

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych