Iza Łęcka Iza Łęcka 19.10.2021 10:15
steam deck
831V

Steam Deck dokładnie pokaże, które gry są zgodne z platformą. Valve przedstawiło szczegóły

Valve podzieliło się następnymi informacjami dotyczącymi Steam Decka. Dzięki opracowanemu systemowi weryfikacji, gracze oraz deweloperzy będą doskonale wiedzieli, które gry są gotowe i będą dobrze działać na przenośnym urządzeniu. Wszystkie wiadomości zostaną przedstawione w mobilnej wersji biblioteki Steam.

Steam Deck zaoferuje rozgrywkę w większości produkcji z katalogu Steam, jednak przedstawiciele Valve mają świadomość, że niektóre tytuły w wersji mobilnej mogą nie zapewnić pełnego doświadczenia. Producent zaprojektował "proces zgodności" – jego głównym zadaniem jest przekazanie deweloperom konkretnych celów. Po ich wypełnieniu gracze uzyskają informacje, które produkcje w pełni wykorzystują możliwości urządzenia i działają na sprzęcie.

„Wiele gier działa świetnie na Steam Decku bez potrzeby wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji. Niektóre gry mogą wymagać wprowadzenia zmian przez użytkownika lub ich uruchomienie może być możliwe tylko w przypadku określonych konfiguracji. Z kolei jeszcze inne gry mogą nie zapewniać dobrych wrażeń w wersji mobilnej lub ze względu na niezgodność z oprogramowaniem czy podzespołami urządzenia Steam Deck. Podstawowym celem procesu sprawdzania zgodności jest uwidocznienie klientom, do której z wymienionych poniżej grup należy dana gra, poprzez przypisanie każdej z nich odznaki”.

Tak prezentują się grupy wspomnianych oznaczeń: 

  • Zweryfikowana – Twoja gra przeszła wszystkie testy zgodności. Użytkownicy nie muszą wprowadzać żadnych zmian, by uzyskać dostęp do wszystkich funkcji gry.
  • Możliwa do uruchomienia -– Twoja gra działa na Steam Deck, ale może wymagać od użytkownika własnoręcznej konfiguracji (np. gra wymaga od użytkownika wyboru konfiguracji kontrolera oferowanej przez społeczność, wywołania klawiatury ekranowej lub korzystania z ekranu dotykowego do poruszania się w programie uruchamiającym).
  • Nieobsługiwana – Twoja gra nie działa na Steam Decku z powodu niezgodności z Protonem lub określonymi komponentami sprzętowymi.
  • Status nieznany – Proces oceny zgodności nie został jeszcze ukończony dla tej gry. Brak informacji na temat tego, jak gra będzie działać na urządzeniu Steam Deck.

Valve będzie niezwykle dokładnie sprawdzać pozycje, by na nowym sprzęcie oferowały one odpowiednią rozdzielczość (preferowana: 1280x800 lub ewentualnie 1280x720), zapewniały „akceptowalną liczbę klatek na sekundę”, a gracze w trakcie zabawy mogli przeczytać każdy tekst. W oficjalnej wiadomości podkreślono, że studia, licząc na kompletną weryfikację, będą musiały dopracować obsługę kontrolera, uwzględnić odpowiedni wygląd ikon oraz możliwość wprowadzenia tekstu za pomocą klawiatury ekranowej.

Na Steam klienci będą widzieć specjalne oznakowania, które symbolizują współpracę wybranej produkcji ze Steam Deckiem.

Warto przypomnieć, że na początku miesiąca Valve udostępniło oficjalny teardown przenośnego urządzenia.

Źródło: https://partner.steamgames.com/doc/steamdeck/compat

Tagi: Steam Steam Deck Valve